MicroProse tekee paluun – kolme uutta peliä tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa MicroProse tekee paluun – kolme uutta peliä tulossa PC:lle

Microprose

80- ja 90-luvulla vaikuttanut MicroProse on tekemässä paluuta pelimarkkinoille ja on lanseerannut samalla kolme uutta peliä PC:lle: Sea Power, Second Front sekä Task Force Admiral.

Paluun tekevä yritys lupailee uusintoja klassisista peleistään, mutta myös uusia pelejä on tuloillaan. Näistä kolme on jo paljastettu ja ne on tulossa PC:lle Steam -palvelun kautta.

Sea Power: Naval Combat in the Missile Age

Sea Power: Naval Combat in the Missile Age on laivastosimulaattori, jossa pelaajat hallitsevat NATO:n ja Varsovan liiton joukkoja merellä ja ilmassa. Pelin kehityksestä vastaa Triassic Games ja sen juuret juurtavat vuoden 1988 MicroProsen peliin Red Storm Rising. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Second Front

Second Front puolestaan on visuaalisesti yksinkertaiseen grafiikkaan perustava Toisen maailmansodan strategiapeli. Vaikka peli saattaisikin olla helposti opittavissa, vaatii sen täysi hallitseminen useita tunteja. Pelin kehityksestä vastaa Hexdraw. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Task Force Admiral

Task Force Admiral on realismiin pyrkivä peli, jossa pelaaja komentaa Yhdysvaltain laivaston lentotukialusta taistelussa Japanin joukkoja vastaan. Pelin kehityksestä vastaa Drydock Dreams Games. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Vuonna 1982 perustettu yhtiö julkaisi klassikkopelejä kuten X-COM, Civilization ja Sid Meier’s Pirates! 90-luvun puolella yrityksestä kuitenkin lähti monia osaajia perustamaan Firaxis -pelifirmaa. Tämän jälkeen MicroProse ajautui yrityskauppojen uhriksi ja vaihtoi omistajaa ensin Hasbrolle ja sitten Infrgramesille. Vuonna 2003 Atariksi muuttunut Infogrames lopulta sulki alkuperäisen ja viimeiseksi jääneen MicroProse studion.

Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita

GIANTS Software laajentaa suositun maatilasimulaationsa sisältöä uudella lisäpaketilla. Farming Simulator 25 saa 24. maaliskuuta julkaistavan Vredo Packin, joka tuo peliin 12 uutta konetta, kaksi brändiä ja ripauksen villimpää luontoa, kirjaimellisesti.

Paketin keskiössä on hollantilainen Vredo, joka tekee ensiesiintymisensä sarjassa. Mukana ovat muun muassa Agri Twin 580, Agri 290 ja Agri Air 290 -koneet uudesta DZ5-kylvösukupolvesta. Niiden avulla pelaajat voivat tehdä täydennyskylvöä eli palauttaa nurmialueiden satopotentiaalin ennalleen. Jos pelto näyttää väsyneeltä, Vredo lupaa antaa sille uuden elämän.

Pelkkä ennallistaminen ei kuitenkaan riitä. Vredon lietelannan sijoittimet, kuten VT7138-itseliikkuva säiliövaunu sekä Profi-sarjan laitteet, nostavat satotasoa ja parantavat sadon laatua. Myös Evers Agro tekee paluun Toric 48-672 -laitteellaan. Nyt ei siis vain paikata ongelmia, vaan pyritään entistä parempaan tuottoon.

Kaiken teknologian keskelle hiipii kuitenkin uusi uhka, villisiat. Aiemmin pelaajat ovat saaneet varoa hurrikaaneja ja rakeita, mutta nyt pellolle voi ilmestyä tonkivia tuholaisia. Jos sikoja ei harhauteta, ne voivat vahingoittaa satoa ja syödä osan kovalla työllä ansaitusta tuotosta.

Vredo Pack julkaistaan 24. maaliskuuta PC:lle, Macille sekä konsoleille PlayStation 5 ja Xbox Series X and Series S. Lisäosa sisältyy myös Year 2 Season Passiin, jonka luvataan tuovan säästöä verrattuna erikseen ostettuun sisältöön. Virtuaaliviljelijän kevät näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös hieman arvaamattomalta.

Dead by Daylightin All-Kill: Comeback sytyttää neonvalot maaliskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Dead by Daylightin All-Kill: Comeback sytyttää neonvalot maaliskuussa

Dead by Daylight laajenee 17. maaliskuuta All-Kill: Comeback -luvulla, joka tuo peliin sen historian ensimmäisen urbaanin kartan. Trickster’s Delusion -kartta rakentuu neonvalojen, kauppojen, torialueen ja kaksikerroksisen yökerhon ympärille, mikä on kuin kaikki suoraan tappajan kieroutuneesta alitajunnasta.

Kehittäjä Behaviour Interactive kuvailee aluetta The Entityn punomaksi heijastukseksi Tricksterin mielestä. Ympäristöön on ripoteltu yksityiskohtia, jotka kuvastavat K-pop-tähdestä murhaajaksi muuttuneen hahmon epävakaata psyykettä. Tunnelma on siis kaikkea muuta kuin leppoisa iltakävely ostoskeskuksessa.

Luvun mukana saadaan myös uusi selviytyjä, Kwon Tae-young, jota ääninäyttelee Kevin Woo. Hahmo ei ole idoli, vaan teknologiataituri, joka kehittää virtuaali-idoli MiNAa, digitaalista versiota Tricksterista. Samalla itse Trickster saa pelillisen päivityksen, jossa uusi Style Rank -järjestelmä palkitsee aggressiivisesta ja näyttävästä pelityylistä ennen Main Event -kyvyn vapauttamista.

Jos maaliskuu tuntuu kaukaiselta, uusi sisältö on jo testattavissa Steamissa PTB-testipalvelimella. Lisäksi peli saa parannuksia saavutettavuuteen Aura Accessibility -ominaisuuden myötä sekä selkeytettyjä perk-kuvauksia. Neonit syttyvät siis pian ja tällä kertaa pako käy yökerhon kautta.