MMORPG-peli Elyon saa suljetun beta-testin toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa MMORPG-peli Elyon saa suljetun beta-testin toukokuussa

Elyon

Kakao Games ja Bluehole Studio ovat julkaisemassa uutta MMORPG -peliä nimeltään Elyon. Peli on saamassa suljetun beta-testin Euroopassa toukokuun 6-10. päivä ja hakuaika siihen päättyy huhtikuun 25. päivä.

https://www.youtube.com/watch?v=Csk2TVt-7R4

Fantasiamaailmaan sijoittuvassa pelissä kaksi aluetta Vulpin ja Ontari käyvät keskenään sotaa hallitakseen paratiisiin johtavaa Elyon porttia.

Pelissä pelaajat voivat muokata taitojaan, varusteitaan ja osallistua valtaviin taisteluihin. Valittavana on neljä eri rotua: Elves, Humans, Orcs sekä eläinhahmoiset Ein. Hahmoluokkia on viisi: Warlord, Mystic, Elementalist, Gunslinger sekä Assassin.

Aiemmin A:IR nimellä tunnettu peli on muuttunut paljon alkuperäisestä asustaan. Esimerkiksi taistelujärjestelmä on muutettu enemmän toimintoon perustuvaan. Parhaillaan peli on saatavilla ainoastaan Etelä-Koreassa.

Elyon on saapumassa PC:lle.

Vampyyrikultti kutsuu – Cult of Blood tuo vanhan koulukunnan kauhun takaisin Kommentit pois päältä artikkelissa Vampyyrikultti kutsuu – Cult of Blood tuo vanhan koulukunnan kauhun takaisin

Jos olet kaivannut peleihin 90-luvun Resident Evil -tyylistä selviytymiskauhua, nyt kannattaa höristää korvia. Kehittäjä Dusty Box on julkistanut Cult of Blood -nimisen yksinpelin, jossa poliisin tutkimusretki muuttuu painajaiseksi vampyyrien ja salaperäisen verikultin keskellä. Peli ilmestyy ensi vuonna PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X|S:lle.

Peli lupaa tarjota juuri sitä, mistä retro-kauhufanit haaveilevat, eli kiinteitä kamerakulmia, dramaattisia välianimaatioita ja vanhanaikaiset, mutta hiotut tankkiohjaukset. Taistelu on raakaa ja armotonta, panoksia ei jaeta ilmaiseksi, joten jokainen laukaus on harkittava tarkkaan.

Tunnelmaa syventää omituinen varustejärjestelmä, jossa löydettyjä aseita ja tarvikkeita voi päivittää verisieluilla. Kaiken keskellä väijyy vaara, että pelaaja itse päätyy kultin papittaren viimeiseksi uhriksi hänen matkallaan jumalattareksi.

Ja jos odotus tuntuu pitkältä, pelistä on jo nyt saatavilla demo Steamissa. Ehkä aika laittaa valot päälle ennen kuin kokeilee, koska vampyyrit eivät tunnetusti viihdy kirkkaassa päivänvalossa, mutta pelaajatkaan eivät ehkä viihdy yksin pimeässä.

Xboxin avaruusohjaimet saapuivat – Outer Worlds 2 -teemalla Kommentit pois päältä artikkelissa Xboxin avaruusohjaimet saapuivat – Outer Worlds 2 -teemalla

Xbox pelaajat voivat nyt napata ohjaimen, joka näyttää siltä kuin se olisi suoraan galaksin laidalta. Microsoft toi The Outer Worlds 2 -pelin inspiroimat ohjainmallit Xbox Design Lab -palveluun, jossa fanit voivat kustomoida laitteensa viimeistä piirtoa myöten.

Valittavana on sekä perusmalli että Elite Series 2 -versio, joihin saa halutessaan metalliset liipaisimet, kumipinnoitetut kahvat tai vaikka oman kaiverruksen. Elite-ohjaimessa on lisäksi säädettävät tatit, hiusliipaisinlukitus ja takapainikkeet, siis juuri ne pienet yksityiskohdat, joista ohjaimenörtti voi tulla onnelliseksi.

Hintaa kertyy sen verran, että perusversio kustantaa alkaen noin 90 euroa ja Elite-malli noin 175 euroa. Mutta hei, jos kerran lähdetään seikkailemaan kosmokseen, niin miksipä ei tyylillä?

Ja jos ohjaimen lisäksi kaipaa avaruusseikkailua, itse peli The Outer Worlds 2 julkaistaan 29. lokakuuta Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja PlayStation 5:lle, sekä heti julkaisupäivänä Game Passissa. Obsidianin scifi-roolipeli on luvannut huumoria, räiskintää ja yrityskritiikkiä, joten fanien odotus palkitaan pian.