Microsoftin päivitteli Halo Infiniten edistymistä – blogipostaukseen piilotettiin salainen ääniviesti Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoftin päivitteli Halo Infiniten edistymistä – blogipostaukseen piilotettiin salainen ääniviesti

Microsoftin tuoreimmassa blogipostauksessa Gamespotin mukaan kerrottiin uutta tietoa nimikkeen miljööstä – Zeta Halosta. Vilkkaimmat onnistuivat myös huomaamaan piilotetun ääniviestin blogitekstin seasta.

Klikkamalla tästä pääset kuuntelemaan nauhoitetta. Siinä kuullaan keskustelua tuntemattoman miehen, Halseyn ja Master Chiefin välillä. Keskustelun sisällön voitte myös lukea alempaa.

  • Halsey: ”How many now?”
  • Man: ”16 systems shut down so far, seemingly random locations. I’m attempting to lock her and the others out of the main-”
  • Halsey: ”You will not be able to stop her. She knows more about how this all works than… well, anyone.”
  • : ”Dr. Halsey.”
  • Halsey: ”John.”
  • Master Chief: ”What’s the plan?”
  • Halsey: ”The plan? Right now, we are in survival mode, again. ’s message has spread across the galaxy, most sentient AI are siding with her.”
  • Master Chief: ”Against us?”
  • Halsey: ”Yes… But maybe not you. Tell me John, what was the last thing she said to you?”
  • Master Chief: ”She said… goodbye.”

Keskustelusta voisi päätellä Halo Infiniten tarinan keskittyvän Master Chiefin, Halseyn ja Cortanan välisen draaman ympärille.

Blogitekstissä taiteellisena johtajana toimiva Justin Dinges kertoo nimikkeen tarinan alkavan Chiefin uudelleennoususta kun hän taistelee Banished-vihollisia sekä Cortanaa vastaan.

”Sen lisäksi, että pelaajat pääsevät kokemaan Chiefin heräämisen ja taistelut Banishedien ja Cortanan kanssa he voivat myös nähdä vinkkejä siitä mihin sarja tulevaisuudessa tulee etenemään.” Dinges kertoo.

Halo Infinite saapuu PC:lle, Xbox Onelle ja Xbox Series X|S:lle tämän vuoden aikana.

State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin Kommentit pois päältä artikkelissa State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin

kehitys etenee, ja ensimmäiset pelaajat pääsevät pian kokeilemaan pelin uutta beta-versiota. vahvisti pelin virallisella -palvelimella, että beta-testi on tulossa, ja ilmoitti viimeistelevänsä parhaillaan testiversion viimeisiä yksityiskohtia. Tarkka ajankohta luvataan kertoa lähipäivinä.

Ensimmäinen beta-kierros järjestetään :llä, aivan kuten aiempi alpha-testi. – ja -pelaajat pääsevät mukaan myöhemmin, joten konsolilla zombien kanssa painimaan haluavien kannattaa vielä hetki malttaa mielensä. Betatestiin voi jo ilmoittautua ja liittyä odotuslistalle.

State of Decay 3 sijoittuu zombiapokalypsin jälkeiseen maailmaan, jossa ihmiskunta on lähes pyyhkiytynyt pois. Pelaajat johtavat selviytyjäyhteisöä, rakentavat tukikohtia ja yrittävät pitää sekä omat jäsenensä että koko yhteisönsä hengissä. Uuden betan tarkoituksena on antaa pelaajille ensimmäinen kunnollinen mahdollisuus kokeilla pelin uusia mekaniikkoja ja järjestelmiä.

Taustalla on ollut myös muutoksia Microsoftin Xbox-organisaatiossa. Undead Labs irtautui viime kuussa Xboxista itsenäiseksi studioksi, mutta State of Decay 3 kehityksen kerrotaan jatkuvan suunnitellusti. Pelin julkaisupäivää ei kuitenkaan ole vielä kerrottu, joten tällä kertaa päästään ainakin ensin testaamaan, kuinka hyvin zombit ja selviytyminen toimivat käytännössä.

Hideo Kojima valottaa Physint-vakoilupelin kehitystä Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojima valottaa Physint-vakoilupelin kehitystä

Pelisuunnittelija on kertonut uusia tietoja tulevasta -pelistään, jonka on tarkoitus jatkaa -sarjan hengessä, mutta tarjota samalla uudenlainen pelikokemus. Kojima käsitteli projektia palattuaan Koji10-podcastinsa pariin noin vuoden tauon jälkeen. Hän kuvailee Physintiä kunnianosoitukseksi 40-vuotiselle uralleen pelinkehittäjänä.

Kojiman mukaan tarina on jo valmiina, ja hän on itse ehdottanut kaikkia peliin valittuja näyttelijöitä. Hänen mukaansa noin 70 prosenttia näyttelijöistä on myös hänen fanejaan. Osa hahmojen nimistä on jo päätetty, ja varsinaisten kuvausten on määrä alkaa ensi vuonna. Näyttelijöistä , ja on jo skannattu peliä varten.

Physintin tavoitteena on palauttaa mieleen Metal Gear Solid -pelien juuret, mutta samalla Kojima haluaa kokeilla uusia ideoita ja rakentaa omanlaisensa vakoojatoimintaa sisältävän pelikokemuksen. Kyse ei siis ole suorasta Metal Gear -jatko-osasta, vaan henkisestä seuraajasta, jossa tuttuja vaikutteita viedään uuteen suuntaan.

Peliä joudutaan kuitenkin odottamaan vielä pitkään. Kojima arvioi viime vuonna, että Physintin julkaisuun olisi tuolloin ollut noin viidestä kuuteen vuotta. Hänen toinen Microsoftille kehittämänsä projektinsa, kauhupeli , on tarkoitus julkaista ennen sitä. Physintin julkaisijasta on puolestaan liikkunut ristiriitaisia raportteja, joten sen nykytilanteesta kannattaa odottaa virallista vahvistusta.

63-vuotias Kojima kertoi podcastissa tekevänsä jokaisen pelinsä kuin se voisi jäädä hänen viimeisekseen. Ajatus sopii tekijälle, joka tunnetaan kunnianhimoisista projekteistaan ja halustaan rikkoa pelien perinteisiä rajoja. Physintin kohdalla odotukset ovat korkealla, mutta ennen kuin pääsemme hiiviskelemään vihollisten ohi, edessä on vielä vuosien odotus.