Meta tekee kaikista Facebook-videoista reels-klippejä Kommentit pois päältä artikkelissa Meta tekee kaikista Facebook-videoista reels-klippejä

Meta on päättänyt muuttaa tapaa, jolla videoita jaetaan Facebookissa. Jatkossa kaikki Facebookiin ladatut videot jaetaan reels-muodossa, eli lyhyinä ja helposti katsottavina pätkinä. Tämä muutos tulee voimaan muutamien kuukausien kuluessa ja koskee sekä käyttäjäprofiileja että yrityssivuja.

Tällä hetkellä reels-videoilla on 90 sekunnin pituusrajoitus, mutta Meta aikoo poistaa tämän rajoituksen, jolloin reels-videoista voi tulla entistä pidempiä ja monipuolisempia. Lisäksi Facebookin ”Video”-välilehti muuttuu Reels -välilehdeksi, mikä korostaa uutta videomuotoa entistä enemmän.

Meta painottaa, että Facebookissa nähdään edelleen kaiken pituisia ja eri tyyppisiä videoita, eikä suositukset muutu – videot räätälöidään käyttäjän kiinnostuksen kohteiden mukaan. Muutos liittyy myös Mark Zuckerbergin tavoitteeseen tehdä Facebookista taas entistä vaikuttavampi ja palata alkuperäiseen -tunnelmaan.

Viime vuonna Meta esitteli Facebookiin täysruudun mobiilivideotoiston ja on panostanut paljon reels-videoihin myös Instagramissa, jossa reelsien maksimipituus on jo kolme minuuttia. Nyt saman linjan halutaan jatkuvan myös Facebookissa.

Mark Zuckerberg tarjoaa OpenAI:n tutkijoille 100 miljoonan dollarin palkkion liittymisestä Kommentit pois päältä artikkelissa Mark Zuckerberg tarjoaa OpenAI:n tutkijoille 100 miljoonan dollarin palkkion liittymisestä

:n toimitusjohtaja kertoo, että Mark Zuckerbergin on tehnyt jättimäisiä tarjouksia houkutellakseen yhtiön huippututkijoita siirtymään sinne. Tiedättehän, kuten 100 miljoonan dollarin allekirjoitusbonukset, Altman sanoo.

Facebookin perustaja Zuckerberg yrittää palkita alan huippututkijoita jopa 100 miljoonalla dollarilla liittyäkseen Metan tekoälytiimiin. Altman kertoi podcastissa, että Meta on tehnyt jättimäisiä tarjouksia monille OpenAI:n työntekijöille, kuten yli sadan miljoonan dollarin allekirjoitusbonuksia ja suuria vuosipalkkioita.

Zuckerbergin tavoite on perustaa uusi laboratorio superälykkään tekoälyn kehittämiseen samalla kun Meta investoi miljardeja tekoälyn koulutukseen tarvittavaan GPU-laitteistoon. Kuitenkin suuret palkkiotarjoukset eivät ole vielä saaneet houkuteltua OpenAI:n parhaita asiantuntijoita, Altman kertoo. Hän sanoo olevansa tyytyväinen siihen, että toistaiseksi parhaat työntekijät eivät ole hyväksyneet tarjouksia.

Altman myös kritisoi Zuckerbergin lähestymistapaa, sanoen, että pelkkä suuri palkka ei luo hyvää yrityskulttuuria. Hän uskoo, että OpenAI:lla on paremmat mahdollisuudet saavuttaa tekoälyn superäly ja kasvattaa yrityksen arvoa.

Altman korostaa, että OpenAI:n kulttuuri on suunniteltu siten, että missio on etusijalla ja taloudelliset palkkiot seuraavat siitä. Hän uskoo, että tämä tekee OpenAI:sta parhaan paikan tekoälytutkimukselle.

Vaikka OpenAI:n johtajuudessa on ollut sisäisiä kiistoja ja useita johtajien lähtöjä, Altman on luottavainen yhtiön kykyyn luoda menestyksekkäitä tekoälytuotteita jatkossakin.

Meta ei ole vielä kommentoinut asiaa.

Mainokset saapuvat WhatsAppiin – mutta hätä ei ole tämän näköinen Kommentit pois päältä artikkelissa Mainokset saapuvat WhatsAppiin – mutta hätä ei ole tämän näköinen

on ilmoittanut tuovansa mainokset WhatsAppiin – ja kyllä, juuri siihen sovellukseen, joka aiemmin tunnettiin mainosvapaana viestintäkeitaana. Mainokset eivät kuitenkaan ilmesty suoraan keskusteluihin, vaan ne rajoittuvat Päivitykset-välilehteen, jossa sijaitsevat Status-päivitykset ja Kanavat.

Status-osiossa mainokset voivat näkyä yritysten julkaisuissa, joissa käyttäjää kannustetaan aloittamaan keskustelu tuotteista tai palveluista. Lisäksi käyttöön tulevat Promoted Channels, eli maksetut kanavasuositukset, jotka nousevat hakemistossa näkyville. Mainokset siis tavallaan naamioituvat uusiksi sisällöiksi.

Meta vakuuttaa, että yksityiset viestit ja puhelut pysyvät end-to-end-salattuna eikä käyttäjien puhelinnumeroita jaeta mainostajille. Mainosten kohdentamiseen käytetään sen sijaan tietoja, kuten käyttäjän maa, kieli ja seuratut kanavat. Jos on liitetty Meta-tilikeskukseen, myös Facebookin ja Instagramin data voi vaikuttaa mainoksiin.

Lisäksi uutena ominaisuutena tulee mahdollisuus tilata maksullisia kanavia, joilta saa eksklusiivisia päivityksiä, toisin sanoen, maksa jos haluat enemmän sisältöä.

Mainokset ja uudet tilaukset otetaan käyttöön asteittain seuraavien kuukausien aikana, joten vielä hetken saat selailla päivityksiä ilman yllätyksiä.