Ryhmä nimeltä Superstar South julkaisi kuvamateriaalia Grand Theft Auto V:stä pyörimässä Nintendo Switchillä.
Vuoden takainen lähdekoodin vuoto mahdollisti tämän lähes ”uskomattoman” suorituksen. Videolla näkyy pelin toimivan, mutta siinä on merkittävää viivettä ja sen ruudunpäivitystiheys laskee kiitettävästi. Switchin rauta ei näytä selviytyvän pelistä huolimatta sen iästä.
Alla olevasta videosta voit tarkistaa, minkälaista laatua modaajat ovat saaneet aikaan. Mikäli upotus ei näy, otahan video haltuun tämän linkin takaa.
Obviously you want to at least see how far we got…
Kymmenen vuotta Steam-julkaisunsa jälkeen yksi rakentelu- ja hallintapelien suurista klassikoista on saapumassa tärkeään käännekohtaan. Factorio ei enää saa merkittäviä sisältöpäivityksiä version 2.1 jälkeen, sillä kehittäjä Wube Software aikoo lopettaa pelin aktiivisen kehityksen.
Studion mukaan päivitys 2.1 sisältää ennen kaikkea elämänlaatua parantavia uudistuksia ja pieniä lisäominaisuuksia, mutta sen suurin merkitys on symbolinen. Wube kuvailee sitä Factorion viimeiseksi suureksi päivitykseksi, minkä jälkeen kehitystiimi keskittyy pitkäaikaiseen tukeen, kuten bugikorjauksiin, yhteensopivuuspäivityksiin ja modityökalujen ylläpitoon.
Päätös tuntuu haikealta, mutta samalla varsin luonnolliselta. Factorion matka alkoi jo vuonna 2012, ja peli julkaistiin Steamissa vuonna 2016 ennen täyttä 1.0-versiotaan vuonna 2020. Vuosien varrella siitä kasvoi yksi PC-pelaamisen arvostetuimmista indiepeleistä, joka keräsi Steamissa poikkeuksellisen paljon ylistystä ja löysi tiensä myös esimerkiksi Nintendon Switch-konsoleille.
Hyvä uutinen on, ettei Wube Software ole jäämässä toimettomaksi. Kehittäjät kertovat työskentelevänsä jo uusien peliprojektien ja kokeilujen parissa, vaikka niistä ei vielä olekaan mitään näytettävää. Osa tiimistä onkin siirtynyt vähitellen uusien ideoiden kehittämiseen, ja studio on palkannut lisää väkeä sekä Factorion ylläpitoon että tuleviin hankkeisiin.
Vaikka Factorion aktiivinen kehitys päättyy, peli ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin, harva indiepeli voi sanoa rakentaneensa yhtä vaikuttavan tuotantolinjan kuin Factorio. Nyt tehdas jää pyörimään omillaan, kun sen rakentajat suuntaavat kohti seuraavaa projektiaan.
Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen Hitman-peleistään tunnettu IO Interactive ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle 007 First Light -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.
Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä
Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.
Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:
Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.
Haasteita riittää tarinan jälkeenkin
Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.
007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta PlayStation 5– ja Xbox Series X|S -konsoleille sekä PC:lle Steam– ja Epic Games Store -palveluihin. Nintendo Switch 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.