Monster Hunter Wilds saa toisen avoimen beetatestauksen helmikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Wilds saa toisen avoimen beetatestauksen helmikuussa

Monster Hunter Wilds

Capcomin kehittämä ja PAN Vision Finlandin jakelema -toimintapeli avaa ovensa pelaajille uuteen avoimeen beetatestaukseen helmikuussa. Pelituottaja Ryozo Tsujimoto kutsui pelaajat tutustumaan hirviönmetsästyksen maailmaan uudella esittelyvideolla.

Toinen beetatestaus on jaettu kahteen osaan: ensimmäinen alkaa 7. helmikuuta ja seuraava 14. helmikuuta. Tämä testivaihe on päivitetty versio aiemmasta beetatestauksesta, ja siinä on huomioitu pelaajien antama palaute.

Monster Hunter Wilds sijoittuu avoimeen pelimaailmaan, jossa pelaajat voivat tutkia ympäristöä, kohdata erilaisia olentoja ja metsästää valtavia hirviöitä. Peli tarjoaa laajan valikoiman aseita, ansoja ja varusteita hirviöiden kukistamiseen.

Beetatestauksen esittelyvideo on katsottavissa alta. Kehitystiimi on työskennellyt ahkerasti parantaakseen pelin laatua julkaisua varten, mutta on huomioitava, että kaikkia suorituskykyyn, aseisiin ja pelin laatuun liittyviä parannuksia ei nähdä vielä beetaversiossa.

Monster Hunter Wilds ilmestyy 28. helmikuuta 2025 :lle, /S:lle ja :lle. Pelin ikäraja on 16 vuotta.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki

on julkistanut Plus -palvelun heinäkuun 2026 kuukausipelit, ja kärkinimenä nähdään . Kyseessä on vuonna 2023 julkaistu versio, eli ei vuoden 2011 klassikko, joka sai aikanaan varsin ristiriitaisen vastaanoton etenkin yksinpelikampanjansa vuoksi.

Vaikka peli keräsi kritiikkiä julkaisussaan, sen lisääminen PlayStation Plussaan osuu hyvään hetkeen. Pelaajat ehtivät käydä tarinan läpi ennen :n julkaisua, joka on määrä nähdä lokakuussa. Heinäkuun pelit tulevat tilaajien ladattaviksi 7. heinäkuuta ja ovat saatavilla 3. elokuuta asti.

Toisena kuukausipelinä tarjolle saadaan , vuoropohjainen roolipelijatko-osa, joka yhdistelee lautapelimäistä taistelua, roguelite-elementtejä ja satunnaisesti rakentuvaa maailmaa. Kolmantena mukana on , vauhdikas 2D-toimintaroolipeli, joka ammentaa inspiraatiota 16-bittisten pelien aikakaudelta yhdistämällä pulmia, luolastoja ja toimintaa.

Kaikki kolme peliä ovat saatavilla sekä – että -konsoleille. Heinäkuun kattaus tarjoaa siis varsin monipuolisen valikoiman, jossa luvassa on niin räiskintää, taktista seikkailua ja nostalgista pikseligrafiikkaakin.