Mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan – arvostelussa Ara: History Untold Kommentit pois päältä artikkelissa Mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan – arvostelussa Ara: History Untold

on kiehtova strateginen valtakunnanrakennuspeli, joka kutsuu pelaajat rakentamaan oman imperiuminsa historian hämärään sijoittuvassa maailmassa. Peli tarjoaa pelaajille mahdollisuuden kokea valtion johtamisen kaikki vivahteet diplomaattisista suhteista sotilaallisiin valloituksiin.

Pelissä pelaaja valitsee yhden yli 40:stä ainutlaatuisesta kansakunnasta ja pyrkii kasvattamaan valtansa maailmankartalla. Onnistuakseen pelaajan on hallittava monia eri osa-alueita, kuten taloutta, teknologiaa ja sotilasvoimaa. Peli tarjoaa laajan valikoiman strategisia vaihtoehtoja, joilla pelaaja voi vaikuttaa maailman kulkuun.

Ara onnistuu ottamaan pelaajan mukaansa jo alusta alkaen selkeän opetusosuuden ansiosta. Pelimekaniikat ovat intuitiiviset, ja pelaaja pääsee nopeasti sisälle pelin maailmaan. Vaikka peli on helppo omaksua, se tarjoaa myös riittävästi syvyyttä pitkäaikaiseen pelaamiseen.

Pelin grafiikka on yksinkertainen mutta toimiva, ja se luo miellyttävän pelimaailman. Äänimaailma on hyvin toteutettu, ja se tukee pelin tunnelmaa. Musiikki luo taustalle sopivan ilmapiirin, ja ääniefektit korostavat pelin tapahtumia.

Ara: history untold on mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan. Se tarjoaa syvyyttä ja haastetta, mutta on samalla helppo lähestyä. Jos pidät Civilization-tyyppisistä peleistä, Ara on ehdottomasti kokeilemisen arvoinen. Peli sopii sekä aloittelijoille että kokeneemmille strategisille pelaajille.

Arvio: Aaron Veijalainen

Ara: history untold (PC)

8 / 10
Hyvää •Helppo omaksua: Pelimekaniikat ovat intuitiiviset ja opetusosuuden ansiosta peliin pääsee nopeasti sisälle. •Laaja ja monipuolinen: Peli tarjoaa lukuisia strategisia vaihtoehtoja ja mahdollisuuksia kehittää omaa valtakuntaa. •Miellyttävä pelikokemus: Visuaalinen ilme ja äänimaailma luovat yhdessä miellyttävän pelikokemuksen. Huonoa •Alun ylivoimaisuus: Peli voi tuntua aluksi hieman ylivoimaiselta, kun pelaaja yrittää hallita kaikkia eri osa-alueita. Yhteenvedon Ara: history untold on mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan. Se tarjoaa syvyyttä ja haastetta, mutta on samalla helppo lähestyä. Jos pidät Civilization-tyyppisistä peleistä, Ara on ehdottomasti kokeilemisen arvoinen. Peli sopii sekä aloittelijoille että kokeneemmille strategisille pelaajille.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 : War in the North on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.