Microsoft-pomo antoi kovan varoituksen tekoälyn energiankulutuksesta Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft-pomo antoi kovan varoituksen tekoälyn energiankulutuksesta

Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella antoi Davosissa selkeän viestin tekoälyalalle, jos tekoäly ei paranna ihmisten arkea, sen oikeutus valtavaan sähkönkulutukseen murenee nopeasti. Nadellan mukaan yhteiskunta ei hyväksy sitä, että niukkaa energiaa poltetaan “tokeneihin”, ellei vastineeksi synny parempaa terveydenhuoltoa, koulutusta, tehokkaampaa julkista sektoria ja kilpailukykyisempiä yrityksiä.

Nadellan ydinajatus on yksinkertainen, mutta painava. Tekoälyä ei pidä kehittää vain siksi, että se on teknisesti mahdollista, vaan siksi, että se muuttaa ihmisten ja yhteisöjen lopputuloksia parempaan suuntaan. Muuten koko ala menettää niin sanotun sosiaalisen toimiluvan, eli kansalaisten hiljaisen hyväksynnän.

Ratkaisuksi Nadella peräänkuuluttaa sekä infrastruktuuria että käyttöä. Ensin tarvitaan massiivinen energia- ja laskentaverkko, mutta sen jälkeen vastuu siirtyy yrityksille ja työntekijöille. Tekoälyä pitäisi alkaa käyttää arjessa, ei vain puhua siitä. Nadella kuvaa tekoälyä kognitiiviseksi vahvistimeksi, joka tekee ihmisestä tehokkaamman, vähän kuin Excel aikoinaan. Kuulostaa arkiselta, mutta vaikutus voi olla suuri.

Konkreettisena esimerkkinä Nadella nostaa terveydenhuollon. Jos tekoäly hoitaa lääkärin puolesta litteroinnin, potilastietojen kirjaamisen ja laskutuskoodit, lääkäri voi keskittyä siihen olennaiseen, eli potilaaseen. Tämä on hänen mukaansa juuri sellaista hyötyä, jonka ihmiset ymmärtävät ja hyväksyvät.

Skeptikoita ei silti puutu. Moni huomauttaa, että suuri osa tekoälyn nykykäytöstä pyörii yhä tekstien tiivistämisen ja puheen puhtaaksikirjoituksen ympärillä, eikä mullista maailmaa. Nadella ei tästä hätkähdä. Hänen mukaansa tekoäly ei ole kupla, jos se onnistuu oikeasti parantamaan tuottavuutta ja tuomaan kasvua laajasti, ei vain teknologiayhtiöiden PowerPoint-kalvoille.

Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää

onnistui tekemään tulevien peliensä alustatiedoista yllättävän sekavan sopan. 5:n PC-versio tuli käytännössä vahingossa vahvistetuksi BlizzCon 2026 -tapahtumassa, kun taas StarCraftin -versio paljastui Xbox UK:n X-tililtä.

BlizzConissa Diablo 5:n alustasta kysyttäessä pelin ohjaaja Joe Shely totesi, ettei asiasta ollut vielä mitään kerrottavaa. Samalla hän kuitenkin sanoi Blizzardin haluavan pelin mahdollisimman monen pelaajan ulottuville. Tämän jälkeen Blizzardin PR-tiimistä kuului sivusta huomautus: ”PC version.”

Kun Shely huomautti leikillään, ettei sitä pitänyt vielä kertoa, PR-edustaja totesi: ”If we’re not on the PC, we’ve got problems.” Näin Diablo 5:n PC-versio tuli käytännössä vahvistettua, vaikka Blizzard ei sitä varsinaisesti lavalla julkistanut.

Tilanne muuttui vielä kummallisemmaksi StarCraftin kohdalla. Blizzardin tuleva StarCraft on vahvistettu Xboxille, mutta tieto tuli nimenomaan Xbox UK:n X-tililtä. Blizzard ei puolestaan kertonut BlizzConissa pelin PC-versiosta mitään.

Kotakun toimittaja kysyi Blizzardilta asiasta suoraan tapahtuman jälkeen. Yhtiön virallinen vastaus oli, ettei alustoja julkisteta vielä. Blizzard kuitenkin vahvisti samalla, että Diablo V on suunniteltu keväälle 2029 ja StarCraft vuodelle 2030, ja alustatiedot kerrotaan myöhemmin.

Käytännössä Diablo 5:n PC-versiosta ei siis tarvitse enää juuri spekuloida, mutta muiden alustojen kohtalo on edelleen auki. Myös StarCraftin PC-versio on vahvistamatta, vaikka sarjan historia PC:llä tekee tilanteesta vähintäänkin erikoisen.

Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille

Hideo Kojiman seuraava suuri toimintavakoilupeli on kokenut melkoisen juonenkäänteen. Sonyn kerrotaan vetäytyneen Kojima Productionsin projektista huolestuttuaan pelin budjetista, mahdollisesta kannattavuudesta ja siitä, että kyseessä olisi lopulta vain määräaikainen -yksinoikeus.

Bloombergin haastattelemien projektia tuntevien lähteiden mukaan Physint oli myöhästynyt aikatauluistaan ja sen budjetin ennakoitiin paisuvan reilusti yli suunnitellun, vaikka julkaisuun arvioitiin olevan vielä vuosia. Taustalla kerrotaan olleen myös se, etteivät ja sen jatko-osa yltäneet PlayStationin odottamiin tuottoihin.

Physint julkistettiin vuonna 2024, ja on kuvannut sitä uuden sukupolven toimintavakoilupeliksi. Sonyn kerrotaan olleen haluton sijoittamaan jälleen satoja miljoonia dollareita peliin, joka olisi määräaikainen yksinoikeus. kertoi viime viikolla, että studio sai Sonylta yllättäen ilmoituksen projektin peruuttamisesta jo kesäkuun puolivälissä.

Tarina ei kuitenkaan pääty tähän. Kojima Productions on löytänyt Physintille uuden kumppanin Microsoftin Xboxista. Yhtiöt tekevät jo yhteistyötä -kauhupelin parissa, ja nyt yhteistyö laajenee myös Physintiin. puolestaan korostaa, että sen suhde Kojima Productionsiin pysyy vahvana, vaikka yhteistyö Physintin parissa päättyikin.

Kojiman toimintavakoilupeli siis jatkaa matkaansa, mutta PlayStationilta Xboxin suuntaan. Melko ironinen käänne pelille, jonka takana on mies, joka tunnetaan ennen kaikkea Metal Gear -sarjan luojana.