Mortal Kombat 11 -pelin DLC-taistelijat julki: Terminator, Jokeri, Spawn sekä Sindel saapuvat Kombat Pack -lisäosaan Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat 11 -pelin DLC-taistelijat julki: Terminator, Jokeri, Spawn sekä Sindel saapuvat Kombat Pack -lisäosaan

NetherRealm Studios sekä paljastivat -tapahtumassa -pelin Kombat pack -lisäosaan ladattavat taistelijat. Uusi traileri paljastaa, että lokakuun 8. päivä Kombat packin taistelukentälle ilmestyy Terminator. Pian sen jälkeen marraskuun 26. päivä saapuu Mortal Kombatin tuttu taistelijatar Sindel, tammikuun 28. päivä Batmanin arkivihollinen Jokeri, ja ensi vuoden maaliskuun 17. päivä peli täydentyy sarjakuvahahmo Spawnilla.

Fanit odottavat edelleen ilmoitusta Evil Dead -elokuvasarjan sankari Ash Williamsista, jonka on aiemmissa paljastuksissa nähty vilahtavan. Shamaani Nightwolf on jo ilmestynyt kuluvan kuukauden aikana ja sitä aiemmin Shang Tsung. Mortal Kombat 11 on saatavilla Nintendo Switchin, :n, :sen sekä Xbox Onen kautta.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.

Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle

Jos olet kaivannut jotain hieman… erilaista, saattaa olla juuri sitä. Uusi sci-fi-fantasiaseikkailu on julkistettu :lle, ja se yhdistelee sujuvasti toimintaroolipeliä, roguelite-elementtejä ja jopa tornipuolustusta, kaikki pilvien yläpuolella leijuvassa maailmassa.

Pelin kehittää , ja luvassa on kolmen pelaajan yhteistyöpeliä. Pelaajat seikkailevat kelluvilla saarilla, jotka lepäävät jättimäisten myyttisten olentojen, Kunien, selässä. Tarina etenee sarjakuvamaisina lukuina, joissa liikutaan nykyisyyden raunioista menneisyyteen, aikaan jolloin ihmiset ja nämä jättiläisolennot elivät sopusoinnussa.

Mutta se varsinainen koukku? Asevalikoima. Perinteisten miekkojen ja jousien lisäksi taisteluun voi lähteä… taittuvalla tuolilla, kitaralla tai vaikka ilotulitteilla. Kyllä, kuulostaa siltä kuin joku olisi yhdistänyt lapsuuden leikit ja fantasiapelin, eikä edes yrittänyt selitellä sitä sen enempää.

Lisämaustetta tuovat Wobbo-kumppanit, jotka eivät ole pelkästään söpöjä maskotteja, vaan oikeasti hyödyllisiä taistelussa muuntautumiskykyjensä ansiosta. Pelaajat voivat myös vaihtaa asevarustusta lennosta, mikä tekee taistelusta nopeatempoista ja kokeilunhaluista.

Julkaisupäivää ei vielä paljastettu, mutta peli on jo lisättävissä toivelistalle Steamissa. Jos idea koripalloilla vihollisia moukaroivasta fantasiaseikkailusta ei vielä myy, niin ehkä mikään ei.