MicroProse tekee paluun – kolme uutta peliä tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa MicroProse tekee paluun – kolme uutta peliä tulossa PC:lle

Microprose

80- ja 90-luvulla vaikuttanut on tekemässä paluuta pelimarkkinoille ja on lanseerannut samalla kolme uutta peliä :lle: , sekä .

Paluun tekevä yritys lupailee uusintoja klassisista peleistään, mutta myös uusia pelejä on tuloillaan. Näistä kolme on jo paljastettu ja ne on tulossa PC:lle -palvelun kautta.

Sea Power: Naval Combat in the Missile Age

Sea Power: Naval Combat in the Missile Age on laivastosimulaattori, jossa pelaajat hallitsevat NATO:n ja Varsovan liiton joukkoja merellä ja ilmassa. Pelin kehityksestä vastaa Triassic Games ja sen juuret juurtavat vuoden 1988 MicroProsen peliin Red Storm Rising. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Second Front

Second Front puolestaan on visuaalisesti yksinkertaiseen grafiikkaan perustava Toisen maailmansodan strategiapeli. Vaikka peli saattaisikin olla helposti opittavissa, vaatii sen täysi hallitseminen useita tunteja. Pelin kehityksestä vastaa Hexdraw. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Task Force Admiral

Task Force Admiral on realismiin pyrkivä peli, jossa pelaaja komentaa Yhdysvaltain laivaston lentotukialusta taistelussa Japanin joukkoja vastaan. Pelin kehityksestä vastaa Drydock Dreams Games. Pelin voi lisätä toivelistalle Steamissä.

Vuonna 1982 perustettu yhtiö julkaisi klassikkopelejä kuten X-COM, Civilization ja Sid Meier’s Pirates! 90-luvun puolella yrityksestä kuitenkin lähti monia osaajia perustamaan Firaxis -pelifirmaa. Tämän jälkeen MicroProse ajautui yrityskauppojen uhriksi ja vaihtoi omistajaa ensin Hasbrolle ja sitten Infrgramesille. Vuonna 2003 Atariksi muuttunut Infogrames lopulta sulki alkuperäisen ja viimeiseksi jääneen MicroProse studion.

Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta

PlayStation Store

näyttää olevan tosissaan taistelussaan niin sanottuja ”slop”-pelejä vastaan. Yhtiö on poistanut vuoden 2026 aikana jo tuhansia heikkolaatuisiksi tai massatuotetuiksi arvioituja pelejä Storesta, ja toukokuussa siivous jatkui jälleen uudella suurella poistokierroksella.

Tuorein isku kohdistui erityisesti julkaisija Webneticiin, joka kuuluu PlayStation Storen aktiivisimpiin pelijulkaisijoihin. Yhtiön katalogista suuri osa koostuu peleistä, joita pelaajayhteisö on luonnehtinut nopeasti tuotetuksi, vähäistä sisältöä tarjoavaksi täytemateriaaliksi. on nyt yksi näkyvimmistä Sonyn poistotoimien kohteista.

Mielenkiintoista kyllä, samat pelit ja julkaisijat jatkavat toimintaansa lähes normaalisti kilpailevilla alustoilla. Monet PlayStationilta poistetut pelit ovat edelleen ostettavissa Microsoftin -kaupassa, Nintendon eShopissa sekä Valven -palvelussa. Tämä tarkoittaa, että julkaisijat voivat siirtää painopistettään muille alustoille, vaikka PlayStationin ovi sulkeutuisi.

Sony ei ole kommentoinut poistokampanjaa julkisesti, mutta yhtiön julkaisijasäännöt antavat vihjeitä toimien taustasta. Ohjeistuksissa varoitetaan kaupan ”spämmiämisestä” useilla lähes identtisillä tuotteilla, sillä niiden katsotaan heikentävän sekä asiakkaiden että muiden julkaisijoiden käyttökokemusta.

Kyse ei kuitenkaan vaikuta olevan tekoälystä itsestään. Sony on aiemmin kertonut hyödyntävänsä generatiivista tekoälyä omassa pelinkehityksessään esimerkiksi sisällöntuotannossa ja työnkulkujen tehostamisessa. Ongelmana näyttäisi olevan ennemmin tekoälyn avulla nopeasti tuotettu massasisältö kuin itse teknologia. Onkin selvää, että kauppapaikkaan halutaan vähemmän täytettä ja enemmän oikeita pelejä.

Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä

Kymmenen vuotta -julkaisunsa jälkeen yksi rakentelu- ja hallintapelien suurista klassikoista on saapumassa tärkeään käännekohtaan. ei enää saa merkittäviä sisältöpäivityksiä version 2.1 jälkeen, sillä kehittäjä aikoo lopettaa pelin aktiivisen kehityksen.

Studion mukaan päivitys 2.1 sisältää ennen kaikkea elämänlaatua parantavia uudistuksia ja pieniä lisäominaisuuksia, mutta sen suurin merkitys on symbolinen. Wube kuvailee sitä Factorion viimeiseksi suureksi päivitykseksi, minkä jälkeen kehitystiimi keskittyy pitkäaikaiseen tukeen, kuten bugikorjauksiin, yhteensopivuuspäivityksiin ja modityökalujen ylläpitoon.

Päätös tuntuu haikealta, mutta samalla varsin luonnolliselta. Factorion matka alkoi jo vuonna 2012, ja peli julkaistiin Steamissa vuonna 2016 ennen täyttä 1.0-versiotaan vuonna 2020. Vuosien varrella siitä kasvoi yksi -pelaamisen arvostetuimmista indiepeleistä, joka keräsi Steamissa poikkeuksellisen paljon ylistystä ja löysi tiensä myös esimerkiksi Nintendon Switch-konsoleille.

Hyvä uutinen on, ettei Wube Software ole jäämässä toimettomaksi. Kehittäjät kertovat työskentelevänsä jo uusien peliprojektien ja kokeilujen parissa, vaikka niistä ei vielä olekaan mitään näytettävää. Osa tiimistä onkin siirtynyt vähitellen uusien ideoiden kehittämiseen, ja studio on palkannut lisää väkeä sekä Factorion ylläpitoon että tuleviin hankkeisiin.

Vaikka Factorion aktiivinen kehitys päättyy, peli ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin, harva indiepeli voi sanoa rakentaneensa yhtä vaikuttavan tuotantolinjan kuin Factorio. Nyt tehdas jää pyörimään omillaan, kun sen rakentajat suuntaavat kohti seuraavaa projektiaan.