Mielipiteitä jakanut Star Wars -peli on jäänyt myyntilukemissa tavoitteestaan Kommentit pois päältä artikkelissa Mielipiteitä jakanut Star Wars -peli on jäänyt myyntilukemissa tavoitteestaan

Star Wars Outlaws

Ubisoftin uusin Star Wars -peli, Star Wars Outlaws, on kokenut merkittäviä ongelmia heti julkaisusta lähtien, mikä on vaikuttanut sen vastaanottoon. Huolimatta pelin alkuvaiheessa herättämästä kiinnostuksesta, myyntiluvut ovat jääneet odotettua alhaisemmiksi, ja peli on myynyt maailmanlaajuisesti vain miljoona kappaletta ensimmäisen kuukauden aikana.

Ubisoft onkin itse myöntänyt, että pelin menestys on ollut ”odotettua heikompaa”. Tämä on osaltaan vaikuttanut myös siihen, että Assassin’s Creed Shadows -peliä on päätetty viivästyttää alkuperäisestä marraskuun 2024 julkaisusta helmikuulle 2025.

Alkuperäisenä ajatuksena Star Wars Outlaws lupasi pelaajille laajan avoimen maailman ja uuden hahmon johdattaman tarinan. Kuitenkin pelin lähellä julkaisua esitetyt pelivideot ja kehitysprosessin ongelmat laskivat odotuksia. Peli onkin jakanut vahvasti mielipiteitä, mutta Errorin suunnilla se onnistui vakuuttamaan Star Wars -fanimme.

Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25: Vredo Pack tuo 12 uutta konetta ja kutsumattomia vieraita

GIANTS Software laajentaa suositun maatilasimulaationsa sisältöä uudella lisäpaketilla. Farming Simulator 25 saa 24. maaliskuuta julkaistavan Vredo Packin, joka tuo peliin 12 uutta konetta, kaksi brändiä ja ripauksen villimpää luontoa, kirjaimellisesti.

Paketin keskiössä on hollantilainen Vredo, joka tekee ensiesiintymisensä sarjassa. Mukana ovat muun muassa Agri Twin 580, Agri 290 ja Agri Air 290 -koneet uudesta DZ5-kylvösukupolvesta. Niiden avulla pelaajat voivat tehdä täydennyskylvöä eli palauttaa nurmialueiden satopotentiaalin ennalleen. Jos pelto näyttää väsyneeltä, Vredo lupaa antaa sille uuden elämän.

Pelkkä ennallistaminen ei kuitenkaan riitä. Vredon lietelannan sijoittimet, kuten VT7138-itseliikkuva säiliövaunu sekä Profi-sarjan laitteet, nostavat satotasoa ja parantavat sadon laatua. Myös Evers Agro tekee paluun Toric 48-672 -laitteellaan. Nyt ei siis vain paikata ongelmia, vaan pyritään entistä parempaan tuottoon.

Kaiken teknologian keskelle hiipii kuitenkin uusi uhka, villisiat. Aiemmin pelaajat ovat saaneet varoa hurrikaaneja ja rakeita, mutta nyt pellolle voi ilmestyä tonkivia tuholaisia. Jos sikoja ei harhauteta, ne voivat vahingoittaa satoa ja syödä osan kovalla työllä ansaitusta tuotosta.

Vredo Pack julkaistaan 24. maaliskuuta PC:lle, Macille sekä konsoleille PlayStation 5 ja Xbox Series X and Series S. Lisäosa sisältyy myös Year 2 Season Passiin, jonka luvataan tuovan säästöä verrattuna erikseen ostettuun sisältöön. Virtuaaliviljelijän kevät näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös hieman arvaamattomalta.

Assassin’s Creed Originsin luoja palaa pelastamaan pelisarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Originsin luoja palaa pelastamaan pelisarjan

Assassin's Creed Origins

Ubisoft on nimennyt uuden johtotiimin ohjaamaan Assassin’s Creed -pelisarjan tulevaisuutta, ja mukana on nimi, joka saa monen fanin nyökkäilemään tyytyväisenä. Jean Guesdon palaa sarjan pariin ja ottaa vastuulleen brändin sisällöllisen linjan, eli käytännössä koko luovan suunnan.

Guesdon ei ole mikään uusi kasvo. Hän toimi luovana johtajana muun muassa peleissä Assassin’s Creed IV: Black Flag ja Assassin’s Creed Origins, joita pidetään sarjan rakastetuimpina osina. Hänen historiansa ulottuu aina ensimmäiseen Assassin’s Creed -peliin asti. Nyt hän lupaa johtaa sarjaa eteenpäin uskollisena sen ydin-DNA:lle.

On ihanaa olla takaisin kaikkien näiden vuosien jälkeen. Tuntuu kuin tulisi kotiin. – Guesdon kommentoi faneille.

Paluu tapahtuu vain kuukausia sen jälkeen, kun aiempi Assassin’s Creed -pomo Marc-Alexis Côté väistyi tehtävästään raporttien mukaan pakotettuna. Ubisoftilla onkin käynnissä laajempi uudelleenjärjestely.

Uudessa johdossa Guesdonin rinnalla työskentelevät Martin Schelling, joka vastaa sarjan pitkän aikavälin strategiasta, sekä François de Billy, jonka tehtävänä on vahvistaa tuotantokäytäntöjä eli varmistaa, että pelit myös valmistuvat laadukkaasti. Kolmikko toimii Tencentin tukeman uuden Vantage Studios -tytäryhtiön alla, joka vastaa myös Far Cry- ja Rainbow Six -sarjoista.

Monet fanit toivovat, että Guesdonin paluu merkitsee paluuta sarjan vahvimpaan vireeseen. Jos ”kotiinpaluu” näkyy tulevissa peleissä yhtä vahvasti kuin Black Flagissa aikoinaan, Assassin’s Creedilla voi olla edessään uusi kultakausi.