Microsoft lisää tuen kosketusnäyttöohjaukselle Xbox Cloud peleissä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft lisää tuen kosketusnäyttöohjaukselle Xbox Cloud peleissä

8Bitdo Sn30 Pro for Xbox cloud gaming

Microsoft on julkistanut lisäävänsä mahdollisuuden kosketusnäyttöohjaukseen tietyissä -palvelun peleissä. Yli 50 peliä on nyt pelattavissa -puhelimella. Listassa on pelejä kuten: Sea of Thieves, Gears 5, Hellblade: Senua’s Sacrifice, Celeste ja Hello Neighbor. Kosketusnäyttöohjaus esiteltiin alustalla ensimmäisen kerran Minecraft Dungeons -pelin saralla ja yhtiön mukaan kyseessä on ollut yksi palvelun pyydetyimpiä ominaisuuksia. Lista kaikkiin ohjausta tukeviin peleihin löytyy täältä.

Xbox Cloud Gaming on tällä hetkellä saatavilla vain Android -laitteille, mutta odotetut iOS ja PC -versiot ovat tulossa kevään aikana ainakin Pohjois-Amerikan markkinoille. Microsoftin tavoitteena on tuoda palveluita myös Applen laitteille, vaikka Apple on pyrkinyt estämään sitä.

Xbox suunnittelee Game Passin täydellistä remonttia Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox suunnittelee Game Passin täydellistä remonttia

Xbox Game Pass

Xboxin uusi toimitusjohtaja Asha Sharma haluaa tehdä pelipalvelu Game Pass:sta aiempaa edullisemman ja houkuttelevamman laajemmalle yleisölle. Raporttien mukaan yhtiö harkitsee uusia hinnoittelumalleja, joissa voisi olla myös halvempia tilausvaihtoehtoja.

Taustalla on selvä paine, sillä viime vuosina on nostanut hintoja useaan otteeseen niin konsoleissa kuin palveluissakin. Esimerkiksi Ultimate -tilaus on noussut jo noin 30 dollariin kuukaudessa (noin 28 euroa), mikä on herättänyt kuluttajissa kritiikkiä.

Uuden linjauksen mukaan tavoitteena olisi tehdä palvelusta jälleen helpommin lähestyttävä, mahdollisesti myös erilaisten pakettien ja yhteistyökuvioiden kautta. Yhtenä vaihtoehtona on jopa kumppanuudet muiden suurten palveluiden, kuten :n kanssa, mikä voisi tuoda yhteistilauksia tai uusia sisältöpaketteja.

Halvempien hintojen kääntöpuolena saattaa kuitenkin olla kompromisseja. Alan sisällä on spekuloitu esimerkiksi mainosrahoitteisista tasoista tai rajoitetummista pelikirjastoista. Jo nyt edullisin Xbox Game Pass -taso tarjoaa lähinnä peruspalvelut ilman uusimpia huippupelejä julkaisupäivänä.

Asha Sharma on samalla yrittänyt rauhoitella pelialaa vakuuttamalla, ettei Xbox ole muuttumassa pois pelibisneksestä tai siirtymässä pelkkään tekoälypainotteiseen suuntaan. Uusi strategia näyttääkin tähtäävän ennen kaikkea yhteen asiaan, siihen, että yhä useampi pelaaja voisi palata Game Passin pariin ilman että lompakko huutaa hoosiannaa.

Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä Kommentit pois päältä artikkelissa Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä

Suomalaisen pelialan Good Game News from Finland -uutiskirjeen maaliskuun katsaus paljastaa, että helmikuu 2026 oli poikkeuksellisen vilkas. Uusia pelejä, merkittäviä päivityksiä ja rakenteellisia uutisia riitti niin indie-kentällä kuin suurten nimien riveissä. Mukana ovat muun muassa , ja Supercell.

Uutuuslistaus on pitkä ja monipuolinen. Steamissä nähtiin esimerkiksi Ritual Party, , ja , kun taas mobiilipuolella toi Phobos Downin Androidille ja juhli -korttipelinsä yli 100 000 latausta. Apple Arcadessa julkaistaan 5. maaliskuuta , ja Remedy esitteli PlayStationin tapahtumassa tulevaa -toimintapeliään.

Rakenteellisella puolella huomio kiinnittyy Peliosuuskunta Expaan, josta on tullut Epic Gamesin ainoa Unreal-lisensointikumppani Suomessa sekä maan ensimmäinen virallinen Unreal-sertifioitu koulutuskeskus Käytännössä tämä vahvistaa Unreal-osaamista Suomessa ja tarjoaa ammattilaisille entistä parempaa tukea ja lisenssietuja.

Tekoäly nousi esiin Bitmagicin toimesta. Yhtiö on generoinut klassikkopeleistä, kuten Civilizationista ja Diablosta, uusia versioita omalla Creator-työkalullaan. Tavoitteena on tehdä pelaajien ideoista suoraan pelattavia 3D-kokemuksia. Samaan aikaan Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen muistutti, että pelialan parhaat teokset ovat hänen mukaansa vielä tekemättä, ja Metacoren Mika Tammenkoski arvioi alan siirtyvän vuonna 2026 kohti kypsempää, dataohjatumpaa ja brändivetoisempaa vaihetta.

Yhteenvetona helmikuu osoittaa, että suomalainen peliala ei ainoastaan julkaise pelejä, vaan se kehittää infrastruktuuria, kokeilee tekoälyä ja pohtii avoimesti koko toimialan tulevaisuutta. Jos alkuvuosi on enne, 2026:sta voi tulla yksi alan mielenkiintoisimmista vuosista pitkään aikaan.