Microsoft haluaa tietää, miksi pelinkehittäjät valitsevat PS5:n Xboxin sijaan Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft haluaa tietää, miksi pelinkehittäjät valitsevat PS5:n Xboxin sijaan

Xbox 2042

on alkanut kiinnostua kehittäjistä, jotka päättävät julkaista pelejä PS5:lle, mutta eivät |S:lle. Yhtiö uudistaa ”Xbox Research” -osastonsa, joka on aikaisemmin keskittynyt pelaajien kokemuksiin. Nyt Microsoft haluaa keskustella pelinkehittäjien kanssa suoraan ja ”ratkaista ongelmakohdat.”

Microsoft uskoo PS5-kehittäjien tarjoavan tärkeää näkökulmaa

Viimeisen vuoden aikana yhä useammat kehittäjät ovat ilmaisseet huolensa :n aiheuttamista haasteista kehitystyössä. Microsoft vaatii, että pelit julkaistaan sekä tehokkaammalle Xbox Series X:lle että myöskin heikommalle Series S:lle, mikä on aiheuttanut ongelmia joillekin studioille.

Viime kuukausina on ollut vähintään kaksi tapausta, joissa kehittäjät ovat julkisesti ilmoittaneet ohittavansa Xboxin joko kokonaan tai viivästyttävänsä pelien julkaisua alustan puutteellisen viestinnän takia, erityisesti pienempien studioiden kanssa. Usein syynä Xboxin väliin jäämiseen pidetään virheellisesti Sonyn ”rahakkaiden sopimusten” vaikutusta. Microsoft vaikuttaa kuitenkin tunnustaneen tämän negatiivisen kehityksen ja haluaa nyt korjata tilanteen.

Microsoft haluaa kehittäjien palautetta

Microsoft julkaisi viestin pelinkehittäjille, jossa se kysyy suoraan: “Jos et ole Xboxilla, haluamme tietää miksi.” Yhtiö on myös kiinnostunut kuulemaan niiltä kehittäjiltä, jotka käyttävät kilpailijoiden tuotteita, uskoen että he voivat tarjota arvokkaita näkemyksiä Xboxille.

Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa

ja ovat paljastaneet ensimmäisen virallisen pelitrailerin ja kehittäjien kommenttivideon tulevasta -pelistä, joka saapuu konsoleille ja :lle 8. elokuuta 2025. Ennakkotilaukset ovat nyt auki, ja peliin voi tutustua syvällisemmin jo tänään PAX East -paneelissa, joka striimataan YouTubessa ja Twitchissä klo 21 Suomen aikaa.

Tämä uusin osa palaa ajassa taaksepäin ja keskittyy mafian alkujuuriin 1900-luvun alun Sisiliassa. Pääosassa on Enzo Favara – kunnian, uskollisuuden ja tottelevaisuuden perikuva – joka vannoo uskollisuudenvalan ja aloittaa matkansa Don Torrisin rikosperheen riveissä.

Hangar 13:n mukaan kyseessä on tiivis, tarinavetoinen ja lineaarinen pelikokemus. Pelissä yhdistyvät väkevä juoni, aikakauden autenttinen tunnelma sekä hiottu pelattavuus. Luvassa on intensiivisiä yhteenottoja lähitaisteluineen ja ampumisineen, hevosratsastusta ja ajelua ajan ajoneuvoilla – kaikki elävässä ja brutaalissa Sisiliassa.

Kehittäjien Breaking Omerta -video tarjoaa kulissien taakse kurkistuksen pelin suunnitteluun. Siinä kerrotaan, kuinka tiimi toi 1900-luvun Sisilian näyttävästi henkiin käyttäen Unreal Engine 5:n tehoja. Tarina on täynnä käänteitä ja tunnetta – juuri sitä, mitä hyviltä rikostarinoilta odotetaan.

“Uskomme, että moni pelaaja arvostaa laadukkaita tarinoita, jotka eivät vaadi kymmeniä pelitunteja. Mafia: The Old Country tarjoaa napakan ja viimeistellyn narratiivisen kokemuksen, joka sopii mainiosti muiden pidempien pelien rinnalle.”

2K:n toimitusjohtaja David Ismailer tiivistää pelin hengen

Deluxe Editionin mukana tulee mm. Padrino Pack (haulikko, pukuja, limusiini ja hevonen varusteineen) sekä Gatto Nero Pack (kilpa-auto, kisapuku ja pistooli). Lisäksi mukana on pelin alkuperäismusiikki ja digitaalinen taidekirja.

Ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Soldato Packin, jossa odottavat muun muassa uniikki asu, erikoisveitsi ja luotettava ratsu.

The Old Country on Hangar 13:n kunnianhimoinen paluu juurille – ja koko Mafia-sarjan alku. Sarja sai alkunsa vuonna 2002 ja on sittemmin myynyt yli 38 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Mafia: The Old Country -peli ilmestyy :lle, |S:lle ja PC:lle 8. elokuuta 2025. Peli julkaistaan kahtena versiona: Standard Edition ja Deluxe Edition. Standard sisältää peruspelin hintaan 49,99 €, kun taas 59,99 € maksava Deluxe-paketti tuo mukanaan runsaasti lisäsisältöä – aseita, ajoneuvoja, asusteita ja keräilykamaa.

Täsmäviljelybuumi: Farming Simulator 25 rikkoo ennätyksiä jälleen Kommentit pois päältä artikkelissa Täsmäviljelybuumi: Farming Simulator 25 rikkoo ennätyksiä jälleen

Farming Simulator 25

-sarjan tuorein osa, , on saanut ilmaisen täsmäviljelypäivityksen, joka tuo pelaajien ulottuville ekologisempia ja entistä fiksumpia viljelytapoja. Precision Farming 3.0 -laajennus on osa EU-rahoitteista projektia, ja se on jo ehtinyt ihastuttaa yli viittä miljoonaa virtuaaliviljelijää.

Mistä siis on kyse? Täsmäviljely ei ole pelkkää peltotöiden pipertämistä – se tuo peliin oikeasta elämästä tuttuja, ympäristöystävällisiä tekniikoita ja uusia mahdollisuuksia tehdä maataloudesta entistä tehokkaampaa ja kestävää.

Yksi päivityksen mielenkiintoisimmista uutuuksista on hallittu liikenne: pelissä voi nyt suunnitella työkoneiden ajoreitit niin, ettei pelto turhaan kärsi raskaista koneista. Kasvusto kiittää ja tuotto paranee. Myös lannoituspuolella otetaan iso harppaus eteenpäin. PWM-tekniikka (Pulse Width Modulation) mahdollistaa tarkemman ja tasapainoisemman lannoitteen levityksen. Ruiskutus ei enää ole tasaista suihkuttelua, vaan pikku sykäyksin tapahtuvaa annostelua – juuri sinne missä tarvetta on, eikä muualle. Näin säästyy sekä ympäristö että rahaa.

Uutta rautaa on tarjolla myös. Päivitys tuo mukanaan kuusi uutta laitetta, kuten John Deere R975i -kasvinsuojeluruiskun ja monikäyttöisen HAWEn trailerijärjestelmän. Näitä voi yhdistellä esimerkiksi Wienhoffin 25.200 PTW Profi Line -säiliön kanssa. Aiempia ruiskuja voi myös sovittaa yhteen uusien järjestelmien kanssa, joten vanhoja vehkeitä ei tarvitse heittää kompostiin.

Ja jos teknologiapuoli ei vielä innostanut, kannattaa silti vilkaista miltä peli nykyään näyttää. Uudistettu pelimoottori tuo mukanaan komeampaa grafiikkaa, realistisempia säävaihteluita, dynaamisia maamuutoksia ja upeita valo- ja sumuefektejä. Koko paketti tuntuu elävämmältä kuin koskaan aiemmin.

Farming Simulator 25 on saatavilla :lle, Macille, :lle ja |S:lle. Ikäraja on PEGI 3 – eli peltoa pääsee kyntämään turvallisesti kaikenikäisille.

†