MicroProse tekee paluun – kolme uutta peliä tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa MicroProse tekee paluun – kolme uutta peliä tulossa PC:lle

Microprose

80- ja 90-luvulla vaikuttanut MicroProse on tekemässä paluuta pelimarkkinoille ja on lanseerannut samalla kolme uutta peliä PC:lle: Sea Power, Second Front sekä Task Force Admiral.

Paluun tekevä yritys lupailee uusintoja klassisista peleistään, mutta myös uusia pelejä on tuloillaan. Näistä kolme on jo paljastettu ja ne on tulossa PC:lle Steam -palvelun kautta.

Sea Power: Naval Combat in the Missile Age

Sea Power: Naval Combat in the Missile Age on laivastosimulaattori, jossa pelaajat hallitsevat NATO:n ja Varsovan liiton joukkoja merellä ja ilmassa. Pelin kehityksestä vastaa Triassic Games ja sen juuret juurtavat vuoden 1988 MicroProsen peliin Red Storm Rising. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Second Front

Second Front puolestaan on visuaalisesti yksinkertaiseen grafiikkaan perustava Toisen maailmansodan strategiapeli. Vaikka peli saattaisikin olla helposti opittavissa, vaatii sen täysi hallitseminen useita tunteja. Pelin kehityksestä vastaa Hexdraw. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Task Force Admiral

Task Force Admiral on realismiin pyrkivä peli, jossa pelaaja komentaa Yhdysvaltain laivaston lentotukialusta taistelussa Japanin joukkoja vastaan. Pelin kehityksestä vastaa Drydock Dreams Games. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Vuonna 1982 perustettu yhtiö julkaisi klassikkopelejä kuten X-COM, Civilization ja Sid Meier’s Pirates! 90-luvun puolella yrityksestä kuitenkin lähti monia osaajia perustamaan Firaxis -pelifirmaa. Tämän jälkeen MicroProse ajautui yrityskauppojen uhriksi ja vaihtoi omistajaa ensin Hasbrolle ja sitten Infrgramesille. Vuonna 2003 Atariksi muuttunut Infogrames lopulta sulki alkuperäisen ja viimeiseksi jääneen MicroProse studion.

New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio New Blood Interactive tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten Dusk. Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. Dungeons of Dusk on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna PC:lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden Doom RPG:hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Steam Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan Steam Next Fest -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas Epic Games Store on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.

Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa

Amazon on päättänyt lopettaa julkaisusopimuksensa brittiläisen Maverick Gamesin kanssa, joka kehittää vielä nimeämätöntä avoimen maailman ajopeliä. Päätös ei kuitenkaan tarkoita peliprojektin päättymistä, vaan Maverick Games jatkaa kehitystä ja lupaa paljastaa lisää tietoa pelistä myöhemmin tänä vuonna.

Amazon kertoi, että strategian muutos ohjaa yhtiön keskittymään omiin vahvuuksiinsa, kuten Luna-alustan uudelleenkäynnistykseen ja Tomb Raider -yhteistyöhön Crystal Dynamicsin kanssa.

Päätös antaa Maverick Gamesille joustavuutta etsiä julkaisijaa, jonka strategia sopii paremmin pelin markkinoille tuomiseen. – Amazon tiedotti.

Maverick Games perustettiin vuonna 2022, kun osa Playground Gamesin Forza Horizon -tiimistä erosi ja perusti uuden studion. Mukana olivat muun muassa entinen Forza Horizon 5:n luova johtaja Mike Brown sekä muita kokeneita tekijöitä. Tavoitteena on luoda premium-luokan avoimen maailman ajopeli konsoleille ja PC:lle.

Vaikka Amazon ei enää ole mukana, Brown vakuuttaa, että kehitys etenee vahvasti. Fanit voivat siis odottaa pelistä lisätietoja vielä tämän vuoden aikana, ja Maverick Games aikoo jatkaa omaa visiota narratiivipainotteisesta ajokokemuksesta.

Peli on lupaava näyte siitä, että kokenut tiimi ei kaadu, vaikka alkuperäinen julkaisija vetäytyisikin. Maverick Games jatkaa matkaa omilla ehdoillaan.