Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi

Vuoden 2018 pelissä päähenkilö Mega Manin äänenä kuultu näyttelijä kertoo, ettei palaa sarjaan seuraavassa pelissä. Syynä ei ole aikataulu tai palkka, vaan peliyhtiö Capcomin päätös tehdä uusi peli ilman ammattiliiton sopimusta.

Diskinin oli määrä palata rooliinsa tulevassa pelissä : Dual Override, jonka odotetaan ilmestyvän vuonna 2027. Hän kertoo kuitenkin saaneensa tarjouksen vain sillä ehdolla, että työ tehtäisiin ilman näyttelijöiden ammattiliiton suojaa. Diskin kieltäytyi ja ilmoitti asiasta sosiaalisessa mediassa, sanoen luopuvansa roolista särkynyt Blue Bomber -sydän rinnassaan.

Tilannetta mutkistaa se, että näyttelijöiden liitto on antanut pelille niin sanotun “älä työskentele” -määräyksen. Liiton mukaan ei ole aloittanut prosessia, joka mahdollistaisi unionin jäsenten työskentelyn projektissa. Jos jäsenet rikkovat määräystä, he voivat joutua kurinpitotoimien kohteeksi.

Diskin sanoo Capcomin vakuuttaneen, että hänen ääntään ei käytettäisi tekoälyn kouluttamiseen. Hänen mukaansa ongelma on kuitenkin se, ettei yksittäisellä näyttelijällä ole käytännössä keinoja valvoa tällaista lupausta. Mahdollinen rikkomus tarkoittaisi kallista oikeustaistelua suurta yritystä vastaan – taakkaa, johon hän ei ole valmis.

Taustalla vaikuttaa myös pelialan viime vuosien kuuma keskustelu tekoälystä. Generatiivisen tekoälyn yleistyminen oli keskeinen kiistanaihe näyttelijöiden lähes vuoden kestäneessä lakossa, joka päättyi vuonna 2025. Diskinin mukaan olisi ristiriitaista taistella kuukausia tekoälysuojauksista ja palata heti töihin ilman niitä. Näin Mega Man saa seuraavassa pelissä todennäköisesti kokonaan uuden äänen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Capcom rikkoi oman ennätyksensä – vanhatkin pelit myyvät nyt kuin kuumille kiville Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom rikkoi oman ennätyksensä – vanhatkin pelit myyvät nyt kuin kuumille kiville

Japanilainen pelijätti on tehnyt historiaa myymällä enemmän pelejä yhden tilikauden aikana kuin koskaan aiemmin. Yhtiö kertoi myyneensä maaliskuun 2026 loppuun päättyneellä tilikaudella peräti 59,07 miljoonaa peliä, mikä on selvä parannus edellisvuoden 51,87 miljoonasta kappaleesta. Samalla Capcom saavutti jo yhdeksännen peräkkäisen ennätysvuotensa sekä liikevaihdossa että tuloksessa.

Myyntien veturina toimi erityisesti , joka ehti kerätä lähes seitsemän miljoonaa myytyä kappaletta vain muutamassa viikossa julkaisunsa jälkeen. Myös yhtiön muut tunnetut sarjat, kuten , jatkoivat vahvaa menestystään vuosia julkaisun jälkeen. Itse asiassa Devil May Cry 5:n viimeisin vuosi oli pelin historian paras myyntivuosi, vaikka peli julkaistiin jo vuonna 2019.

Capcomin salaisuus näyttää olevan pitkä häntä: yhtiön vanhemmat pelit jatkavat myyntiään vuosien ajan suurten alennusten, uusien alustajulkaisujen ja jatkuvan näkyvyyden ansiosta. Erityisesti -sarja on noussut todelliseksi kultakaivokseksi, ja sen kokonaismyynti on ylittänyt jo 200 miljoonan kappaleen rajan.

Pelialalla, jossa uutiset kertovat usein irtisanomisista ja vaikeuksista, Capcomin tulos on poikkeuksellisen vahva. Yhtiö näyttää todistavan, että hyvin hoidetut pelisarjat voivat tuottaa menestystä vielä vuosienkin päästä – joskus jopa paremmin kuin silloin, kun ne olivat uusia.