Muistatko Theme Hospital-pelin: Nyt samoilta tekijöiltä ilmestyi Two Point Hospital Kommentit pois päältä artikkelissa Muistatko Theme Hospital-pelin: Nyt samoilta tekijöiltä ilmestyi Two Point Hospital

Mikäli vuonna 1997 ilmestynyt Theme Hospital -peli on tuttu ja nostalgiaa herättävä, voi samojen tekijöiden tuoma uusi Two Point Hospital olla sopiva pelihankinta. PC:lle ilmestynyt peli on brittiläisen Two Point Studiosin kehittämä ja Segan julkaisema, ja siinä pelaaja vastaa ja johtaa sairaalaan ylläpitoa ja henkilöstöasioita.

Sairaalan kokonaishoito alkaa osastojen, toimistojen sekä palveluiden asentamisella ja sisustamisella, budjettia ylittämättä. Puitteiden valmistuessa pelaajan on oikeudenmukaisesti huolehdittava mm. henkilökunnan kouluttamisesta eri tarpeiden mukaan niin, että eri osastojen välinen kehitys etenee tasaisesti.

Two Point Hospital -strategiapelin viihdearvoa nostetaan brittihuumorin sävyin. Edeltävän pelinsä tavoin sairaalassa liikkuvien potilaiden nimet ja sairaudet ovat tarkoituksella huvittavia. Sekavien eli ns. lighthead-potilaiden pään tilalta löytyy hehkulamppi ja pelleasuisilla potilailla on alaansa liittyviä sairauksia, ja usein pellet on parannettava takaisin normaaleiksi ihmisiksi.

Peli on lisäksi haasteellinen ja laaja, sillä helpot ja lyhytvaikutteiset ratkaisut kostautuvat ja osoittavat hoitoketjun tehottomuuden. Sairaalan johtaminen vaatii paneutumista ja pohdintaa kuinka ongelmat saadaan ratkaistua pitkällä tähtäimellä niin, että potilaita hoidetaan ja sairaala saa siitä maksun. Alhainen palkka ei motivoi lääkäreitä ja jokaisella osaajalla on omat vahvuutensa ja luonteenpiirteensä.

Hyvää ratkaisutaitoa vaaditaan, kun käytettävää rahaa on vähän, tarkastaja on kaupungissa, pandemia on iskenyt asukkaisiin ja sairaalan henkilöstö on raivoissaan huonoista työoloistaan.

Katso pelin esittelyvideot tästä:

Call of Duty: Black Ops 7 kompuroi Steam-lanseerauksessa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7 kompuroi Steam-lanseerauksessa

Call of Duty -faneille tuttu marraskuu toi mukanaan Black Ops 7:n, mutta PC-pelaajien keskuudessa vastaanotto on ollut vaisu. SteamDB:n mukaan peli ei ole rikkonut edes 100 000 samanaikaista pelaajaa, mikä tekee siitä franchisen heikoimman Steam-lanseerauksen koskaan. Vertailun vuoksi Battlefield 6 ylsi 271 000 pelaajaan 24 tunnin aikana ja ARC Raiders lähes 421 000 pelaajaan.

Arvostelutkaan eivät pelasta peliä, sillä vain 67 % kriitikoista suosittelee Black Ops 7:ää Open Criticissä, mikä on selkeä pudotus viime vuoden Black Ops 6:n suosiosta. Monet pelaajat ovat kritisoineet myös yksinpeli-kampanjan omituisia valintoja, kuten mahdollisuuden puuttumattomuutta pelin tauottamiseen.

Ongelmat eivät rajoitu vain pelaajamääriin. Generatiivinen tekoäly on tuottanut pelin Calling Card -taidetta, mikä on saanut osan faneista kääntymään pois pelin luota. Activision on kuitenkin vakuuttanut, että tekoäly on vain työkalu luovan tiimin tukena, ja lopullinen sisältö on ihmisten käsialaa.

Vaikka Black Ops 7 saattaa pärjätä paremmin konsoleilla Xboxilla ja PlayStation 5:llä, PC-pelaajien keskuudessa hype on selvästi laantunut. Tänä vuonna kilpailu on kovempaa kuin pitkään aikaan: Battlefield 6 ja ARC Raiders vetävät niin pelaajia kuin Twitch-katsojia enemmän puoleensa.

Call of Duty ei enää automaattisesti täytä pelipäivän kalentereita. Black Ops 7:n lanseeraus osoittaa, että jopa ikonisilla pelisarjoilla on haasteensa, kun pelaajat etsivät vaihtoehtoisia kokemuksia ja kriittinen yleisö ei epäröi näyttää mieltään

Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem lupaa valinnanvapautta ja Raccoon Cityn paluun

Resident Evil -faneille luvassa on jännittäviä uutisia, kun Resident Evil Requiem valmistautuu julkaisuun 27. helmikuuta 2026. Tuottaja Masato Kumazawa paljasti tuoreessa haastattelussa, että peli ei tarjoa yleisölle demo-versiota, mutta sen sijaan luvassa on täysipainoinen kauhuelämys eri näkökulmilla. Pelaajat voivat itse valita ensimmäisen tai kolmannen persoonan näkymän. Ensimmäinen syvennyttää kauhua, jälkimmäinen helpottaa pelkoa ja näyttää hahmon tunteet paremmin.

Kumazawa tyrmäsi myös viimeaikaiset huhut Leon S. Kennedyn roolista, joita hän kutsui valeuutisiksi. Sen sijaan pelin päähenkilö on Grace Ashcroft, joka tuo mukanaan uudenlaista haavoittuvuutta ja jännitystä verrattuna sarjan aiempiin hahmoihin kuten Claire Redfieldiin.

Raccoon City palaa peliin suurella tavalla, mutta pelaajilta ei vaadita aiempien Outbreak-pelien tuntemusta. Kumazawa korosti, että sekä uudet että kokeneet fanit voivat nauttia tarinasta samalla tavalla. Alyssa Ashcroftin tarina toimii lähtökohtana, mutta pelaajat pääsevät sukeltamaan kaupungin historian syvyyksiin uusilla tavoilla.

Requiem juhlistaa myös Resident Evilin 30-vuotista historiaa, mutta samalla lupaillaan modernia ja laadukasta pelikokemusta ilman aiempien demojen kaltaista maistiaisversiota. Tämä on Capcomin panostus sarjan klassiseen kauhuun yhdistettynä pelaajan valinnanvapauteen ja uudistettuun näkökulmaan.

Peli julkaistaan Windows PC:lle, Xbox Series X/S:lle, PS5:lle ja Switch 2:lle, joten kaikille alustoille on luvassa oma täysi kokemus kauhuelämyksestä.