Mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan – arvostelussa Ara: History Untold Kommentit pois päältä artikkelissa Mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan – arvostelussa Ara: History Untold

on kiehtova strateginen valtakunnanrakennuspeli, joka kutsuu pelaajat rakentamaan oman imperiuminsa historian hämärään sijoittuvassa maailmassa. Peli tarjoaa pelaajille mahdollisuuden kokea valtion johtamisen kaikki vivahteet diplomaattisista suhteista sotilaallisiin valloituksiin.

Pelissä pelaaja valitsee yhden yli 40:stä ainutlaatuisesta kansakunnasta ja pyrkii kasvattamaan valtansa maailmankartalla. Onnistuakseen pelaajan on hallittava monia eri osa-alueita, kuten taloutta, teknologiaa ja sotilasvoimaa. Peli tarjoaa laajan valikoiman strategisia vaihtoehtoja, joilla pelaaja voi vaikuttaa maailman kulkuun.

Ara onnistuu ottamaan pelaajan mukaansa jo alusta alkaen selkeän opetusosuuden ansiosta. Pelimekaniikat ovat intuitiiviset, ja pelaaja pääsee nopeasti sisälle pelin maailmaan. Vaikka peli on helppo omaksua, se tarjoaa myös riittävästi syvyyttä pitkäaikaiseen pelaamiseen.

Pelin grafiikka on yksinkertainen mutta toimiva, ja se luo miellyttävän pelimaailman. Äänimaailma on hyvin toteutettu, ja se tukee pelin tunnelmaa. Musiikki luo taustalle sopivan ilmapiirin, ja ääniefektit korostavat pelin tapahtumia.

Ara: history untold on mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan. Se tarjoaa syvyyttä ja haastetta, mutta on samalla helppo lähestyä. Jos pidät Civilization-tyyppisistä peleistä, Ara on ehdottomasti kokeilemisen arvoinen. Peli sopii sekä aloittelijoille että kokeneemmille strategisille pelaajille.

Arvio: Aaron Veijalainen

Ara: history untold (PC)

8 / 10
Hyvää •Helppo omaksua: Pelimekaniikat ovat intuitiiviset ja opetusosuuden ansiosta peliin pääsee nopeasti sisälle. •Laaja ja monipuolinen: Peli tarjoaa lukuisia strategisia vaihtoehtoja ja mahdollisuuksia kehittää omaa valtakuntaa. •Miellyttävä pelikokemus: Visuaalinen ilme ja äänimaailma luovat yhdessä miellyttävän pelikokemuksen. Huonoa •Alun ylivoimaisuus: Peli voi tuntua aluksi hieman ylivoimaiselta, kun pelaaja yrittää hallita kaikkia eri osa-alueita. Yhteenvedon Ara: history untold on mielenkiintoinen lisä valtakunnanrakennuspelien maailmaan. Se tarjoaa syvyyttä ja haastetta, mutta on samalla helppo lähestyä. Jos pidät Civilization-tyyppisistä peleistä, Ara on ehdottomasti kokeilemisen arvoinen. Peli sopii sekä aloittelijoille että kokeneemmille strategisille pelaajille.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.