Microsoft vahvisti: Windows 11 -päivitys rikkoo Ubisoftin pelejä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft vahvisti: Windows 11 -päivitys rikkoo Ubisoftin pelejä

on vahvistanut, että -version 24H2 päivitys aiheuttaa vakavia ongelmia useille Ubisoftin peleille, kuten Star Wars Outlaws ja Assassin’s Creed Valhalla. Ongelman vuoksi yhtiö on tilapäisesti estänyt kyseisen päivityksen laitteilla, joilla nämä pelit on asennettu.

Ongelman yksityiskohdat

Microsoftin mukaan version 24H2 päivittäneet käyttäjät voivat kohdata seuraavia ongelmia:

  • Pelit eivät käynnisty tai jäävät jumiin latausruutuun.
  • Musta ruutu, joka estää pelin käytön kokonaan.

Vaikutuksen alaiset pelit ovat:

Tilapäiset toimenpiteet

Microsoft on asettanut yhteensopivuuseston, joka estää 24H2-päivityksen jakelun laitteille, joilla on asennettuna näitä Ubisoftin pelejä. Tämä suojaustoimi pyrkii ehkäisemään lisäongelmia, kunnes ratkaisu löytyy.

Ubisoftin osittainen korjaus

julkaisi Star Wars Outlaws -pelille korjauksen (Title Update 1.4), mutta Microsoft varoittaa, että ongelmat voivat silti jatkua muissa peleissä.

Mitä pelaajien tulisi tehdä?

Ubisoftin pelejä PC:llä pelaaville suositellaan seuraavaa:

  1. Vältä päivittämistä Windows 11:n versioon 24H2 toistaiseksi.
  2. Jos olet jo päivittänyt, odota Microsoftin tai Ubisoftin korjauspäivityksiä.
  3. Seuraa Microsoftin tukisivuja ja tiedotteita lisäohjeiden saamiseksi.

Ongelman lopulliselle korjaukselle ei ole vielä annettu aikataulua. Toistaiseksi pelaajien kannattaa pysyä aiemmissa Windows 11 -versioissa välttääkseen yhteensopivuusongelmat.

State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin Kommentit pois päältä artikkelissa State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin

kehitys etenee, ja ensimmäiset pelaajat pääsevät pian kokeilemaan pelin uutta beta-versiota. vahvisti pelin virallisella -palvelimella, että beta-testi on tulossa, ja ilmoitti viimeistelevänsä parhaillaan testiversion viimeisiä yksityiskohtia. Tarkka ajankohta luvataan kertoa lähipäivinä.

Ensimmäinen beta-kierros järjestetään :llä, aivan kuten aiempi alpha-testi. – ja -pelaajat pääsevät mukaan myöhemmin, joten konsolilla zombien kanssa painimaan haluavien kannattaa vielä hetki malttaa mielensä. Betatestiin voi jo ilmoittautua ja liittyä odotuslistalle.

State of Decay 3 sijoittuu zombiapokalypsin jälkeiseen maailmaan, jossa ihmiskunta on lähes pyyhkiytynyt pois. Pelaajat johtavat selviytyjäyhteisöä, rakentavat tukikohtia ja yrittävät pitää sekä omat jäsenensä että koko yhteisönsä hengissä. Uuden betan tarkoituksena on antaa pelaajille ensimmäinen kunnollinen mahdollisuus kokeilla pelin uusia mekaniikkoja ja järjestelmiä.

Taustalla on ollut myös muutoksia Microsoftin Xbox-organisaatiossa. Undead Labs irtautui viime kuussa Xboxista itsenäiseksi studioksi, mutta State of Decay 3 kehityksen kerrotaan jatkuvan suunnitellusti. Pelin julkaisupäivää ei kuitenkaan ole vielä kerrottu, joten tällä kertaa päästään ainakin ensin testaamaan, kuinka hyvin zombit ja selviytyminen toimivat käytännössä.

Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä

Watch Dogs: Legion

Ubisoftin -pelisarja ei ole ainakaan toistaiseksi saamassa jatkoa. Yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot vakuutti sijoittajalle, että pelisarja on edelleen tärkeä osa Ubisoftin tulevaisuutta. Konkreettisia suunnitelmia hän ei kuitenkaan paljastanut. Guillemot antoi ymmärtää, ettei yhtäkään Watch Dogs -peliä ole tällä hetkellä aktiivisessa kehityksessä.

Vuonna 2014 debytoinut Watch Dogs pyrki haastamaan -sarjan avoimen maailman rikosseikkailut. Ensimmäinen osa herätti runsaasti kiinnostusta, mutta ei lopulta täyttänyt kaikkia ennakko-odotuksia. Vuonna 2016 julkaistu onnistui monien mielestä paremmin, kun taas vuonna 2020 ilmestynyt Watch Dogs: Legion jakoi pelaajien mielipiteitä. Sen erikoisuutena oli mahdollisuus pelata käytännössä millä tahansa pelimaailman hahmolla.

Pelisarjan tulevaisuutta saattaa hankaloittaa myös , jonka odotetaan ravistelevan avoimen maailman rikospelejä. Ubisoftin täytyy ehkä löytää Watch Dogsille oma selkeä suuntansa, jotta sarja erottuisi kilpailijoistaan. Toistaiseksi yhtiö ei ole kertonut, millaisena se näkisi mahdollisen seuraavan osan.

Watch Dogsista on tekeillä myös elokuva, mutta senkin tilanne on hämärän peitossa. Kuvaukset päättyivät jo kaksi vuotta sitten, ja elokuvalle tehtiin lisäkuvauksia viime vuonna. Julkaisupäivää tai merkittävää markkinointikampanjaa ei ole kuitenkaan vieläkään ilmoitettu.

Watch Dogs ei siis välttämättä ole kadonnut Ubisoftin suunnitelmista, mutta hakkeriseikkailujen ystävien kannattaa varautua pitkään odotukseen. Ainakaan lähivuosina ei näytä olevan luvassa uutta peliä, joten toistaiseksi sarjan tulevaisuus pysyy salasanan takana.