Microsoftin päivitteli Halo Infiniten edistymistä – blogipostaukseen piilotettiin salainen ääniviesti Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoftin päivitteli Halo Infiniten edistymistä – blogipostaukseen piilotettiin salainen ääniviesti

Microsoftin tuoreimmassa blogipostauksessa Gamespotin mukaan kerrottiin uutta tietoa nimikkeen miljööstä – Zeta Halosta. Vilkkaimmat onnistuivat myös huomaamaan piilotetun ääniviestin blogitekstin seasta.

Klikkamalla tästä pääset kuuntelemaan nauhoitetta. Siinä kuullaan keskustelua tuntemattoman miehen, Halseyn ja Master Chiefin välillä. Keskustelun sisällön voitte myös lukea alempaa.

  • Halsey: ”How many now?”
  • Man: ”16 systems shut down so far, seemingly random locations. I’m attempting to lock her and the others out of the main-”
  • Halsey: ”You will not be able to stop her. She knows more about how this all works than… well, anyone.”
  • Master Chief: ”Dr. Halsey.”
  • Halsey: ”John.”
  • Master Chief: ”What’s the plan?”
  • Halsey: ”The plan? Right now, we are in survival mode, again. Cortana’s message has spread across the galaxy, most sentient AI are siding with her.”
  • Master Chief: ”Against us?”
  • Halsey: ”Yes… But maybe not you. Tell me John, what was the last thing she said to you?”
  • Master Chief: ”She said… goodbye.”

Keskustelusta voisi päätellä Halo Infiniten tarinan keskittyvän Master Chiefin, Halseyn ja Cortanan välisen draaman ympärille.

Blogitekstissä taiteellisena johtajana toimiva Justin Dinges kertoo nimikkeen tarinan alkavan Chiefin uudelleennoususta kun hän taistelee Banished-vihollisia sekä Cortanaa vastaan.

”Sen lisäksi, että pelaajat pääsevät kokemaan Chiefin heräämisen ja taistelut Banishedien ja Cortanan kanssa he voivat myös nähdä vinkkejä siitä mihin sarja tulevaisuudessa tulee etenemään.” Dinges kertoo.

Halo Infinite saapuu PC:lle, Xbox Onelle ja Xbox Series X|S:lle tämän vuoden aikana.

DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä” Kommentit pois päältä artikkelissa DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä”

DayZ-pelin luoja ja RocketWerkzin toimitusjohtaja Dean Hall haluaa ravistella pelialaa ja pelaajia sen mukana. Hänen viestinsä on yksinkertainen: pelien viivästyksiä pitäisi oppia sietämään. Hallin mukaan liian moni studio lukkiutuu julkaisupäivään niin tiukasti, että lopputuloksena kärsii itse peli.

Hall kommentoi asiaa tuoreessa kyselytunnissa, jossa hän muistutti pelien kehityksen olevan kallista ja aikataulujen vaikuttavan budjettiin merkittävästi. Pelaajat vaativat laatua ja varmuutta, mutta kehittäjät saattavat hänen mukaansa tuijottaa julkaisua maalitaulukiikarissa liiankin tiukasti. Viivästysten pelätään pilaavan hypen ja tuottavan pettymyksen, joskus jopa enemmän kuin keskeneräinen peli.

Hänen mukaansa viivästysten välttelyllä on myös synkkä kääntöpuoli, crunch-kulttuuri. Kun peli pusketaan ulos väkisin, kehittäjät maksavat usein hinnan ylitöinä ja stressinä. Hall muistuttaa, että kuluttajilla on valtaa. Jos pelaajat osoittavat Xboxille ja PlayStationille, että viivästykset ovat hyväksyttäviä, paine julkaisupäivien betonointiin voisi hellittää.

Hall puhuu kokemuksesta. Icarusin julkaisu ei sujunut toivotusti, ja peli sai Steamissä ristiriitaisen vastaanoton. Myös Dangerous Horizons -lisäosa sekä konsoliversiot ovat viivästyneet useaan otteeseen.

Henkilökohtaisesti, älkää ennakkotilatko pelejä. Kaupallisesti, ennakkotilatkaa, koska se on ainoa tapa, jolla Xbox ja PlayStation huomaavat meidät. – Hall heittää pilke silmäkulmassa ristiriitaisen kehotuksen.

Laatu ennen kaikkea. Mutta pelialalla, jossa hypejuna kulkee kovaa ja kalenterit täyttyvät vuosia etukäteen, Hallin toive kuulostaa lähes radikaalilta. Kysymys kuuluukin, ovatko pelaajat valmiita odottamaan hieman pidempään, jos vastineeksi saa paremman pelin?

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.