Metalliyhtye Korn toi World of Tanks Blitz -peliin uuden pelitilan – katso musiikkivideo Kommentit pois päältä artikkelissa Metalliyhtye Korn toi World of Tanks Blitz -peliin uuden pelitilan – katso musiikkivideo

World of Tanks Blitz

Uutisoimme hiljattain yhdysvaltalaisen metalliyhtye Kornin ja World of Tanks Blitz -pelin yhteistyöstä. Nyt aiheen tiimoilta on saatu lisätietoja ja yhteistyön tuloksena on ”Finally Free” -kappaleen musiikkivideo sekä Halloween -aiheisen Burning Games -pelitila.

Pelaajat voivat lokakuun 16.-24. päivä suorittaa haasteita pelissä paljastaakseen Korn -aiheista kuvamateriaalia ja tavaroita pelissä.

Halloween -aiheisessa Burning Games -pelitilassa pelaajat voivat taistella saadakseen erityisiä palkintoja. Pelitilassa aika alkaa juoksemaan heti pelin alussa ja jokainen tankki menettää energiaa. Energiaa saa takaisin aiheuttamalla vahinkoa kilpailijoiden tankkeihin. Pelatakseen pelimuotoa pelaajat tarvitsevat vähintään Tier V -tankin.

Tämä ei suinkaan ole ensimmäinen kerta kun pelissä nähdään bändejä. Wargaming on aiemmin työskennellyt mm. Iron Maiden, Sabaton ja The Offspring -yhtyeiden kanssa.

Halloweenin aikaan pelissä vietetään myös The Way of the Raider -tapahtumaa, jossa pelaajat voivat ansaita krediittejä, ilmaisia kokemuspisteitä ja ilmaisia Premium -päiviä, uusia camoja sekä post-apokalyptisiä tankkeja kuten Tier V Spike ja Tier VII Annihilator. Molemmat tankeista nähdään Kornin musiikkivideolla. Mikäli pelaaja saavuttaa kaikki 60 tasoa, saa hän palkinnoksi erityisen animoidun Radioactive Glow -camon.

World of Tank Blitz on saatavilla PC:lle, Nintendo Switch -konsolille sekä iOS ja Android -mobiililaitteille.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.

Xbox Game Passin helmikuun uutuudet: Avatar, Final Fantasy ja koiravaljakoita! Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Passin helmikuun uutuudet: Avatar, Final Fantasy ja koiravaljakoita!

Xbox Game Pass

Xbox Game Passiin saapuu helmikuussa taas kourallinen uusia pelejä, jotka pitävät pelaajat kiireisinä niin konsolilla, PC:llä kuin pilviversioiden kautta. Valikoimassa on kaikenlaista fantasiaa, toimintaa ja jopa lasten suosikkeja, eli jokaiselle jotakin.

Kuukauden alussa pelattavaksi tulee muun muassa Final Fantasy II ja Like a Dragon: Pirate Yakuza in Hawaii 3. helmikuuta, sekä Madden NFL 26 ja lasten seikkailupeli Paw Patrol Rescue Wheels: Championship 5. helmikuuta. Paw Patrolin kisoihin pääsee mukaan niin konsolilla, PC:llä kuin käsikonsolilla, ja se on erityisen mukava lisä nuorimmille pelaajille.

Seuraavalla viikolla pelilistalle tulevat mm. High on Life 2, Kingdom Come Deliverance ja belgialaisen Cybernetic Walrusin kehittämä kokeilu Roadside Research. Erityisesti Kingdom Come Deliverance tarjoaa historiallista realismia tšekkiläisestä keskiaikayhteiskunnasta, jos haluaa vaihtelua räiskinnälle ja seikkailulle.

Kuukauden puolivälin jälkeen, 17. helmikuuta, Game Passiin liittyy odotettu Avatar: Frontiers of Pandora sekä Avowed, jotka tarjoavat näyttävää grafiikkaa ja syvällisiä pelimaailmoja niin konsolilla kuin PC:llä. Pelit tukevat pilvipelaamista, joten mukaan pääsee vaikka sohvalta käsikonsolilla.

Helmikuu näyttää siis tarjoavan Game Passin tilaajille niin nostalgista fantasiaseikkailua, räiskintää, urheilua kuin lasten pelejä ja kaikki yhdestä palvelusta, ilman ylimääräisiä ostoksia. Pelien hinnat löytyvät Game Passin kuukausimaksun, noin 13–17 euroa kuukaudessa, puitteissa. Tämä tekee helmikuusta melkoisen pelipaketin kaikille Xbox-faneille.