Monster Hunter -elokuva sai uuden trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter -elokuva sai uuden trailerin

Monster Hunter

Milla Jovovichin tähdittämä tuleva -elokuva on saanut uuden trailerin. Trailerilla nähdään muutamia pelin ikonisimpia hirviöitä.

Elokuvan ohjaajana toimii Paul W.S. Anderson, joka on aiemminkin ohjannut peliaiheisia elokuvia, kuten vuonna 1995 ja 2002 .

Elokuvan pääosia näyttelee Tony Jaa, Resident Evil -tähti Milla Jovovich, Hellboysta tuttu Ron Perlman, Ant-Manissa ollut räppäri T.I. sekä näyttelijä Meagan Good. Muutamaan otteeseen siirretty julkaisupäivä on tällä hetkellä luvattu joulukuun 30. päivälle.

Monster Hunterista ilmestyy myös uusi peli Switchille maaliskuun 26. päivä, ja se kulkee nimellä .

Uusi Terminator-peli tuo takaisin vuoden 1991 John Connorin Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Terminator-peli tuo takaisin vuoden 1991 John Connorin

Syyskuussa julkaistava 2D: No Fate vie pelaajat takaisin 90-luvun toimintaelokuvan tunnelmiin, mutta yhdellä silmiinpistävällä poikkeuksella: Arnold Schwarzeneggerin legendaarinen naamataulu loistaa poissaolollaan. Miksi? Syynä ovat lisenssikoukeroiden monimutkaiset säikeet.

Pelissä nähdään tutut hahmot kuten Sarah ja John Connor, T-1000 sekä T-800, mutta ilman Arskan kasvojen käyttöoikeuksia. Pelikehittäjät ja julkaisija selittävät, että vaikka heillä on oikeus käyttää hahmoja, näyttelijöiden kasvot ovat eri sopimuksen takana. Esimerkiksi Linda Hamiltonin (Sarah Connor) kasvot näkyvät pelissä, mutta Arnoldin ei, koska hänen ulkonäköään ei saatu käyttöön.

Sen sijaan pelissä nähdään mielenkiintoinen lisäys: alkuperäisessä -elokuvassa tulevaisuuden John Connoria vain lyhyesti esittänyt Michael Edwards tekee paluun pelissä. Nyt hänen roolinsa laajennetaan kokonaiseksi pelattavaksi osuudeksi, jossa John johtaa ihmiskuntaa koneita vastaan tulevaisuuden sodassa. Reef teki näyttelijän kanssa erillisen sopimuksen saadakseen hänen kasvonpiirteensä mukaan.

Vaikka -sarja on onnistunut hankkimaan Arskan näköisyyden peleihinsä, on pienempi ja nostalgisesti retrohenkinen projekti, jonka budjetti ei aivan riitä Hollywood-legendojen kokoiseen rosteriin.

Uusi selviytymiskauhu Bleak Haven julkistettu – ja se näyttää karmean hyvältä Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi selviytymiskauhu Bleak Haven julkistettu – ja se näyttää karmean hyvältä

Kauhun ystäville on luvassa kylmiä väreitä, kun pelikehittäjä Artur Łączkowski julkisti ensimmäisen persoonan selviytymiskauhupelin Bleak Haven. Unreal Engine 5:llä luotu peli on täynnä synkkää tunnelmaa, väkivaltaista taistelua ja selviytymisen tuskaa ja inspiraatiota on haettu muun muassa -sarjasta sekä elokuvasta .

Pelin tarina seuraa Tyleria, joka etsii kadonnutta veljeään syrjäiseltä ja sumuiselta saarelta. Vihjeet johtavat pian siihen, että kaikki ei ole kohdallaan ja pahin on vasta edessä. Aseita on vähän, mutta nyrkit ja romusta kyhätyt lähitaisteluaseet tulevat tarpeeseen. Kun vihollinen on tarpeeksi heikentynyt tai yllätetty, pelaaja voi viimeistellä taistelun näyttävällä viimeistelyliikkeellä.

Łączkowski kuvailee Bleak Havenia tarinavetoiseksi, elokuvamaiseksi pelikokemukseksi, jossa on myös pulmia ja aseiden rakentelua. Hänen haaveenaan on tehdä pelistä kokonainen sarja, mutta toistaiseksi peli on kehitteillä :lle ja lisättävissä Steamin toivelistalle.

Jos rakastat synkkiä metsäpolkuja, rajallisia panoksia ja painostavaa tunnelmaa, Bleak Haven saattaa olla juuri sinun seuraava painajaisesi.