
MSI on isosti esillä vuoden 2025 Computer Show -tapahtumassa Taipeissa, ja luvassa on laitteita, jotka yhdistävät taiteen, tekniikan ja premium-yhteistyöt. Mukana on käsintehdyn näköistä kauneutta, AMG:n henkeä huokuvia pelikoneita, tekoälytehoa ja uusia käsikannettavia, jotka tekevät pelikokemuksesta entistä henkilökohtaisemman.

Hokusai kohtaa tekoälyn – Prestige 13 AI+ Ukiyo-e Edition
MSI yhdisti voimansa japanilaisen lakka-alan veteraanin OKADAYA:n kanssa ja lopputuloksena syntyi Prestige 13 AI+ Ukiyo-e Edition. Tämä kone ei ole pelkkä kannettava – se on taideteos, jossa perinteinen Yamanakan lakkaus ja The Great Wave off Kanagawa -puupiirros koristavat konetta.
Vaikka ulkonäkö on kuin museokamaa, sisällä sykkii viimeisin tekoälyteknologia. Ei siis ihme, että tämä kone nappasi Best Choice Award -palkinnon. MSI jatkaa samaa linjaa tulevassa Artisan-mallistossa, joka lupaa lisää käsityöperinnettä ja huipputekniikkaa yhdisteleviä koneita.

AMG-luksusta pelaamiseen – Stealth A16 AI+ ja Prestige 16 AI+
MSI:n ja Mercedes-AMG Motorsportin yhteistyö jatkuu vahvana. Tänä vuonna saadaan kaksi uutta tulosta tästä liitosta: Stealth A16 AI+ ja Prestige 16 AI+ -kannettavat. Molemmat yhdistävät tehokkaan raudan ja AMG:n muotoilullisen tinkimättömyyden.
Stealth-malli on saatavilla sekä Intel- että AMD-suorittimilla ja sisältää NVIDIA RTX 50 -sarjan näytönohjaimet. Prestige puolestaan hurmaa 4K OLED -näytöllään ja tyylikkäällä ulkoasullaan. Mukana tulee tietenkin yhteensopivaa oheistavaraa – hiiri, matto ja suojakotelo – AMG-tyyliin.

Käsikonsolien uusi aikakausi – Claw A8 ja Claw 8 AI+ Polar Tempest Edition
MSI:n käsipelikone Claw 8 AI+ oli menestys, joten jatkoa seuraa. Vuoden 2025 tarjonta tuo mukanaan kaksi uutta mallia: AMD:n pohjalle rakennettu Claw A8 ja Intelillä käyvä Claw 8 AI+ Polar Tempest Edition.
Claw A8:ssa on 8-tuumainen 120 Hz kosketusnäyttö, AMD Ryzen Z2 Extreme -prosessori ja vauhdikas LPDDR5-800-muisti. Polar Tempest puolestaan tuo 2 TB tallennustilaa, valkoisen kiiltävän ulkoasun ja Intelin Ultra 7 -prosessorin. Molemmat mallit ovat saatavilla eri väreissä, joten jokainen voi valita oman pelityylinsä mukaan.
Uutta Crosshair- ja Cyborg-sarjoihin – RTX 50 ja tekoälyn tehot
MSI tuo RTX 50 -sarjan grafiikkatehot kannettaviinsa, ja samalla esitellään AI Robot -demo, jossa verrataan vanhempaa Raider A18 HX -mallia tulevaan sukupolveen. Uudet Crosshair- ja Cyborg-sarjat näyttävät, miten tekoäly voi parantaa suorituskykyä ja pelielämystä konkreettisesti.

Ohuempaa, fiksumpaa, minimalistisempaa – uudistuneet työläppärit
MSI ei panosta vain pelaajiin. Tulevaisuuden työ- ja hybridikäyttäjille esiteltiin uusia ultrakevyitä kannettavia, joiden paksuus on vaivaiset 13,9 mm. Mallit ovat saatavilla simpukkana tai kääntyvänä Flip-versiona, ja niissä on OLED-näyttö, uuden sukupolven kynätuki ja koko päivän akunkesto.
Koneet on suunniteltu tukemaan seuraavan sukupolven alustoja, kuten Intelin tulevaa Panther Lake -prosessoria. Designfilosofia on selkeä: ”Fluid Beyond Boundaries, Infinite Possibilities”.