Microsoft lanseerasi uudet langattomat Xbox -pelikuulokkeet Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft lanseerasi uudet langattomat Xbox -pelikuulokkeet

Microsoft Xbox Wireless Headset

Microsoft on julkaissut uudet Xbox Wireless Headset -pelikuulokkeet, jotka toimivat Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleilla, PC:llä ja mobiililaitteilla.

Kuulokkeet yhdistyvät laitteisiin langattomasti Bluetoothin avulla, joten erillistä donglea ei tarvita. Microsoft lupaa kuulokkeiden olevan kestävät ja muokattavissa.

Kuulokkeiden säätämiseen on oma Xbox Accessories -sovellus, jonka kautta erilaisia ominaisuuksia, kuten mikrofoonin herkkyyttä tai LED-valojen voimakkuutta voi säätää.

Akun kestoksi luvataan täydellä latauksella 15 tuntia ja 30-minuutin pikalatauksella 4 tuntia.

Hintaa Xbox Wireless Headset -kuulokkeille kertyy n. 100 euroa ja ne tulevat saataville maaliskuun 16. päivä.

Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen

Fallout 76:n pelaajat voivat alkaa varautua karmivaan, mutta hauskalla twistillä täyteen syksyyn. Bethesda on julkaissut virallisen trailerin pelin kausitapahtumasta Mischief Night Returns!, joka tuo Wastelandille runsaasti koristeita, asuja ja muuta Halloween-henkeä.

Tapahtuma alkaa 7. lokakuuta ja kestää aina 21. päivään saakka. Mukaan pääsevät niin PS4-, Xbox One- kuin PC-pelaajat Steamistäkin. Tämä on loistava tilaisuus sukeltaa pelin villiin maailmaansa ja kokea jännitystä yhdessä muiden pelaajien kanssa.

Mischief Night on täynnä kauhuteemaa, mutta samalla huumoria ja hauskoja yllätyksiä, eli täydellinen sekoitus jännitystä ja naurua. Olipa mielessäsi koristella Wastelandia, pukeutua hassuihin asuihin tai vain tutkia pelin Halloween-sisältöjä, tapahtuma tarjoaa jokaiselle jotakin.

Bethesda muistuttaa, että tapahtuma on rajattu ajallisesti, joten jos haluat kokea tämän vuoden villimmän Halloween-seikkailun Fallout 76:ssa, nyt on aika suunnata pelin pariin.

Huhuttu Xbox-käsikonsoli kaatui AMD:n ehtoon – Microsoft kiistää väitteen Kommentit pois päältä artikkelissa Huhuttu Xbox-käsikonsoli kaatui AMD:n ehtoon – Microsoft kiistää väitteen

Xbox 2042

Viikonlopun aikana liikkui huhuja, joiden mukaan Xboxin oma käsikonsoli olisi peruttu, koska AMD vaati vähintään 10 miljoonan piirisarjan tilausmäärää. Luku kuulostaa hurjalta! Vertailun vuoksi Steam Deck on myynyt arviolta 5 miljoonaa kappaletta, ja muut PC-käsikonsolit, kuten ASUS ROG Ally ja Lenovo Legion Go, ovat jääneet 1–2 miljoonaan.

Tieto tuli tunnetulta AMD-vuotojen lähteeltä KeplerL2:lta, joka väitti Microsoftin pitäneen riskitasoa liian korkeana. Jos väite pitäisi paikkansa, päätös olisi ymmärrettävä, sillä 10 miljoonan laitteen myynti olisi ollut lähes epärealistista nykyisillä markkinoilla.

Kuitenkin Windows Centralin Jez Corden on jo tyrmännyt huhun täysin paikkansapitämättömänä. Hänen mukaansa AMD:n vaatimuksella ei ollut mitään tekemistä mahdollisen Xbox-käsikonsolin kohtalon kanssa. Projekti oli joka tapauksessa varhaisessa vaiheessa, eikä kyse ollut viime hetken paniikkiperuutuksesta.

Samaan aikaan Xboxin ympärillä on vellonut muitakin huhuja, muun muassa väitteitä siitä, että Microsoft olisi luopumassa kokonaan omista laitteistaan. Yhtiö kuitenkin vakuutti eilen, että se sijoittaa aktiivisesti tuleviin konsoleihin ja laitteisiin.

Eli käsikonsolihaaveet eivät välttämättä ole kuopattu lopullisesti. Kysymys kuuluu vain, milloin ja millä ehdoilla Microsoft uskaltaa hypätä Switchin, Steam Deckin ja kumppaneiden kilpaan.