Microsoftin seuraavan sukupolven konsoli on koodinimeltään AnacondaKommentit pois päältä artikkelissa Microsoftin seuraavan sukupolven konsoli on koodinimeltään Anaconda
Ensi vuonna julkaistaan mahdollisesti myös levyasematon versio Xbox One S -konsolista.
Microsoft on paljastanut, että seuraavan sukupolven Xbox -konsolin koodinimi on Anaconda. Nimi myötäilee samaa matelijoiden kaavaa, joita yritys on käyttänyt aiemminkin. Alkuperäisen Xbox One oli nimeltään Durango ja Xbox One X puolestaan Scorpio.
Seuraavan sukupolven Xbox -konsolien odotetaan ilmestyvän vuonna 2020. Konsoleista koodinimeltään Anaconda vastaa nykyistä Xbox One X -konsolia tehokkaammalla tekniikalla ja prosessorilla, sekä AMD:n näytönohjaimella. Seuraavan sukupolven edullisempi Xbox -versio kantaa koodinimeä Lockhart, joka vastaa nykyistä Xbox One S -mallia. Molemmat uudet laitteet ovat luonnollisesti taaksepäin yhteensopiva Xbox, Xbox 360 sekä Xbox One -konsolien pelien kanssa.
Microsoft suunnittelee julkaisevansa myös levyasematonta versiota Xbox One S -konsolista. Kyseisen konsolin pitäisi ilmestyä keväällä 2019.
Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.
Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)
Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta
Gothic 1 Remake on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.
Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)
Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta
Solarpunk on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.
Don’t Let It Starve (PC)
Julkaispäivä: 12. kesäkuuta
Don’t Let It Starve on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.
Lost Castle 2 (PC)
Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta
Lost Castle 2 on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.
Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5
Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta
Dead or Alive 6 Last Round on uudistettu version Dead or Alive 6 pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.
The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)
Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta
The Adventures of Elliot: The Millennium Tales on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.
FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)
Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta
Final Fantasy VII Rebirth on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.
Star Fox (Switch 2)
Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta
Star Fox on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.
Switch 2 -versiosta julkaistaan kaksi painosta. Perusversion hinta on noin 60 euroa, kun taas Deluxe Edition maksaa noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäsisältöä, mutta toisin kuin PlayStation-, Xbox– ja PC-versioissa, sillä ei saa ennakkopääsyä peliin. Kaikki pääsevät siis Gothamin kaduille samaan aikaan.
Deluxe-pakettiin kuuluu Legacy Collection -lisäosa, joka tuo peliin uusia pukuja, ajoneuvoja ja Batcave-esineitä klassisista Batman-tarinoista, kuten Arkham-peleistä ja Batman Beyondista. Lisäksi mukana on Mayhem Collection -DLC, joka lisää pelattaviksi hahmoiksi Jokerin ja Harley Quinnin sekä kokonaan uuden tarinatehtävän. Fyysisen version ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Lego Retro Video Game Batman -minihahmon.
Julkaisun vahvistuminen on monelle helpotus. Kun erään toisen suuren pelin Switch 2 -versio joutui hiljattain jäihin juuri ennen julkaisuaan, osa pelaajista pelkäsi saman kohtalon odottavan myös LEGO Batmania. Nyt huolet voidaan ainakin toistaiseksi unohtaa.
LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight oli yksi kevään puhutuimmista pelijulkaisuista, ja sitä on kiitelty erityisesti huumoristaan sekä tavastaan kunnioittaa Batmanin pitkää historiaa. Edellisestä varsinaisesta LEGO Batman -pelistä onkin vierähtänyt jo yli vuosikymmen, joten Viittasankarin paluu LEGO-palikoiden maailmaan on monelle fanille enemmän kuin tervetullut.