Microsoft lisää tuen kosketusnäyttöohjaukselle Xbox Cloud peleissä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft lisää tuen kosketusnäyttöohjaukselle Xbox Cloud peleissä

8Bitdo Sn30 Pro for Xbox cloud gaming

Microsoft on julkistanut lisäävänsä mahdollisuuden kosketusnäyttöohjaukseen tietyissä -palvelun peleissä. Yli 50 peliä on nyt pelattavissa -puhelimella. Listassa on pelejä kuten: Sea of Thieves, Gears 5, Hellblade: Senua’s Sacrifice, Celeste ja Hello Neighbor. Kosketusnäyttöohjaus esiteltiin alustalla ensimmäisen kerran Minecraft Dungeons -pelin saralla ja yhtiön mukaan kyseessä on ollut yksi palvelun pyydetyimpiä ominaisuuksia. Lista kaikkiin ohjausta tukeviin peleihin löytyy täältä.

Xbox Cloud Gaming on tällä hetkellä saatavilla vain Android -laitteille, mutta odotetut iOS ja PC -versiot ovat tulossa kevään aikana ainakin Pohjois-Amerikan markkinoille. Microsoftin tavoitteena on tuoda palveluita myös Applen laitteille, vaikka Apple on pyrkinyt estämään sitä.

GTA 6 -vuotaja uhkaa paljastaa koko pelin tarinan – vaatii fyysistä levyversiota Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 -vuotaja uhkaa paljastaa koko pelin tarinan – vaatii fyysistä levyversiota

pelivuotaja Cyberleek uhkaa julkaista koko pelin tarinan lopputeksteineen, jos hänen kryptovaluuttansa markkina-arvo nousee 30 miljoonaan dollariin. Samalla hän vaatii Rockstarin emoyhtiö Take-Twolta fyysistä levyversiota ja julkista anteeksipyyntöä.

Cyberleek on julkaissut myös muita kryptovaluutan arvoon sidottuja uhkauksia. Kahden miljoonan dollarin kohdalla luvassa olisi pelikuvaa bikineihin pukeutuneesta Luciasta, ja neljän miljoonan kohdalla vuotaja uhkaa julkaista alastomuutta sisältävää materiaalia.

Hankkeen tarkoitusperät ovat herättäneet epäilyksiä, ja monet syyttävät Cyberleekiä kryptohuijauksesta. Vuotaja julkaisi hiljattain myös 24 minuutin GTA 6 -pelivideon, joka sisälsi tarinapaljastuksia ja välivideoita.

Toistaiseksi ei ole selvää, tarkoittaako uhkaus varsinaisen peliversion levittämistä vai koko tarinan sisältävää pelivideota. GTA 6 on määrä ilmestyä 19. marraskuuta.

Xbox tyrmää GTA 6:n suoratoistohuhut Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox tyrmää GTA 6:n suoratoistohuhut

Xbox on joutunut oikomaan tuoreita huhuja, joiden mukaan yhtiö olisi hankkinut yksinoikeudelliset suoratoisto-oikeudet Grand Theft Auto 6:een. Huhu herätti nopeasti toiveita siitä, että Rockstarin odotetun pelin voisi tulevaisuudessa pelata esimerkiksi PC:llä Xbox Cloud Gamingin kautta.

Huhut saivat alkunsa The Vergen raportista, jonka mukaan Xboxin toimitusjohtaja Asha Sharma olisi kertonut työntekijöille yhtiön tekevän :n ympärillä jotain, mitä mikään muu alustavalmistaja ei tee. Tästä pääteltiin, että Xbox olisi hankkinut pelille yksinoikeudelliset pilvipelioikeudet.

Xboxin strategiajohtaja Matthew Ball kuitenkin kiisti tulkinnan nopeasti. Hänen mukaansa GTA 6:ta ei tulla suoratoistamaan yksinoikeudella Xboxin kautta, eikä peliä voi tällä tavalla pelata PC:llä. GTA 6 julkaistaan Xboxille 19. marraskuuta, mutta mahdollinen suoratoistosopimus näyttää koskevan korkeintaan Xbox-konsoleita.

Xboxin pilvipelaaminen on muutenkin muuttumassa. Game Pass -tilaajille on asetettu käyttörajoituksia, ja korkeimmalla Ultimate-tasolla pilvipelaamista voi käyttää nykyisin 15 tuntia kuukaudessa. Marraskuussa Xbox aikoo lisäksi tarjota pilvipelaamista erillisenä maksullisena palveluna, jossa käyttäjät voivat ostaa peliaikaa ja suoratoistaa omistamiaan pelejä tuetuille laitteille.

Rockstar ei ole toistaiseksi ilmoittanut GTA 6:lle mitään suoratoistosopimusta. PC-pelaajien kannalta uutinen on siis edelleen melko yksinkertainen: GTA 6 ei ole muuttumassa pilvipalvelun kautta pelattavaksi PC-peliksi ainakaan Xboxin ilmoittamalla tavalla. Marraskuun 19. päivä lähestyy kuitenkin nopeasti, joten Rockstarilla ja Xboxilla voi vielä olla muutama yllätys taskussa.

Lähde: Eurogamer