120 freimiä sekunnissa! Voiko tämä olla totta? No onhan se, sillä iPad Pro versio Fortnitestä sai juuri 11.40.1 päivityksen, mikä nostaa pelin suorituskykyä hurjasti. Huono puoli on, että päivitystä tukee ainoastaan Applen iPad Pro 11 (2018) ja iPad Pro 12.9 (2018) tabletit. Lisäksi päivitys luonnollisesti vaatii uusimman iOS 13 -käyttöjärjestelmän. Syynä tähän on, että kyseisten laitteiden Liquid Retina -näytöt pystyvät 120Hz virkistystaajuuteen.
Ihan verottamatta ei nopea ruudunpäivitys tule, sillä kun sen kytkee asetuksista päälle, putoaa pelin visuaaliset asetukset mediumille väistämättä – ja samalla putoaa myös resoluutio. Jos vertaillaan muihin alustoihin, niin PS4 on ruudunpäivitys lukittu 60 ruutuun sekunnissa ja Switchillä taasen 30.
Monster Hunter -sarja tekee uuden loikan puhelimille, kun Monster Hunter OutlandersjulkaistaaniOS– ja Android-laitteille 29. lokakuuta. TiMi Studio Groupin ja Capcomin kehittämä peli on ilmaiseksi pelattava avoimen maailman metsästyspeli, joka on suunniteltu alusta alkaen mobiililaitteille.
Outlanders sijoittuu uuteen Aesolandin maailmaan, jossa pelaajat pääsevät tutkimaan ympäristöä, metsästämään hirviöitä ja rakentamaan oman seikkailunsa. Mukana on myös kokonaan uusia seikkailijoita, kumppaneita ja hirviöitä. Yksi uusista tuttavuuksista on Elder Dragon -luokan Ruger Aidal, joka saapuu näyttävästi paikalle auringon tavoin hehkuvana.
Taistelussa käytössä on julkaisussa seitsemän tuttua Monster Hunter -asetta: Great Sword, Long Sword, Dual Blades, Hammer, Lance, Heavy Bowgun ja Bow. Jokainen ase yhdistyy erilaisiin seikkailijoihin ja tarjoaa uusia jatkohyökkäyksiä. Kehittäjät lupaavat lisää aseita myöhempiin päivityksiin.
Hirviöitä voi lähteä metsästämään yksin tai yhdessä muiden kanssa. Mukaan voi kutsua enintään neljän pelaajan metsästysryhmän, joten suurempien hirviöiden kaatamiseen ei tarvitse lähteä aivan yksin. Mukana ovat myös Palico, Rutaco ja Trillan -kumppanit, joilla on omat persoonallisuutensa ja tapahtumansa.
Monster Hunter Outlanders julkaistaan 29. lokakuuta App Storeen ja Google Playhin. Manner-Kiinassa julkaisu tapahtuu myöhemmin vuonna 2027. Peli on ilmainen, joten Capcomin ja TiMi Studio Groupin mobiiliversio tarjoaa sarjan metsästysmeininkiä ilman erillistä hintalappua.
Fortniten pelaaminen ei selvästikään ole vain nuorten hommaa. Skotlantilainen 78-vuotias Cath Bowie on nimittäin päässyt Guinnessin ennätystenkirjaan vanhimpana naispuolisena Fortnite-striimaajana. Pelin parissa hän saattaa viettää jopa kuusi tuntia päivässä.
Bowie tunnetaan verkossa nimellä ”grumpygran1948”, ja hänen Twitch-kanavallaan on yli 24 000 seuraajaa. Hän kertoo kiinnostuneensa Fortnitesta vuonna 2017 nähtyään lapsenlapsensa pelaavan sitä. Peli vei mennessään, eikä innostus ole vuosien aikana hiipunut.
Vaikka Bowie on kokeillut muitakin pelejä, Fortnite on pysynyt suosikkina. Hän kertoo kutsuvansa itseään mieluummin ”Fortniteriksi” kuin pelaajaksi. Twitch-profiilissaan hän kuvailee itseään juttelevaksi, ystävälliseksi ja ”ei koskaan toksiseksi” pelaajaksi. Myös nimimerkki syntyi lapsenlapsen ehdotuksesta, vaikka ”grumpy” eli äreä ei kuulemma kuvaa isoäitiä kovin hyvin.
Bowie on mukana syyskuussa julkaistussa Guinness World Records Gamer’s Edition 2027 -kirjassa. Samassa kirjassa esitellään myös pelimaailman nuorempaa ennätyshistoriaa, sillä 10-vuotias Max Baker on saanut tunnustuksen nuorimpana videopelien kehittäjänä. Hän teki oman Gravity Parkour 2.0 -pelinsä vain neljässä tunnissa.
Bowie haluaa näyttää omalla esimerkillään, ettei pelaamiselle ole yläikärajaa. Hänen tapauksessaan ennätys onkin ehkä vain sivutuote. Tärkeintä on ollut se, että Fortnite on tarjonnut hauskaa tekemistä vuodesta toiseen.