MindsEye haastaa GTA:n – uusi peli julkaistaan kesäkuussa varsin soppeliin hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa MindsEye haastaa GTA:n – uusi peli julkaistaan kesäkuussa varsin soppeliin hintaan

Entisen -veteraanin Leslie Benziesin studio julkaisi uuden trailerin tulevasta toimintapelistään ja paljasti samalla hintatiedot sekä pelin sisältösuunnitelmat. -tyylinen peli julkaistaan 10. kesäkuuta 2025 :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle ( ja ).

Mindseye sijoittuu lähitulevaisuuden kaupunkiin nimeltä Redrock. Pelaajat ottavat ohjat entisestä sotilaasta Jacob Diazista, joka kamppailee menneisyytensä ja neuroimplanttinsa synkkien salaisuuksien kanssa. Tarina lupaa jännitystä, salaliittoja, tekoälyuhkia ja korruptoituneita yhtiöitä – kaikki upeasti toteutettuna Unreal Engine 5 -grafiikkamoottorilla.

Hinta, joka yllättää iloisesti

Pelin hinta on 55 euroa (59,99 USD, mikä on selkeästi alempi kuin monien isojen julkaisujen nykyiset 70–80 euron hintalaput. Julkaisussa mukana tulee:

  • Tarinavetoinen yksinpelikampanja
  • Vapaa yksinpelitila
  • Tehtäviä (kuten “Destruction Site Shootout”, “Honor Amongst Thieves” ja “Friendly Fire”)
  • Kilpa-ajoja (6 tavallista, 6 checkpoint-kisaa ja 3 drone-kisaa)

Premium-passin ostajat saavat lisäksi lisätehtävän ja eksklusiivisia kosmetiikkatuotteita.

Pelaajat luomassa omaa sisältöä

Vain PC-pelaajille tarjolla on myös pelin sisäinen luontityökalu, jolla voi tehdä omia seikkailuja käyttäen MindsEye’n omaa pelisisältöä – mahdollisuus rakentaa jotain aivan uutta.

Suunnitelmat julkaisun jälkeen

Studio lupaa kuukausittain uutta sisältöä, mukaan lukien tehtäviä, haasteita ja laajennuksia. Loppuvuoden 2025 sisältösuunnitelma kattaa:

  • Kesä: yhteisöpäivityksiä ja uusia tehtäviä
  • Syksy: uusia yksinpelitiloja, moninpeli sekä lisätehtäviä
  • Talvi: vapaan pelin laajennuksia ja uusia tehtäviä

MindsEye tähtää pitkäikäiseksi peliksi, jossa yhdistyvät kehittäjien ja pelaajien luomat kokemukset.

Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion Kommentit pois päältä artikkelissa Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion

Pelialan konkarin Shinji Mikami johtama studio on siirtynyt kokonaan korealaisen -yhtiön omistukseen. Kaupan myötä Shift Up vastaa jatkossa studion pelien julkaisemisesta ja globaalista tuesta, eli tähtäin on selvästi kansainvälisillä markkinoilla.

Mikami tunnetaan Resident Evil -sarjan luojana sekä peleistä kuten Devil May, Dino Crisis ja The Evil Within. Shift Up tunnetaan muun muassa peleistä ja , joten kyse ei ole mistään pienestä pelurista. Yhteistyötä juhlistettiin julkaisemalla video, jossa Mikami ja yhtiön toimitusjohtaja Kim Hyung Tae keskustelevat yhteisestä visiostaan, kunnianhimoisesta pelistä, jossa ei tingitä laadusta tai luovuudesta.

Kaksikon mukaan yhteistyö syntyi harvinaisen hyvin yhteen osuvista tavoitteista. Molemmat puhuvat yhteisestä vakaumuksesta ja halusta luoda jotain suurta. Mikami kehuu erityisesti Kimiä käytännönläheiseksi tekijäksi, joka on itse mukana pelinkehityksessä, eikä vain johtamassa sitä etäältä.

Kulisseissa Unbound on jo työstämässä uutta alkuperäispeliä, jota kuvaillaan AAA-laadun ja AA-laajuuden yhdistelmäksi. Samalla kehitteillä on myös pienempiä, kokeellisempia projekteja :lle ja konsoleille. Nyt kun julkaisupuoli on Shift Upin käsissä, kaikki projektit suunnataan suoraan globaalille yleisölle.

Tuore yritysosto antaa myös lisäpainoa aiemmille vihjailuille Mikamin ja Kimin yhteistyöstä. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, pelialalle voi olla syntymässä uusi kovan luokan tekijä ja ehkä seuraava suuri hitti.

Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun Kommentit pois päältä artikkelissa Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun

Jos olet joskus miettinyt, miltä näyttäisi länkkäriteemalla ja pikseligrafiikalla, vastaus on nyt täällä. Kehittäjäkaksikko ja julkaisija ovat julkaisseet uuden pelinsä Tombwaterin, joka yhdistää armottoman soulslike-haasteen mystiseen villiin länteen.

Pelaaja astuu yksinäisen revolverisankarin saappaisiin ja saapuu rapistuvaan Tombwaterin kaupunkiin etsimään kadonnutta ystäväänsä, sheriffi Elliott Flintwoodia. Vastassa ei kuitenkaan ole pelkkää pölyä ja hiljaisuutta, vaan karmivia, eldritch-henkisiä kauhuja, jotka uhkaavat sekä henkeä että mielenterveyttä.

Sisältöä Tombwaterissa riittää, sillä luvassa on peräti 95 vihollistyyppiä, 25 pomovastusta ja 16 erilaista aluetta. Pelin läpäisyyn saa uppoamaan arviolta 20–25 tuntia, eikä matka todellakaan ole sieltä helpoimmasta päästä. Kartta- ja tehtäväloki helpottavat suunnistamista, kun taas erilaisten tonicien ja räjähteiden valmistus tuo kaivattua etua taisteluihin.

Pelin taustalla ovat kehittäjät Max Mraz ja Jake Wagner, joista Mraz tunnetaan aiemmin esimerkiksi pelistä sekä -henkisestä demake-projektista . Itse asiassa Yarntown toimii eräänlaisena Tombwaterin esiasteena ja sen voi edelleen pelata ilmaiseksi.

on nyt saatavilla :lle -palvelussa. Jos synkkä tunnelma, haastavat pomotaistelut ja länkkäritwistillä höystetty kauhu kuulostavat houkuttelevalta, tässä voi olla seuraava pelipakkomielteesi.