Microsoft muutti Xbox Liven nimeksi Xbox Network Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft muutti Xbox Liven nimeksi Xbox Network

Yritysmaailman jättiläinen on juuri vaihtanut Live -palvelun nimeksi Xbox Network. Uudella nimenvaihdoksella pyritään myös ilmentämään paremmin palvelun toimintaperiaatetta.

Nimenvaihdoksella halutaan myös selventää eroa Xbox Live Gold -jäsenyyden sekä Xboxin online-palvelun välillä. Näistä ensiksi mainittu on jo pitkään käytössä ollut nettijäsenyys, jonka kuukausihinta on noin kymmenen dollaria. Sen avulla pelaajat pääsevät käsiksi nettipelaamiseen kuin myös uusiin ilmaispeleihin joka kuukausi.

Näin ollen Xboxin nettipalvelu tulee toimimaan jatkossa uudella nimellään Xbox Network, kun taas maksullinen pelipalvelu jatkaa yhä Xbox Live Gold -nimellä.

Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen” Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojima: “Death Stranding 2 oli liian hyvä – joten muutin sen”

Peliohjaajalegenda teki merkittäviä muutoksia tulevaan 2: On the Beach -peliinsä yhdestä yllättävästä syystä, se oli pelaajien mielestä liian hyvä. Kyllä, luit oikein.

Kojiman pitkäaikainen yhteistyökumppani, muusikko Yoann Woodkid, Lemoine paljasti Rolling Stonelle, että Kojima piti pelitesteissä saatuja erinomaisia reaktioita ongelmana.

Jos kaikki pitävät pelistä, se tarkoittaa, että se on liian valtavirtaa. – Kojima sanoi.

Hänen mukaansa taiteen kuuluu jakaa mielipiteitä, herättää tunteita ja joskus myös hämmentää.

Kojima muutti pelin käsikirjoitusta ja joitakin ratkaisevia tapahtumia saadakseen aikaan enemmän ristiriitaisia reaktioita. Tavoitteena ei ollut miellyttää kaikkia, vaan haastaa pelaajat ajattelemaan ja tuntemaan syvemmin.

Haluan, että ihmiset alkavat pitää jostain, mitä he aluksi vieroksuivat, siitä syntyy aito rakkaus. – Kojima kiteytti.

Death Stranding 2 ilmestyy 26. kesäkuuta 2025. Samalla Kojima työstää live action -elokuvaa yhteistyössä :n kanssa, Death Stranding -animea sekä uutta vakoojapeliä PlayStationille. Xboxin julkaisemaa -kauhupeliä hän kuvailee peliksi, jota hän on aina halunnut tehdä.

Ja kyllä, huhujen mukaan uudessa pelissä voi tosiaan nuijia vihollisia kitaralla.

Joe & Mac Retro Collection herättää henkiin kolme esihistoriallista SNES-peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Joe & Mac Retro Collection herättää henkiin kolme esihistoriallista SNES-peliä

Uusi -kokoelma on nyt Kickstarterissa, ja keräys on lähtenyt vauhdikkaasti liikkeelle keräten yli 40 % tavoitesummasta jo ensimmäisen vuorokauden aikana. Kampanjan ensimmäinen lisätavoite on Boss Rush -tila, joka avautuu, kun rahoitusta kertyy 30 000 euroa.

Kokoelma sisältää kolme klassista 16-bittistä -peliä: : Caveman Ninja, sekä . Pelaajat pääsevät ohjaamaan esihistoriallisia miehiä, jotka taistelevat dinosauruksia vastaan. Mukana on myös alkuperäiset sensuroimattomat japanilaiset versiot peleistä.

Pelien lisäksi -kannattajat voivat hankkia muun muassa -henkisen keräilyversion, taidekirjan, pelin kuuluisan lihanpehmolelun sekä harvinaisen 20 cm korkean hahmopakkauksen kokoelman kolmesta sankarista. Pelit julkaistaan digitaalisesti useille alustoille, kuten Nintendo Switchille, :lle, Xboxille ja Steamille. Myös fyysinen -versio on varmistettu.

Uuteen versioon on tulossa useita parannuksia, kuten kelausmahdollisuus, tallennuspisteet, paikallinen moninpeli ensimmäiseen ja toiseen Joe & Maciin, muokattavat kuvasuhteet sekä CRT-tyylinen suodatin. Tämä tarjoaa niin vanhoille faneille kuin uusillekin pelaajille mahdollisuuden kokea nämä retroklassikot nykyaikaisemmassa muodossa.