Microsoft esitteli Quake 2 -innoittaman tekoälydemon, mutta se on käytännössä pelikelvoton Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft esitteli Quake 2 -innoittaman tekoälydemon, mutta se on käytännössä pelikelvoton

Microsoft on tuonut esiin uuden demo-version, joka on luotu heidän Muse-tekoälytyökalunsa avulla. Tämä demo on ”inspiroitu” klassikopelistä Quake 2, mutta vaikka se näyttää peliltä, käytettävyys on jäänyt pahasti puutteelliseksi. Demo on pelattavissa verkkoselaimessa, mutta se on lähinnä kokeilu siitä, miten tekoäly voi muokata pelimaailman tapahtumia.

Demo hyödyntää Microsoftin Human Action Model -tekoälyä (WHAM), joka luo dynaamisesti pelitilanteita pelaajan syötteen perusteella. Vaikka peli visuaalisesti muistuttaa Quake 2:ta, se on täynnä häiriöitä: ohjaus on hitautta, pelin kehykset ovat sumeita, ja pelaaminen on käytännössä mahdotonta, sillä tekoäly ei muista ympäristöä kuin muutaman sekunnin ajan.

Microsoft itsekin on myöntänyt, että demon rajallinen muisti ja huonot grafiikat tekevät siitä lähinnä teknisen kokeilun, ei oikeasti pelattavan version. Kritiikkiä on tullut runsaasti myös sosiaalisessa mediassa, ja monet ovat kyseenalaistaneet, miksi resursseja käytettiin näin epävakaan demon luomiseen.

Vaikka tekoälyn kehitys peliteollisuudessa on selvästi edistymässä, tämä demo ei ole vielä valmis tarjoamaan mitään nautittavaa pelikokemusta.

Blizzard täyttää 35 vuotta ja BlizzCon tekee näyttävän paluun vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard täyttää 35 vuotta ja BlizzCon tekee näyttävän paluun vuonna 2026

Blizzard Entertainment täyttää ensi vuonna 35 vuotta, ja yhtiö aikoo juhlia merkkipaaluaan isosti. Blizzardin presidentti Johanna Faries lupaa, että vuodesta 2026 tulee koko pelitalon historian suurin ja faneille tämä tarkoittaa tuttuja suosikkeja, isoja päivityksiä ja ennen kaikkea BlizzConin paluuta.

Vuosi käynnistyy vahvasti jo keväällä, kun World of Warcraft saa odotetun Midnight-laajennuksen maaliskuussa. Samalla Diablo-sarja juhlii 30-vuotista taivaltaan, Diablo IV saa Lord of Hatred -päivityksen ja Overwatch täyttää kymmenen vuotta. Blizzard selvästi kaivaa esiin koko hittiputkensa, eikä häpeile sitä.

Kaiken kruunaa syyskuussa palaava BlizzCon, Blizzardin oma fanitapahtuma, joka järjestetään Anaheimissa. Tapahtuma jäi väliin vuosina 2024 ja 2025 Microsoft-yrityskaupan jälkeen, mutta Fariesin mukaan tauko oli tarkoituksellinen: aikaa haluttiin antaa, jotta paluu tehdään kunnolla. Lipunmyynnin varhainen kiinnostus kertoo, että fanit ovat enemmän kuin valmiita kokoontumaan taas yhteen.

Faries korostaa, että Blizzard panostaa nyt vahvasti ikonisiin pelisarjoihinsa, mutta ei jää vain menneeseen. Tavoitteena on modernisoida tuttuja brändejä, yllättää pelaajat ja luoda sisältöä, joka kantaa seuraavatkin vuosikymmenet. Perinne säilyy, mutta pölyä pyyhitään pois.

Jos lupaukset pitävät, Blizzard ei juhli 35-vuotissynttäreitään hiljaisella kakkukahvilla, vaan ilotulituksella, joka näkyy ja kuuluu koko pelimaailmaan. Fanien kannalta vuosi 2026 näyttää jo nyt varsin lupaavalta.

Forza Motorsport jää varikolle – palvelimet pysyvät, mutta uutta sisältöä ei enää tule Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Motorsport jää varikolle – palvelimet pysyvät, mutta uutta sisältöä ei enää tule

Turn 10 Studios on vahvistanut sen, mitä moni jo epäili. Forza Motorsport ei saa enää uusia autoja, ratoja, ominaisuuksia eikä säännöllisiä bugikorjauksia. Taustalla ovat kesällä tehdyt irtisanomiset, joissa noin puolet studion henkilöstöstä joutui lähtemään. Vuonna 2023 julkaistu peli oli tarkoitettu sarjan uudelleenkäynnistykseksi ja pitkän aikavälin alustaksi, mutta vastaanotto jäi vaisuksi.

Hyviäkin uutisia sentään on. Pelin verkkopalvelimet pysyvät toiminnassa, ja Turn 10 lupaa edelleen erikoistapahtumia, kilpailuja sekä aiemmin julkaistun sisällön kierrätystä kuukausittain. Käytännössä Forza Motorsport pysyy hengissä, mutta vain ylläpitotilassa, mitään uutta ei ole enää luvassa.

Studion katse on nyt tiukasti tulevaisuudessa, tarkemmin sanottuna Forza Horizon 6:ssa. Turn 10 toimii jatkossa kumppanina brittiläisen Playground Gamesin vetämässä projektissa, jonka seuraava osa sijoittuu Japaniin ja ilmestyy vuonna 2026. Horizon-sarja on viime vuosina ollut se selvästi suositumpi Forza-haara, joten painopisteen muutos ei yllätä.

Forza Motorsportilla on silti pitkä ja arvokas historia. Sarja alkoi alkuperäisellä Xboxilla vuonna 2005 ja kasvoi vuosien varrella Microsoftin tärkeäksi vastineeksi Gran Turismolle. Xbox-pomo Phil Spencer on vihjannut, ettei sarjaa ole virallisesti kuopattu, mutta toistaiseksi moottori on sammutettu ja auto parkissa.

Toisin sanoen Forza Motorsport ei ole vielä romuttamolla, mutta uusia kierrosaikoja ei kannata odottaa. Nyt ajetaan sillä, mitä jo on.