Microsoft lanseerasi uudet langattomat Xbox -pelikuulokkeetKommentit pois päältä artikkelissa Microsoft lanseerasi uudet langattomat Xbox -pelikuulokkeet
Microsoft on julkaissut uudet Xbox Wireless Headset -pelikuulokkeet, jotka toimivat Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleilla, PC:llä ja mobiililaitteilla.
Kuulokkeet yhdistyvät laitteisiin langattomasti Bluetoothin avulla, joten erillistä donglea ei tarvita. Microsoft lupaa kuulokkeiden olevan kestävät ja muokattavissa.
Kuulokkeiden säätämiseen on oma Xbox Accessories -sovellus, jonka kautta erilaisia ominaisuuksia, kuten mikrofoonin herkkyyttä tai LED-valojen voimakkuutta voi säätää.
Akun kestoksi luvataan täydellä latauksella 15 tuntia ja 30-minuutin pikalatauksella 4 tuntia.
Hintaa Xbox Wireless Headset -kuulokkeille kertyy n. 100 euroa ja ne tulevat saataville maaliskuun 16. päivä.
MOUSE: P.I. For Hire on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja Disney-piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija PlaySide Studios kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.
Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.
Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli PS5:llä, Xbox Series -konsoleilla, Nintendo Switch 2:lla sekä PC:llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.
Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.
Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä Troy Baker, jonka ääni on tuttu muun muassa The Last of Us -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.
Microsoftin Xbox ja Discord ovat tehneet yhteistyötä jo vuosien ajan, mutta nyt kaksikko vie suhteensa jälleen uudelle tasolle. Tavoitteena on tehdä pelaamisesta entistä sosiaalisempaa ja samalla houkutella lisää käyttäjiä sekä Game Passin että Discord Nitron pariin.
Suurin uutinen on se, että Discord Nitro -jäsenyyteen sisältyy nyt tietyillä alueilla Xbox Game Passin Starter-versio. Käytännössä Nitro-käyttäjät pääsevät helpommin kokeilemaan Game Passin pelejä ilman erillistä tilausta. Lisäksi Discordiin lisätään uusi “Play”-painike, jonka avulla käyttäjät voivat hypätä suoraan Game Pass -peleihin esimerkiksi ystävän pelistreamin tai aktiivisuustilan kautta. Jos kaveri pelaa jotain kiinnostavaa, peliin pääsee aiempaa nopeammin mukaan, tämä on modernia vertaistukea parhaimmillaan.
Myös nykyiset Game Pass -tilaajat saavat oman siivunsa yhteistyöstä myöhemmin tässä kuussa. Kelvolliset tilaajat saavat käyttöönsä Discord Nitro -etuja, kuten 250 Discord Orbia kuukaudessa, lisäbonuksia Quest-haasteista sekä automaattisia alennuksia Discord Shopiin. Kuulostaa hieman siltä kuin Xbox yrittäisi tehdä Discordista pelaajien digitaalisen olohuoneen ja rehellisesti sanottuna, aika moni viettää siellä jo valmiiksi enemmän aikaa kuin itse peleissä.
Xbox ja Discord ovat viime vuosina lähentyneet muutenkin vauhdilla. Discord-puhelut toimivat nykyään suoraan Xbox-konsoleilla, ja pelaajat voivat striimata pelejään kavereille ilman monimutkaista säätämistä. Uusien etujen myötä yhteistyö näyttää muuttuvan yhä tiiviimmäksi, eikä olisi suuri yllätys, jos tulevaisuudessa palvelut nivoutuvat vieläkin syvemmin yhteen.