Microsoftin ja ZeniMaxin kaupat ovat nyt valmiit – osa tulevista peleistä yksinoikeudella Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoftin ja ZeniMaxin kaupat ovat nyt valmiit – osa tulevista peleistä yksinoikeudella Xboxille

Bethesda Softworks

Microsoftin viime syksynä julkistama ZeniMaxin ja Bethesdan studioiden hankintaprosessi on nyt saatu virallisesti päätökseen. Samalla on ilmoittanut, että osa tulevista peleistä tulee olemaan yksinoikeudella Xbox -konsoleille, PC:lle ja Xbox Game Pass -tilauksen kautta.

ZeniMaxin osto kasvattaa Microsoftin Xbox Game Studioiden määrän 15 aina 23. Bethesdan alaisuudessa työskentelee yhteensä 2300 ihmistä ja sen alaisiin studioihin kuuluu mm. id Software, Arkane Studios, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog sekä Roundhouse Studios.

Bethesdan tulevat yksinoikeudella PlayStation 5 -konsolille julkaistavat Deathloop ja Ghostwire: Tokyo -pelit ilmestyvät normaalisti. Nähtäväksi jäänee miten tuleville Indiana Jones, Starfield ja Elder Scrolls VI -peleille tulee käymään.

Xbox laajentaa Game Passia kahdeksan uuden pelin voimin Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox laajentaa Game Passia kahdeksan uuden pelin voimin

Xbox Game Pass

on paljastanut kahdeksan uutta peliä, jotka saapuvat Game Pass -palveluun loppuvuoden 2026 ja vuoden 2027 aikana.

Mukana on muun muassa The Séance of Blake Manor (7.10.), Terrible Lizards (29.10.), Neon Abyss 2 sekä Dumpster Gang. Vuodelle 2027 on luvassa muun muassa Holstin, Son of Thanjai ja Militsioner.

Osa peleistä saapuu palveluun heti julkaisupäivänä. Erityisesti Neon Abyss 2, Terrible Lizards ja Militsioner ovat Game Passin day one -julkaisuja.

Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta

Xbox 2042

Vaikka Xboxin tulevasta -konsolista on huhuttu levyasematonta laitetta, uusi raportti antaa fyysisten pelien ystäville hieman toivoa. Digital Foundryn John Linneman kertoo lähteidensä aiemmin väittäneen, että suunnitteli jatkavansa pelilevyjen tukea ennen yhtiön hiljattain tekemää -liiketoiminnan uudelleenjärjestelyä.

Linnemanin mukaan tavoitteena ei olisi ollut niinkään levymyynnin tukeminen, vaan taaksepäin yhteensopivuuden säilyttäminen. Ajatuksena oli, että pelaajat voisivat käyttää vanhoja Xbox-pelejään myös tulevilla konsoleilla. Hän kuitenkin korostaa, että kyse on huhuista, eikä tiedossa ole, ovatko suunnitelmat muuttuneet uudelleenjärjestelyn jälkeen.

Linneman myös spekuloi, että Microsoft voisi tulevaisuudessa tarjota esimerkiksi ulkoisen levyaseman tai muun ratkaisun, jolla fyysiset pelit voitaisiin liittää digitaaliseen pelikirjastoon. Tällaisesta ominaisuudesta ei kuitenkaan ole toistaiseksi virallista vahvistusta.

Huhut ovat herättäneet kiinnostusta etenkin siksi, että on jo ilmoittanut lopettavansa uusien -pelien fyysisten levyjen valmistuksen vuoden 2028 alusta. Microsoft ei ole kommentoinut seuraavan Xbox-sukupolven levytukea, joten toistaiseksi fanien kannattaa suhtautua tietoihin varauksella.