Microsoft teki Surface Duo -laitteestaan kannettavan Xbox-konsolin Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft teki Surface Duo -laitteestaan kannettavan Xbox-konsolin

Microsoft Surface Duo

Microsoft on päivittänyt Xbox Cloud Gaming applikaation Androidille ja samalla se on saanut tuen myös kaksinäyttöiselle Surface Duo -laitteelle.

Päivitys mahdollistaa pelien pelaamisen virtuaalisella ohjaimella suoraan laitteen ruudulta. Parhaillaan yli 50 peliä tukee Xbox Touch Controls -ohjaimia. Esimerkiksi Sea of Thieves, Gears 5 ja Minecraft Dungeons tukevat ohjaimia. Pelaajat voivat myös käyttää Bluetooth ohjaimia sekä Xboxin omia ohjaimia.

Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi

Nintendo on tuonut pelikauppansa vihdoin puhelimeen. Uusi Nintendo Store -sovellus on nyt saatavilla iOS- ja Android-laitteille, ja sen mukana tulee nostalginen yllätys. Sovellus näyttää, kuinka monta tuntia vietit peleissä aina 3DS- ja Wii U -ajoista lähtien. Kyllä, nyt voit viimein todistaa, kuinka monta iltaa kului Face Raidersin kanssa.

Sovelluksen avulla voi myös selata Nintendo-uutisia, tarkistaa My Nintendo -palkinnot ja tutkia tarjouksia Switchin ja Switch 2:n peleistä. Ostokset eivät kuitenkaan tapahdu suoraan sovelluksessa, vaan se ohjaa käyttäjän verkkosivulle tekemään varsinaisen maksun.

Julkaisu tuli pian sen jälkeen, kun Nintendo raportoi myyneensä jo 10 miljoonaa Switch 2 -konsolia 30. syyskuuta mennessä. Ja koska Pokémon Legends: Z-A -bundle ei vielä sisälly lukuihin, luvun odotetaan nousevan nopeasti.

Nintendo on samalla vauhdissa myös muilla rintamilla. Super Mario Galaxy -elokuva saa ensi-iltansa 3. huhtikuuta, ja Legend of Zelda -elokuva valmistuu vuoteen 2027 mennessä. Ennen sitä faneja hemmotellaan Metroid Prime 4: Beyond -julkaisulla joulukuun alussa ja jos uusi sovellus kertoo mitään, Samuksen seuraavat seikkailut tulevat varmasti näkymään myös pelituntitilastoissa.

PlayStation piikittelee Xboxia uusilla mainoksillaan – fanit huomasivat heti vihjeen Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation piikittelee Xboxia uusilla mainoksillaan – fanit huomasivat heti vihjeen

PlayStationin uudet PS5-mainokset ovat herättäneet keskustelua ja naurua. Marraskuun alussa julkaistu ’It Happens on PS5’ -kampanja näyttää monien fanien mielestä olevan suora kuitti Microsoftin kohutulle ’This Is an Xbox’ -slogaanille.

Microsoftin viimevuotinen kampanja yritti vakuuttaa, että kaikki on Xbox, olipa kyse sitten puhelimesta, televisiosta tai tabletista. Idea oli korostaa pelien saatavuutta kaikkialla, mutta monien mielestä kampanja sekoitti koko brändin ydinviestin: miksi omistaa Xbox, jos Xbox on jo kaikkialla?

PlayStationin tuore vastaisku on sen sijaan tiivis ja napakka: Se tapahtuu PS5:llä. Faneja huvitti, kuinka osuvasti lause tuntui kommentoivan Microsoftin rönsyilevää strategiaa.

Täydellinen vastaus markkinoinnin näkökulmasta. – Yksi Reddit-käyttäjä tiivisti tilanteen nasevasti.

Tilannetta tekee entistä herkullisemmaksi se, että yhä useampi entinen Xbox-yksinoikeus, kuten Halo ja Forza Horizon on viime kuukausina löytänyt tiensä PlayStationille. Xboxin johto onkin kutsunut konsoliyksinoikeuksia vanhentuneeksi ajatukseksi. Ehkäpä PlayStationin mainostoimistolla ei malttanut olla käyttämättä tilaisuutta hyväkseen.