”Mennyttä ja tulevaisuutta” – Huhtikuun kiinnostavimmat pelijulkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa ”Mennyttä ja tulevaisuutta” – Huhtikuun kiinnostavimmat pelijulkaisut

Huhtikuu tuo mukanaan useita odotettuja pelijulkaisuja, jotka tarjoavat viihdykettä pelaajille. Tulevat julkaisut kattavat monipuolisesti erilaisia genrejä ja tarjoavat jotain jokaiselle pelaajalle. Olipa kyseessä sitten toimintaseikkailu, roolipeli tai vaikkapa tennis, maaliskuu tarjoaa runsaasti uutta pelattavaa. Tässä lyhyt katsaus kuukauden kiinnostavimpiin pelijulkaisuihin.

Freedom Planet 2 (PS4/5, Switch, Xbox One, XSX/S)

Julkaisu: 4. huhtikuuta

Freedom Planetin nopeatempoinen tasohyppely palaa! Ryhdy kokopäiväiseksi sarjakuvasankariksi ja käytä pelityyliisi sopivia kykyjä ja esineitä tutkiaksesi Avalicen maailmaa ja puolustaaksesi sen eläinkansalaisia!

Grounded (PS4/5, Switch)

Julkaisu: 16. huhtikuuta

Maailma on laaja, kaunis ja vaarallinen paikka – varsinkin kun olet kutistunut muurahaisen kokoiseksi. Voitko menestyä jättiläishyönteislaumojen rinnalla, taistelemalla selviytyäksesi takapihan vaaroista?

Final Fantasy XVI: The Rising Tide DLC (PS5)

Julkaisu: 18. huhtikuuta

The Rising Tide avaa täysin uuden tarinan, taistelut, sivutehtävät, aseet, tarvikkeet, tasorajan ja paljon muuta sekä lisää syvyyttä Cliven matkaan ennen FINAL FANTASY XVI: n jännittävää päätöstä . The Rising Tide -osassa Clivelle saapuu piilopaikkaan merkitsemätön kirje, joka sisältää pyynnön Leviathan the Lostin Dominantin pelastamiseksi.

No Rest for the Wicked (PC) 

Julkaisu: 18. huhtikuuta

Vuosi on 841 – kuningas Harol on kuollut. Kun sana hänen kuolemastaan ​​kaikuu kautta valtakunnan, kruunu siirtyy hänen ylimieliselle, mutta kokemattomalle pojalleen Magnukselle.

Vielä pahempaa on, että rutto, jota ei ole nähty tuhanteen vuoteen, on palannut. Se pyyhkäisee maan halki ja turmelee kaiken ja kaikki, joihin se koskettaa. Madrigal Seline, kirkon häikäilemätön ja kunnianhimoinen hahmo, näkee ruton mahdollisuutena todistaa itsensä jumalansa silmissä.

Tales of Kenzera: ZAU (PC, PS5, XSX/S, Switch)

Julkaisu: 23. huhtikuuta

Sureva poika alkaa lukea edesmenneen isänsä kirjoittamaa Bantu-tarinaa. Seikkaile kauniisiin ja petollisiin Kenzeran maihin Zauna, nuorena shamaanina, joka neuvottelee kuoleman Jumalan kanssa tuodakseen Babansa takaisin pimeydestä.

Megaton Musashi: Wired (PC, Switch, PS4, PS5)

Julkaisu: 25. huhtikuuta

Mukauta jättiläisrobottisi osia ja aseita ottaaksesi maapallon takaisin avaruusolioilta tässä mecha-toimintaroolipelissä. Päihitä viholliset näyttävillä ja innostavilla hyökkäyksillä!
Nauti monimutkaisesta tarinasta, joka on täynnä rikkaita hahmoja.

Sand Land (PC, PS4, PS5, XSX/S)

Julkaisu: 26. huhtikuuta

Tässä toimintaroolipelissä pelaajat löytävät edesmenneen Akira Toriyaman luoman nostalgisen ja sydäntä lämmittävän maailman, jossa sinusta tulee päähenkilö Beelzebub. Opi hallitsemaan hänen voimiaan ja johtamaan sankarillisten sopimattomien joukkoa tutkimaan legendaarista -maailmaa.

Stellar Blade (PS5)

Julkaisu: 26. huhtikuuta

Ihmiskunnan tulevaisuus on vaakalaudalla. Omituisten ja voimakkaiden olentojen hävittämä Maa on hylätty, ja tuhotun ihmisrodun jäänteet ovat paenneet ulkoavaruuden siirtokuntaan.

Siirtokunnasta saapunut 7. ilmajoukon EVE saapuu planeettamme autioille jäänteille selvän tehtävän kanssa: pelasta ihmiskunta ottamalla Maa takaisin naytiboilta – sen tuhonneelta pahansuovalta joukolta.

TopSpin 2K25 (PS4/5, PC, Xbox One, XSX/S)

Julkaisu: 26. huhtikuuta

TopSpin-pelisarja palaa -pelillä, jossa on tennislegendat Roger Federer, Serena Williams ja joukko muita pelattavia ammattilaisia kilpailevat yksin- ja moninpelitiloissa muun muassa kaikissa neljässä historiallisessa Grand Slam® -turnauksessa ja paljon muuta!

Sea of Thieves (PS5)

Julkaisu: 30. huhtikuuta

Sea of ​​Thieves on hitti merirosvoseikkailupeli, joka tarjoaa pohjimmiltaan merirosvokokemuksen kadonneiden aarteiden ryöstöstä, intensiivisistä taisteluista, merihirviöiden voittamisesta ja paljon muusta. 

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, -konsoleilla, Nintendo 2:lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.