Microsoft ja SEGA suunnittelemassa isoja yhteistyökuvioita? Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft ja SEGA suunnittelemassa isoja yhteistyökuvioita?

Xbox Series X

Verkkoon on valunut mielenkiintoinen peruuntuneiden E3-messujen mainos, joka mahdollisesti paljastaa Microsoftin sekä SEGAn käynnistymässä olevaa isoa yhteistyökuviota. E3-mainos on pyörinyt Mixer-striimissä ja siinä esiintyvät Power Your Dreams -sloganin lisäksi myös Xbox Game Studiosin sekä SEGAn logot.

Olisiko Microsoft mahdollisesti jatkamassa pyrkimyksiään levittymään Japaniin ja valikoinut kumppanikseen SEGAn, joka pitkänlinjan japanilaisena jättinä olisi sille varmasti oiva kumppani markkinoita valtaamaan. Internetissä on alettu spekuloida jopa Microsoftin ostaneen SEGAn yhdeksi Xbox-yksinoikeusstudioistaan mutta mitään varmuutta spekulaatioon ei vielä tässä vaiheessa ole tarjolla.

Microsoftin Xbox Series X julkaistaan nykysuunnitelmien mukaan loppuvuodesta ja nähtäväksi jää miten SEGA tulee siinä olemaan mukana vai tuleeko mitenkään.

Voit katsoa verkkoon vuotaneen kuvan ja muodostaa oman päätelmäsi kuvan aitoudesta sekä yhteistyöstä tästä:

Microsoft paljastaa Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Showssa syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft paljastaa Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Showssa syyskuussa

Microsoft on ilmoittanut, että se esittelee Xbox-uutuuksiaan Tokyo Game Show 2025 -tapahtumassa myöhemmin syyskuussa. Lähetys on torstaina 25. syyskuuta kello 19:00 Japanin aikaa, eli Suomessa aamuyöllä 12:00. Tilaisuudessa nähdään niin Microsoftin omia pelejä kuin päivityksiä myös kolmannen osapuolen julkaisijoilta.

Xboxin Aasian johtaja Mena Kato kertoo, että lähetyksessä keskitytään Japanin ja Aasian pelikehittäjien luoviin tuotoksiin, mutta mukana on myös maailmanlaajuisia uutisia. Fanien odotukset ovat korkealla, sillä Japan-aiheinen sisältö ja Aasiassa kehitetyt pelit kiinnostavat pelaajia ympäri maailman.

Erityisesti odotettavissa on Ninja Gaiden 4, jonka luvataan olevan pelattavissa TGS-tapahtumassa. Koei Tecmon Team Ninja ja PlatinumGames, Bayonettan kehittäjä, ovat olleet yhteistyössä pelin tuotannossa. Lisäksi Microsoft tuo esille uudet käsikonsolit ROG Xbox Ally ja ROG Xbox Ally X, joiden hinnasta ei vielä ole tietoa, mutta julkaisu on luvattu lokakuussa 2025.

Bethesda puolestaan pitää TGS:ssa yhteisen myyntipisteen, jossa nähdään virallista tavaraa muun muassa Fallout, Starfield, Doom ja The Elder Scrolls IV: Oblivion -peleistä. Mahdollisesti myös pelipäivityksiä voidaan kuulla lähetyksen aikana.

Huhut vihjaavat, että TGS-lähetyksessä saatetaan saada myös ensimmäisiä paljastuksia Forza Horizon 6:sta, jonka tapahtumapaikaksi on veikkailtu Japania. Xboxin visuaalisen ilmeen urbaani neon-tyyli vihjaa ainakin Tokyo-katukuvan inspiroivaan teemaan, mutta lopulliset paljastukset nähdään lähetyksessä.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.