Monster Hunter Wilds myynti hiipuu Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Wilds myynti hiipuu

Capcomin viimeisimmät talousluvut paljastavat, että Wilds jatkaa myynnin laskua lanseerauskuukausien jälkeen. Pelin myynti laski 477 000 kappaleesta edellisellä neljänneksellä 160 000 kappaleeseen ajalla heinä–syyskuu . Tämä asettaa Wildsin myynnin lähes tasoihin vuoden 2018 hittipelin kanssa saman ajanjakson myyntiluvuissa.

Vaikka Wilds teki jättimenestyksen julkaisunsa aikaan, myyden ensimmäisen kuukauden aikana huimat 10 miljoonaa kappaletta, jälkimarkkinat ovat olleet heikompia. Vertailun vuoksi World myi ensimmäisen kuuden kuukauden aikana lähes yhtä paljon, mutta sen myynti pysyi vakaana vuosia, osittain laajennusten ja pakettitarjousten ansiosta.

Syitä laskuun löytyy useita. Capcomin toimitusjohtaja Haruhito Tsujimoto viittasi -konsolien korkeaan hintaan, joka saattaa rajoittaa nuorempien pelaajien pääsyä peliin. Lisäksi -version suorituskykyongelmat ovat saaneet pelaajilta kritiikkiä. lupaa kuitenkin päivityksiä ja parannuksia tulevalle talvelle ja sen jälkeisille kuukausille.

Pelialan asiantuntija huomauttaa, että markkinoilla on nykyään paljon enemmän AAA-pelejä kuin vuonna 2018, ja pelaajilla on vähemmän rahaa käytettävissä. Wildsin tekniset ongelmat lanseerauksen yhteydessä myös haittasivat menestystä.

Vaikka ei enää yllä lanseerausajankohdan huikeisiin lukemiin, peli on silti tehnyt historiaa ja kerännyt miljoonia pelaajia. Capcomin seuraava haaste on palauttaa luottamus ja laatu esimerkiksi tulevassa Requiem -julkaisussa.

Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja

on lähteiden mukaan aikeissa höllentää tahtia PlayStation 5 -yksinoikeuspelien tuomisessa :lle. Syynä kerrotaan olevan odotuksia heikommat myyntiluvut sekä huoli siitä, että PC-julkaisut voisivat syödä PS5-konsolin ja sen seuraajien vetovoimaa.

Lähteiden mukaan moninpelit eivät kuitenkaan ole katoamassa muilta alustoilta. Esimerkiksi Marathon sekä Tōkon: Fighting Souls ovat yhä tulossa useammalle alustalle. Sen sijaan yksinpeleissä saatetaan nähdä tiukempaa yksinoikeuslinjaa. ja Housemarquen uusi toimintapeli pysyisivät toistaiseksi vain PS5:llä.

Sony aloitti näkyvän PC-laajentumisen vuonna 2020 tuomalla -palveluun isoja nimiä, kuten ja Part I. Myöhemmin : Director’s Cut toi PC:lle jopa PlayStation-ominaisuuksia, kuten trophyt ja PSN-profiilit erillisen overlayn kautta. Kaikki ei kuitenkaan sujunut kitkattomasti. herätti närää pakollisen PSN-kirjautumisen vuoksi, ja Sony perääntyi vaatimuksesta palautteen jälkeen.

Sony ei kommentoinut väitteitä. Taustalla voi vaikuttaa myös laajempi strateginen pohdinta. Viime kuussa raportoitiin, että yhtiö saattaa siirtää seuraavan sukupolven konsolin julkaisua vuosiin 2028–2029 tekoälybuumin aiheuttaman muistipulan vuoksi. Jos tiedot pitävät paikkansa, Sony näyttää tasapainoilevan PC-markkinoiden ja perinteisen konsolistrategiansa välillä, eikä tämä päätös ole ihan yksinkertainen.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s Creed -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. : Codename Invictus puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa Assassin’s Creed Jade, ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 julkaistaan PlayStation 5:lle sekä X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.