Microsoft uskoo, että Sony voisi tehdä Call of Duty -kilpailijan vuosikymmenessä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft uskoo, että Sony voisi tehdä Call of Duty -kilpailijan vuosikymmenessä

Call of Duty: Modern Warfare II

:in mukaan pystyisi luomaan oman -vaihtoehdon 10 vuoden kuluessa, Yhdistyneen kuningaskunnan kilpailu- ja markkinaviranomaiselle (Competition and Markets Authority, CMA) antamassaan vastauksessa, joka liittyy Activision Blizzardin 69 miljardin dollarin yritysostoon.

Microsoftin äskettäin julkaisema asiakirja on toimitettu vastauksena CMA:n äskettäiseen Remedies Hearing -käsittelyyn, jossa käsitellään ehtoja, joita sääntelyviranomainen voi vaatia ennen kuin se on valmis hyväksymään kaupan. Vaikka siitä on poistettu paljon yksityiskohtia, siinä esitetään pääasiassa Microsoftin perustelut sille, miksi sen ehdottama 10-vuotinen sopimus Sonyn kanssa Call of Dutyn pitämisestä PlayStationilla ja sen allekirjoittamat sopimukset Nvidian kanssa riittävät tyydyttämään CMA:n huolenaiheet.

Eurogamer kommentoi, että vaikka Microsoftin mukaan 10 vuoden pitäisi kuitenkin olla Sonylle riittävästi aikaa kehittää oma Call of Duty -kilpailijansa, se sivuuttaa sen melko ilmeisen tosiasian, että Activisionin räiskintäpelillä on ollut yli 20 vuotta aikaa rakentaa sellainen tunnettavuus, joka on tehnyt siitä nykypäivän valtavan pelisarjan.

Lisäksi, yhtiö lisää, ”korjaustoimenpiteen käytännön vaikutus ulottuu yli 10 vuoden ajanjakson, koska korjaustoimenpiteen viimeisenä vuonna ladattuja pelejä voi pelata koko konsolin käyttöiän ajan.

CMA:n on määrä julkistaa päätöksensä Microsoftin ehdottamasta Activision Blizzardin ostosta 26. huhtikuuta, kun taas EU, joka pyytää parhaillaan palautetta kilpailijoilta ja asiakkailta, viimeistelee päätöksensä 22. toukokuuta.

Lähde Eurogamer.

Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit

-tilaajille on jälleen luvassa uusi pelikolmikko, mutta tällä kertaa ei ehtinyt kertoa uutisia itse. Syyskuun Plus Monthly Games -pelit ovat nimittäin vuotaneet verkkoon ennen virallista julkistusta. Vuodon perusteella kuukauden pääpelinä nähdään .

Vuonna 2025 julkaistu toimintapeli vie pelaajat natsien miehittämään Eurooppaan vuoteen 1944. Pelaajan tehtävänä on brittiläisenä agenttina hiipiä vihollislinjojen taakse ja hoitaa kohteet pois päiväjärjestyksestä pitkän kantaman kiväärin avulla.

Toinen kuukauden peleistä on , vuonna 2022 julkaistu retrohenkinen japanilainen roolipeli. Secret of Manan, Chrono Triggerin ja kaltaisista klassikoista vaikutteita ammentava peli tarjoaa vuoropohjaista taistelua ja vahvasti vanhan koulukunnan tunnelmaa.

Kolmikon täydentää , värikäs avoimen maailman hiekkalaatikko, jossa kavereiden kanssa voi tehdä töitä, tienata rahaa ja hankkia oman talon. Kaikki kolme peliä ovat vuodon mukaan saatavilla 1. syyskuuta–6. lokakuuta PlayStation Plus Extra- ja Premium-tilaajille ja konsoleilla.

Elokuun pelit ehtii vielä lunastaa 1. syyskuuta asti. Tarjolla ovat Dying Light 2 Stay Human: Reloaded Edition, Big Walk ja . Sony ei ole vielä virallisesti vahvistanut syyskuun kokoonpanoa, joten vuotoon kannattaa suhtautua pienen varauksen kera.

Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen

järjestää 17. elokuuta Phantom Blade Zerolle oman -lähetyksen, jossa nähdään lähes 20 minuuttia uutta pelikuvaa. Suomessa lähetys alkaa 18. elokuuta kello 05.00. Luvassa on uusia hahmoja, taistelukohtauksia ja tarkempaa tietoa siitä, miten pelaajat voivat rakentaa oman pelityylinsä.

Innokkaiden pelaajien huomio ei kuitenkaan ole keskittynyt pelkästään itse peliin. Sonyn viimeaikainen päätös lopettaa uusien -pelien fyysisten levyjen tuotanto vuodesta 2028 alkaen on synnyttänyt niin voimakkaan vastareaktion, että Phantom Blade Zeron State of Play -lähetyksen keskustelun pelätään täyttyvän levyihin liittyvistä kommenteista.

Sosiaalisen median ja PlayStation Blogin kommenteissa osa pelaajista on jo ilmoittanut jättävänsä pelin väliin, jos sitä ei julkaista fyysisenä versiona. Tilanne on hieman ironinen, sillä Phantom Blade Zeroa kehittävä ei ole päätöksestä vastuussa. Sonyn linjaus on kuitenkin saanut pelaajat kohdistamaan turhautumisensa yhtiön tuleviin pelijulkaisuihin.

Itse pelistä saadaan vihdoin kunnolla uutta materiaalia. Lähes 20 minuutin peliesittelyssä nähdään muun muassa uusia hahmoja ja taistelua. Mukana on myös kamppailulajielokuvien tähti , joka esittää päähenkilön isää Mó Yuania ja on toiminut pelin taistelusuunnittelun luovana konsulttina vuodesta 2023 lähtien.

Lisäksi verkossa kiertää vahva huhu, jonka mukaan saisi State of Playn yhteydessä pelattavan demon. PlayStation Storeen ilmestynyt demon sivu bongattiin hetkellisesti ennen sen poistamista. Jos demo todella julkaistaan yllätyksenä, saattaa keskustelussa olla hetkeksi muutakin puhuttavaa kuin levyt, ainakin jos Sony ei tällä kertaa sammuta kommenttiosiota.