Microsoftin mukaan yhtiö ei ole tehnyt koskaan voittoa Xbox -konsoleilla Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoftin mukaan yhtiö ei ole tehnyt koskaan voittoa Xbox -konsoleilla

Xbox Series X

Tieto siitä, että valmistajat myyvät pelikonsoleita tappiolla on ollut jo pitkään esillä. Varsinkin uuden konsolin julkaisun aikaan valmistajat varautuvatkin tappioihin jokaisen myydyn konsolin kohdalla ja nähtävästi onkin hyvin epätodennäköistä, että laitteiden myynti olisi yhtiölle koskaan täysin kannattavaa. Menetetty raha tehdäänkin takaisin oheistuotteilla sekä palveluilla.

Applen ja Epic Gamesin välinen oikeudenkäynti on paljastanut uusia tietoja Microsoftin Xbox -konsolien myynnistä. Xboxin liiketoiminnan kehityspäälikkö Lori Wright toimii oikedenkäynnissä kolmannen osapuolen todistajana. Epic Gamesia edustava lakiemies kysyi oikeudenkäynnissä Wrightilta, onko Xbox -konsoleiden myynti tuottavaa liiketoimintaa yhtiölle. Wright vastasi kysymykseen, että yhtiö ei tee laisinkaan voittoa myydyistä konsoleista. ”Kuinka paljon Microsoftille jää voittoa myydyistä Xbox -konsoleista?” Epic Gamesin lakimies Wes Earnhardt kysyy. ”Ei yhtään, sillä myymme konsoleita tappiolla” Wright vastaa. Kysyttäessä onko yhtiö tehnyt koskaan voittoa myydyistä konsoleista Wright vastaa kieltävästi. Wrightin mukaan myytyjen konsolien tappio saadaan hyvitettyä pelimyynneillä sekä tilauspalveluilla, joka tekee toiminnasta kannattavaa.

Oikeusasiakirjojen mukaan Microsoft teki noin miljardin voitot myydyillä ohjelmistoilla ja palveluilla. Vuonna 2019. Vastaavasti Sony teki voittoa noin 4.1 miljardia ja Nintendo taas 2.3 miljardia samana vuonna. Saman asiakirjan mukaan Microsoft raportoi noin 1.7 miljardin dollarin tappiot myydyistä laitteista, mutta teki tulosta noin 2.3 miljardin verran. Myös uusia PS5 ja Xbox Series X -konsoleita myydään tappiolla tällä hetkellä, mutta myynnin odotetaan kääntyvän voitolliseksi vielä tulevaisuudessa. Poikkeuksena sääntöön on Nintendo, joka tekee voittoa myydyistä laitteistaan.

Super Mario Bros. Wonder saapuu Switch 2:lle maaliskuussa – Nintendo paljasti nyt uusia lisätietoja Kommentit pois päältä artikkelissa Super Mario Bros. Wonder saapuu Switch 2:lle maaliskuussa – Nintendo paljasti nyt uusia lisätietoja

Flower Kingdomissa tapahtuu taas: Super Mario Bros. Wonder – Nintendo Switch 2 Edition + Meetup in Bellabel Park julkaistaan 26. maaliskuuta Nintendo Switch 2:lle. Uusi versio tuo mukanaan täysin uuden alueen, runsaasti moninpeliä ja nipun parannuksia, jotka on tehty nimenomaan uutta konsolia silmällä pitäen.

Uusi Bellabel Park toimii kokoontumispaikkana yhteistyölle ja kisailulle. Tarjolla on sekä co-op- että kilpailullisia pelimuotoja, joissa kerätään kolikoita, ammutaan kuplia ja yritetään pysyä hengissä pidempään kuin kaverit. Paikallisessa moninpelissä jopa neljä pelaajaa voi pelata samalla konsolilla, ja GameShare-toiminnon ansiosta yksi pelin omistaja voi jakaa kokemuksen muille. Verkossa ja langattomasti mukaan voi liittyä jopa 12 pelaajaa.

Mukana on myös uutta yksinpelisisältöä. Toad Brigade Training Camp tarjoaa haasteita Wonderin kentissä, Assist Mode helpottaa uusien pelaajien elämää, ja Flower Kingdom saa uusia vieraita: Rosalina tekee ensiesiintymisensä pelissä, ja Luma auttaa moninpelissä vahingoittumattomana tukihahmona. Tasapainon vuoksi myös Koopalingsit palaavat keppostelemaan ja levittämään kaaosta ympäri valtakuntaa.

Jos omistat jo Super Mario Bros. Wonderin ja Nintendo Switch 2 -konsolin, uuteen sisältöön pääsee käsiksi erillisellä Upgrade Pack -päivityksellä, jonka ennakkotilaukset ovat jo alkaneet. Julkaisun yhteydessä myyntiin tulee myös kolme uutta amiiboa: Elephant Mario, Poplin & Prince Florian sekä Captain Toad & Talking Flower.

Donkey Kong Country Returns HD sai ison ilmaispäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Donkey Kong Country Returns HD sai ison ilmaispäivityksen

Nintendo on julkaissut Donkey Kong Country Returns HD:lle mittavan ilmaispäivityksen, joka tuo peliin runsaasti uutta tekemistä. Version 1.1.0 päivitys lisää pelattavaksi fanisuosikki Dixie Kongin, uuden Turbo Attack -pelitilan sekä teknisiä parannuksia erityisesti Nintendo Switch 2:lle.

Dixie Kongin mukaantulo on päivityksen selkein vetonaula. Hänen ikoninen poninhäntäpyörähdyksensä mahdollistaa leijumisen ja korkeampiin paikkoihin pääsyn, mikä muuttaa tuttujen kenttien pelaamista yllättävänkin paljon. Yksinpelissä pelaaja voi valita Diddyn tai Dixien, ja yhteistyöpelissä hahmoa voi vaihtaa maailmankartalla. Yhteisö on ottanut lisäyksen innolla vastaan, ja moni puhuu jo uudesta syystä pelata seikkailu läpi uudelleen.

Uusi Turbo Attack -tila tuo vauhtia peliin. Se avautuu kenttien läpäisyn jälkeen ja haastaa pelaajan suorittamaan ne nopeutettuina versioina kelloa vastaan, tavoitteenaan kerätä turbo-mitaleja. Lisäksi päivitys tuo mukanaan brasilianportugalin kielituen sekä joukon pieniä viilauksia ja bugikorjauksia.

Nintendo Switch 2 -pelaajat saavat päivityksestä eniten irti. Tarjolla on parempi kuvanlaatu, lyhyemmät latausajat sekä GameShare-tuki, jonka ansiosta toinen pelaaja voi liittyä paikalliseen moninpeliin jaetulla pelillä. Kokonaisuutena Donkey Kong Country Returns HD tuntuu päivityksen myötä entistä tuoreemmalta, eikä Dixie Kongin paluu ainakaan vähennä banaanien keruuintoa.