Minecraftilla lähes tuplasti enemmän pelaajia kuukaudessa kuin mitä Briteissä on asukkaita Kommentit pois päältä artikkelissa Minecraftilla lähes tuplasti enemmän pelaajia kuukaudessa kuin mitä Briteissä on asukkaita

Minecraft

Järjettömän suosion saavuttanut Minecraft on rikkonut jälleen ennätyksiä, sillä peliä pelaa tällä hetkellä kuukaudessa yli 112 miljoonaa ihmistä. Tämä on lähes tuplat mitä esimerkiksi Briteissä on asukkaita tai kolmannes koko Yhdysvaltojen väestöstä.

Pelaajien määrä on noussut viime vuoden lokakuusta yli 20 miljoonalla. Minecraft sai näin takaisin pelatuimman pelin tittelin, joka oli aiemmin Roblox -pelin hallussa.

Peli on saamassa myös piakkoin tuen reaaliaikaiselle säteidenseurannalla (raytracing), joka tekee muuten yksinkertaisella grafiikalla varustetusta pelistä varsin varteenotettavan näköisen.

Minecraft on myös saamassa Pokemon GO:n suosion myötätuulessa oman AR-version nimeltään Minecraft: Earth. Kyseisen pelin julkaisuajankohta on vielä pimennossa.

Microsoft osti Minecraftin ja sen ruotsalaisen kehittäjän Mojangin vuonna 2014 2,5 miljardin dollarin hintaan.

Hytale palasi haudasta – varhainen versio muistuttaa Minecraftia, mutta koukuttaa silti Kommentit pois päältä artikkelissa Hytale palasi haudasta – varhainen versio muistuttaa Minecraftia, mutta koukuttaa silti

Hytale

Pitkään kehitetty ja jo kerran kuopattu Hytale on tehnyt yllättävän paluun. Minecraft-henkinen fantasia-selviytymispeli julkaistiin tällä viikolla early access -versiona PC:lle, ja vaikka se ei vielä täysin irtaudu esikuvansa varjosta, ensivaikutelma on yllättävän vahva. Pelaajia on jo lähes kolme miljoonaa, mikä on melkoinen saavutus peliltä, jonka kohtalo näytti vielä viime kesänä sinetöidyltä.

Hytalen tarina on poikkeuksellinen. Riot Games perui pelin kehityksen vuosien työn jälkeen, mutta Hypixel Studiosin perustaja Simon Collins-Laflamme onnistui ostamaan oikeudet takaisin ja viemään projektin maaliin. Odotukset olivat varovaisia, etenkin kun kehittäjä itse varoitteli pelin olevan vielä ”ei kovin hyvä”. Käytännössä early access -versio on kuitenkin selvästi keskeneräinen, mutta silti jo nyt hauska ja yllättävän viimeistelty.

Pelillisesti Hytale tuntuu heti tutulta kaikille Minecraftia kokeilleille. Tutkitaan, rakennetaan, kerätään resursseja ja selviydytään palikkamaisessa avoimessa maailmassa. Mukana on kuitenkin myös eroja, kuten taikuutta, monipuolisempaa taistelua ja runsaasti erilaisia ammatteja ruoanlaitosta sepäntöihin. Lisäksi pelin työkalut ja luovat mahdollisuudet ovat jo tässä vaiheessa vahva valttikortti.

Maailma itsessään on värikäs ja elävä, vaikkei vielä erityisen vaihteleva. Aavikoita, metsiä, raunioita ja temppeleitä riittää, ja ympäristö elää vuorokaudenaikojen, sään ja äänimaailman mukana. Vastaan tulee niin eläimiä kuin vihollisiakin, ja kokonaisuus huokuu kevyttä, satumaista tunnelmaa. Täysin omaleimaiseksi Hytale ei vielä nouse, mutta pohja on lupaava.

Vaikka Hytale ei ainakaan vielä syrjäytä Minecraftia, sen varhainen julkaisu on selkeä onnistuminen. Modituki, tuleva tarinallinen seikkailutila ja jo varmistettu rahoitus seuraaviksi vuosiksi antavat syytä optimismiin. Kerran jo menetetyksi luultu peli saattaa hyvinkin olla matkalla kohti valoisaa tulevaisuutta.

Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta Kommentit pois päältä artikkelissa Split Fictionin ohjaaja Josef Fares puolustaa EA:ta

Hazelightin perustaja ja Split Fiction -ohjaaja Josef Fares ottaa puolustuksen kannan. Hänen mielestään Electronic Artsia on maalattu turhan usein pahikseksi pelialalla. Fares muistuttaa, että jokainen julkaisija tekee joskus virheitä, ja esimerkiksi Nintendo, Microsoft ja Sony eivät ole täydellisiä. Hänen mukaansa EA:lla on paljon hyviä ihmisiä, jotka ymmärtävät Hazelightin tavan työskennellä ja kunnioittavat sitä.

Fares korostaa, että Hazelightin ja EA:n yhteistyö on toiminut erinomaisesti.

Jos yhteistyö olisi huono, emme tekisi pelejämme EA:n kanssa enää. – Fares sanoi.

EA:n henkilöstö on hänen mukaansa täynnä pelaajia, ei pelkkiä pukuihin sonnustautuneita corporate-tyyppejä, ja studio tekee aina itse päätökset peleistään.

Puhuttaessa EA:n “pahiksen” maineesta, Fares viittaa yhtiön viime vuoden 55 miljardin dollarin (noin 50 miljardia euroa) hankintaan Saudi-Arabian ja yksityisen pääoman toimijoiden toimesta. Kauppa on herättänyt kritiikkiä ihmisoikeuskysymysten takia, ja esimerkiksi The Sims -sisällöntuottajia on jättänyt EA:n Creator Networkin.

Samaan aikaan Hazelight juhlii viime vuoden menestystä. Split Fiction myi ensimmäisen vuorokauden aikana 1 miljoona kappaletta ja viikon loppuun mennessä vielä toisen miljoonan. Peli rikkoi kolme maailmanennätystä: eniten pelattua paikallista co-op-peliä Steamissä, myydyin 48 tunnin aikana ja myydyin viikon sisällä julkaisemisesta. Lisäksi työn alla on elokuvaversio, jossa pääosassa nähdään Sydney Sweeney ja ohjauksesta vastaa Jon M. Chu.

Ihmiset voivat olla rauhallisin mielin, Hazelight tekee aina mitä haluaa. – Fares lopetti terävästi.