Monster Hunter Wilds -kehittäjä Capcom pyrkii optimoimaan PC-vaatimuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Wilds -kehittäjä Capcom pyrkii optimoimaan PC-vaatimuksia

-pelin julkaisupäivä lähestyy, ja sen kehittäjä on ilmoittanut tutkivansa mahdollisuutta laskea suositeltuja GPU-vaatimuksia. Tieto tuli viralliselta Monster Hunter X -tililtä, joka paljasti myös, että Capcom saattaa julkaista itsenäisen :n suorituskykytestityökalun.

Tällä hetkellä Monster Hunter Wildsin suositeltavat vaatimukset edellyttävät vähintään Nvidia GTX 1660 Super tai AMD Radeon RX 5600 XT -grafiikkakortteja, jotta peli pyörisi 30 FPS:llä 1080p-resoluutiolla. Tämä minimivaatimus tarkoittaa myös 720p-resoluutiota, jonka grafiikat skaalataan DLSS:n tai FSR:n avulla ”matalimman” asetuksen mukaan.

Suositellut asetukset tähtäävät 60 FPS:ään 1080p-resoluutiolla, ja niissä käytetään upscaling- ja Frame Generation -teknologioita, kuten RTX 2070 Super, RTX 4060 tai AMD RX 6700 XT -kortteja. Näistä vain RTX 4060 tukee Nvidia Frame Generationia, kun taas muut kaksi korttia luottavat FSR 3:een (joka aiheutti ghosting-artefakteja Monster Hunter Wildsin aiemmassa beta-testissä).

Pelin avoimen betan aikana PC-pelaajat, joilla oli heikommat laitteistot, kohtasivat suorituskykyongelmia, vaikka käytössä oli keskitason graafiset kortit, kuten RTX 3060. Pelaajat kokivat myös LOD-bugin, jossa pelin hahmot ja monsterit eivät latautuneet täysin yksityiskohtaisesti.

Peli on rakennettu RE Engine -pelimoottorilla, joka on tunnettu nopeasta suorituskyvystään, mutta isompien avoimen maailman pelien, kuten Dragon’s Dogma 2:n, on raportoitu kärsivän suorituskykyongelmista. Capcomin toimet GPU-vaatimusten alentamiseksi voivat olla ratkaisevia pelin menestykselle PC:llä, erityisesti julkaisun lähestyessä.

Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion Kommentit pois päältä artikkelissa Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion

Pelialan konkarin Shinji Mikami johtama studio on siirtynyt kokonaan korealaisen -yhtiön omistukseen. Kaupan myötä Shift Up vastaa jatkossa studion pelien julkaisemisesta ja globaalista tuesta, eli tähtäin on selvästi kansainvälisillä markkinoilla.

Mikami tunnetaan Resident Evil -sarjan luojana sekä peleistä kuten Devil May, Dino Crisis ja The Evil Within. Shift Up tunnetaan muun muassa peleistä ja , joten kyse ei ole mistään pienestä pelurista. Yhteistyötä juhlistettiin julkaisemalla video, jossa Mikami ja yhtiön toimitusjohtaja Kim Hyung Tae keskustelevat yhteisestä visiostaan, kunnianhimoisesta pelistä, jossa ei tingitä laadusta tai luovuudesta.

Kaksikon mukaan yhteistyö syntyi harvinaisen hyvin yhteen osuvista tavoitteista. Molemmat puhuvat yhteisestä vakaumuksesta ja halusta luoda jotain suurta. Mikami kehuu erityisesti Kimiä käytännönläheiseksi tekijäksi, joka on itse mukana pelinkehityksessä, eikä vain johtamassa sitä etäältä.

Kulisseissa Unbound on jo työstämässä uutta alkuperäispeliä, jota kuvaillaan AAA-laadun ja AA-laajuuden yhdistelmäksi. Samalla kehitteillä on myös pienempiä, kokeellisempia projekteja :lle ja konsoleille. Nyt kun julkaisupuoli on Shift Upin käsissä, kaikki projektit suunnataan suoraan globaalille yleisölle.

Tuore yritysosto antaa myös lisäpainoa aiemmille vihjailuille Mikamin ja Kimin yhteistyöstä. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, pelialalle voi olla syntymässä uusi kovan luokan tekijä ja ehkä seuraava suuri hitti.

Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun Kommentit pois päältä artikkelissa Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun

Jos olet joskus miettinyt, miltä näyttäisi länkkäriteemalla ja pikseligrafiikalla, vastaus on nyt täällä. Kehittäjäkaksikko ja julkaisija ovat julkaisseet uuden pelinsä Tombwaterin, joka yhdistää armottoman soulslike-haasteen mystiseen villiin länteen.

Pelaaja astuu yksinäisen revolverisankarin saappaisiin ja saapuu rapistuvaan Tombwaterin kaupunkiin etsimään kadonnutta ystäväänsä, sheriffi Elliott Flintwoodia. Vastassa ei kuitenkaan ole pelkkää pölyä ja hiljaisuutta, vaan karmivia, eldritch-henkisiä kauhuja, jotka uhkaavat sekä henkeä että mielenterveyttä.

Sisältöä Tombwaterissa riittää, sillä luvassa on peräti 95 vihollistyyppiä, 25 pomovastusta ja 16 erilaista aluetta. Pelin läpäisyyn saa uppoamaan arviolta 20–25 tuntia, eikä matka todellakaan ole sieltä helpoimmasta päästä. Kartta- ja tehtäväloki helpottavat suunnistamista, kun taas erilaisten tonicien ja räjähteiden valmistus tuo kaivattua etua taisteluihin.

Pelin taustalla ovat kehittäjät Max Mraz ja Jake Wagner, joista Mraz tunnetaan aiemmin esimerkiksi pelistä sekä -henkisestä demake-projektista . Itse asiassa Yarntown toimii eräänlaisena Tombwaterin esiasteena ja sen voi edelleen pelata ilmaiseksi.

on nyt saatavilla :lle -palvelussa. Jos synkkä tunnelma, haastavat pomotaistelut ja länkkäritwistillä höystetty kauhu kuulostavat houkuttelevalta, tässä voi olla seuraava pelipakkomielteesi.