Moonlighter -roolipeli saapuu iOS-mobiililaitteille ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Moonlighter -roolipeli saapuu iOS-mobiililaitteille ensi viikolla

Moonlighter

Pikseligrafiikkainen roolipeli Moonlighter on saapumassa iOS -mobiililaitteille ensi viikolla marraskuun 19. päivä.

Mobiililaitteille pelin ohjaimia on muutettu perinteisestä tattiohjauksesta napautuksiin ja pyyhkäisyihin perustuvaan liikkumiseen. Myös pelin käyttöliittymää on optimoitu pienemmille näytöille sopivaksi.

Pelissä pelaaja ylläpitää kauppaansa päivisin ja lähtee tutkimaan pelimaailmaa öisin. Peli yhdistelee tavaroiden ja kaupungin hallintaa, luolastojen tutkimista ja taisteluita vihollisten kanssa. Peli ilmestyi alunperin viime vuonna.

Moonlighter saapuu iOS:lle ja se on ostettavissa App Storesta 12 euron hintaan. Peli on parhaillaan saatavilla Playstation 4, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle.

Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään

Jos olet aina halunnut sukeltaa Battlefieldin maailmaan ilman lompakon nykimistä, nyt on tilaisuutesi. DICE, EA ja Battlefield Studios tarjoavat Battlefield 6:n ilmaisen kokeilujakson, joka pyörii 25. marraskuuta – 2. joulukuuta.

Kokeilun aikana pelaajat pääsevät kokemaan kolme karttaa neljässä eri pelitilassa, joten vauhtia ja toimintaa riittää niin solo- kuin moninpeliin tottuneille. Tarjous koskee PlayStation 5, Xbox Series X|S ja PC -pelaajia.

Free Trial Week on täydellinen tapa testata, miltä Battlefield 6:n räiskintä tuntuu ilman sitoutumista. Oli kyseessä sitten intensiivinen tiimityö tai villi kahakka verkossa, viikon kokeilujakso antaa hyvän maistiaisen pelin tarjoamasta adrenaliinista.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.