Microsoft uskoo, että Sony voisi tehdä Call of Duty -kilpailijan vuosikymmenessä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft uskoo, että Sony voisi tehdä Call of Duty -kilpailijan vuosikymmenessä

Call of Duty: Modern Warfare II

:in mukaan pystyisi luomaan oman -vaihtoehdon 10 vuoden kuluessa, Yhdistyneen kuningaskunnan kilpailu- ja markkinaviranomaiselle (Competition and Markets Authority, CMA) antamassaan vastauksessa, joka liittyy Activision Blizzardin 69 miljardin dollarin yritysostoon.

Microsoftin äskettäin julkaisema asiakirja on toimitettu vastauksena CMA:n äskettäiseen Remedies Hearing -käsittelyyn, jossa käsitellään ehtoja, joita sääntelyviranomainen voi vaatia ennen kuin se on valmis hyväksymään kaupan. Vaikka siitä on poistettu paljon yksityiskohtia, siinä esitetään pääasiassa Microsoftin perustelut sille, miksi sen ehdottama 10-vuotinen sopimus Sonyn kanssa Call of Dutyn pitämisestä PlayStationilla ja sen allekirjoittamat sopimukset Nvidian kanssa riittävät tyydyttämään CMA:n huolenaiheet.

Eurogamer kommentoi, että vaikka Microsoftin mukaan 10 vuoden pitäisi kuitenkin olla Sonylle riittävästi aikaa kehittää oma Call of Duty -kilpailijansa, se sivuuttaa sen melko ilmeisen tosiasian, että Activisionin räiskintäpelillä on ollut yli 20 vuotta aikaa rakentaa sellainen tunnettavuus, joka on tehnyt siitä nykypäivän valtavan pelisarjan.

Lisäksi, yhtiö lisää, ”korjaustoimenpiteen käytännön vaikutus ulottuu yli 10 vuoden ajanjakson, koska korjaustoimenpiteen viimeisenä vuonna ladattuja pelejä voi pelata koko konsolin käyttöiän ajan.

CMA:n on määrä julkistaa päätöksensä Microsoftin ehdottamasta Activision Blizzardin ostosta 26. huhtikuuta, kun taas EU, joka pyytää parhaillaan palautetta kilpailijoilta ja asiakkailta, viimeistelee päätöksensä 22. toukokuuta.

Lähde Eurogamer.

Sony ja LEGO yhdistävät voimansa? Klassikkokonsolista vuotanut versio herättää yhtä aikaa hypeä ja hämmennystä Kommentit pois päältä artikkelissa Sony ja LEGO yhdistävät voimansa? Klassikkokonsolista vuotanut versio herättää yhtä aikaa hypeä ja hämmennystä

Klassikkokonsoli tekee paluun yllättävässä muodossa, jos tuore vuoto pitää paikkansa. ja valmistelisivat yhteistyössä alkuperäiseen -konsoliin perustuvaa LEGO-settiä, jonka julkaisu ajoittuisi loppuvuoteen 2026.

Vuodon mukaan setti sisältäisi 1 911 palikkaa ja ainakin yhden alkuperäistyylisen ohjaimen. Ulkoasu nojaisi vahvasti 90-luvun ikoniseen muotoiluun, eli nostalgianappeja painellaan nyt ihan kirjaimellisesti. Kyseessä olisi hieman pienempi kokonaisuus kuin aiemmat konsoliaiheiset LEGO-setit, mutta silti varsin näyttävä keräilykappale.

Hintalappu nostattaa kuitenkin kulmakarvoja. Setin hinnaksi povataan noin 150 euroa (160 dollaria), joka on vähemmän kuin jotkin LEGO:n aiemmat konsolisetit, mutta enemmän kuin oikea, toimiva PS1 voi maksaa käytettynä. Vertailun vuoksi julkaistiin aikanaan noin 95 eurolla ja sitä sai pian alennuksista vielä halvemmalla.

Virallista vahvistusta ei ole vielä saatu, joten tiedot kannattaa ottaa varauksella. LEGO ja Sony ovat kuitenkin tehneet yhteistyötä aiemminkin, esimerkiksi -sarjan LEGO-versioiden parissa, joten täysin tuulesta temmattu huhu ei ole.

Jos vuoto pitää kutinsa, luvassa on jälleen yksi osoitus siitä, että retro myy ja että joskus pelkkä muovinen muisto voi maksaa enemmän kuin itse pelikokemus.

Satojatuhansia seuraajia kerännyt somevaikuttaja paljastui huijaukseksi – koko hahmo oli luotu tekoälyllä Kommentit pois päältä artikkelissa Satojatuhansia seuraajia kerännyt somevaikuttaja paljastui huijaukseksi – koko hahmo oli luotu tekoälyllä

Somessa leviää uusi markkinointikikka: vaikuttaja, jota ei ole olemassakaan. Esimerkiksi “Melanskia”-niminen somepersoona kerää satojatuhansia seuraajia ja mainostaa noin 50 dollarin “detox”-ravintolisää – mutta hahmo on kokonaan tekoälyn luoma.

Ilmiö liittyy Modern Antidote -nimiseen ravintolisäbrändiin, jonka taustalla on yrittäjä Josemaria Silvestrini. Yritys hyödyntää markkinoinnissaan useita tekoälyllä luotuja hahmoja: somessa esiintyy esimerkiksi “amish-naista”, tiibetiläistä munkkia sekä lihaksikkaita keski-ikäisiä miehiä. Ongelmana on, ettei videoissa aina kerrota selvästi, että vaikuttajat ovat tekoälyä.

Tutkijat varoittavat, että realistiset tekoälyhahmot voivat hämärtää rajaa mainonnan ja aitouden välillä. Tutkimusten mukaan ihmiset luulevat tunnistavansa tekoälykasvot helposti, mutta todellisuudessa erehtyvät usein. Tämä tekee erityisesti hyvinvointimarkkinoista otollisen maaperän, nimittäin siellä uskottava tarina ja “aito persoona” myyvät usein paremmin kuin pelkkä tuoteseloste.

Viranomaiset ovat alkaneet kiinnittää asiaan huomiota. Useat Yhdysvaltain osavaltiot ovat säätäneet lakeja, jotka velvoittavat merkitsemään tekoälyn luoman sisällön. Samaan aikaan markkina saattaa jo tasoittua: tekoälyvaikuttajien ja brändien yhteistyöt vähenivät vuonna 2025 noin 30 prosenttia.

Silti alan toimijat uskovat ilmiön olevan vasta alussa. Jos kehitys jatkuu samaan tahtiin, tulevaisuudessa voi olla yhä vaikeampaa sanoa, katsooko ruudulla oikeaa ihmistä vai pelkkää algoritmia, joka yrittää myydä sinulle kaiken maailman tupperware-astioita?