Monster Hunter Wilds myy yhä hyvin, mutta ei riittävän hyvin Capcomille Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Wilds myy yhä hyvin, mutta ei riittävän hyvin Capcomille

oli vuoden alussa jättimenestys. Helmikuussa julkaistu peli rikkoi Capcomin ennätyksiä yli 10 miljoonalla myydyllä kopiolla, joista 8 miljoonaa lähti kaupaksi vain kolmen ensimmäisen päivän aikana. Mutta nyt, vain muutama kuukausi myöhemmin, peli on alkanut hiipua ja yrittää pelastaa tilanteen aikaistamalla loppupelin sisältöpäivitystä.

Yhtiön tuore tulosraportti paljastaa, että huhtikuun ja kesäkuun välillä Wilds myi vain 477 000 kappaletta. Se on toki enemmän kuin neljä vuotta vanhan Monster Hunter Risen 389 000 kappaletta samassa ajassa, mutta ei juuri juhlimisen arvoista, varsinkaan kun Wilds oli aiemmin koko Yhdysvaltojen myydyin peli tänä vuonna.

Myyntien notkahdus johtuu osittain pelin heikosta loppusisällöstä. Vaikka alkuperäiset arvostelut olivat kiittäviä, monet fanit ovat turhautuneet siihen, kuinka nopeasti pelin tarjonta hiipuu korkeamman tason pelaajille. Lisäksi -versio kärsii yhä vakavista suorituskykyongelmista, joita Capcom ei ole saanut täysin korjattua ja valitettavasti tämä on johtanut jopa Capcomin työntekijöihin kohdistuviin uhkauksiin.

Tilannetta helpottaakseen Capcom julkaisee suunnitellun laajennuksen etuajassa, 13. elokuuta. Luvassa on muun muassa vaikeampia tehtäviä, uusittu palkintojärjestelmä ja tasapainosäätöjä aseisiin. Vielä ei tiedetä, parantaako päivitys teknisiä ongelmia, mutta ainakin se yrittää tuoda kaivattua sisältöä endgame-pelaajille.

Jää nähtäväksi, pelastaako laajennus Wildsin maineen vai jääkö peli muistoihin pettymyksenä. Samaan aikaan vanha kunnon jatkaa tasaista tahtiaan, ehkä se saa vielä uuden elämän fanien keskuudessa, jos Wilds ei onnistu nousemaan takaisin huipulle.

Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille

Borderlands 4

Vasta maaliskuussa 4 -lisäsisältöä julkaissut pelisarja on saanut täysin uuden pelin. Tällä kertaa kyseessä on mobiilialustoille suunnattu Borderlands Mobile, jonka kehityksestä vastaa Gearboxin sijaan mobiilipelijätti Zynga.

Peli on julkaistu ilman suurta ennakkomainontaa, mikä on saanut fanit hieraisemaan silmiään.Aito Borderlands-kokemus taskukoossaVaikka kyseessä on mobiilipeli, se on ulkoasultaan uskollinen sarjan tunnetulle cel-shading-tyylille. Mukana ovat kaikki tutut elementit: Vault-holvit, Claptrap-robotit ja jatkuva jahti yhä tehokkaammista aseista.

Pelin keskeiset ominaisuudet:

  • Yhteistyöpeli (Co-op): Voit metsästää varusteita yhdessä ystäviesi kanssa.
  • Optimoidut kontrollit: Pelattavuus on sovitettu kosketusnäytöille, mutta peli tukee myös ohjaimia (kuten Backbone).
  • Uusi kampanja: Peli sisältää täysin uuden tarinan, jonka tehtävät on suunniteltu lyhyiksi ja mobiiliystävällisiksi.
  • Hahmot: Julkaisuhetkellä pelattavana on yksi hahmo, mutta määrä nousee myöhemmin neljään Vault Hunteriin.

Pelaajat hämmästyivät laadusta

Ensimmäiset pelaaja-arviot ovat olleet yllättävän positiivisia. Redditissä fanit ovat raportoineet, ettei kyseessä ole pelkkä halpa rahastus, vaan peli tuntuu oikealta Borderlandsilta. ”Olen aidosti shokissa. Latasin pelin, ja tämä on oikeasti Borderlandsia eikä mikään kikka”, eräs pelaaja hehkutti.

Peli ei kuitenkaan sisällä :n kaltaista laajaa avointa maailmaa. Lisäksi osa ominaisuuksista, kuten Battle Passin hinnoittelu, on vielä vahvistamatta.

Saatavuus Suomessa

Tällä hetkellä peli näyttää olevan julkaistu rajoitetusti Apple-laitteille Yhdysvalloissa. Globaalin julkaisun – ja siten myös Suomen App Storen sekä Android-version – odotetaan seuraavan perässä hyvin pian.

Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Syvyydet kutsuvat toukokuussa: Subnautica 2:n uudet paljastukset nostavat odotukset pintaan

on jälleen pinnalla, ja tällä kertaa syynä ei ole pelkkä julkaisudraama vaan ihan itse peli. Kehittäjä on julkaissut uuden “Dive into the Legacy” -videosarjan, jossa kurkistetaan yhteisön ja tekijöiden kulissien taakse. Ensimmäisessä jaksossa ääneen pääsee Artyom, pitkäaikainen fani, josta kasvoi pelin tason suunnittelija.

Artyomin tarina on varsin poikkeuksellinen. Hän aloitti aikoinaan testaajana -pelissä ja päätyi lopulta kehittämään itse jatko-osaa. Hän kuvailee työskentelyä tiimin kanssa erittäin käytännönläheiseksi ja korostaa, että koko pelisarja on pitkälti rakentunut yhteisön palautteen varaan. Tämä näkyy myös siinä, miten fanien kokemuksia pyritään siirtämään suoraan uuden pelin maailmaan.

Tunnelman osalta Subnautica -sarjan ydin säilyy, eli tutkimisen ilo, pelko tuntemattomasta ja jatkuva uteliaisuus siitä, mitä seuraavan kulman takana odottaa. Artyomin mukaan kehityksessä on pyritty toistamaan nämä samat tunteet ja jopa vahvistamaan niitä entisestään jatko-osassa.

Suurin muutos liittyy kuitenkin tarinaan ja maailmaan. Kehittäjien mukaan Subnautica 2 tuplaa panokset alienien suhteen. Pelaajat pääsevät sukeltamaan syvemmälle kuin koskaan aiemmin, paljastamaan lisää salaisuuksia ja oppimaan enemmän planeetan mysteereistä. Ensivilkaisujen perusteella luvassa on myös entistä pelottavampia hetkiä, erityisesti jos pelaaja kohtaa tai joutuu kohtaamaan vieraita elämänmuotoja läheltä.

Subnautica 2 saapuu early access -vaiheeseen toukokuussa :lle ja Xbox Series -konsoleille. Tarkkaa sisältömäärää tai pitkän aikavälin suunnitelmia ei ole vielä paljastettu, mutta syvyyksiin kannattaa varautua, eikä pelkästään happivarannon osalta.