Murhattu jalkapalloilija ikuistettiin FIFA 21 -peliin 15 vuotta kuoleman jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Murhattu jalkapalloilija ikuistettiin FIFA 21 -peliin 15 vuotta kuoleman jälkeen

FIFA 21

Vuonna 2006 murhattu jalkapalloilija Kiyan Prince on ikuistettu FIFA 21 -peliin osaksi tämän alkuperäistä joukkuetta Queens Park Rangersia.

Prince puukotettiin kuoliaaksi vain 15-vuotiaana kun tämä meni väliin koulussa sattuneeseen tappeluun.

EA työskenteli yhdessä Princen perheen, Bradfordin yliopiston asiantuntijoiden sekä Framestore studion kanssa luodakseen realistisen kuvan Princestä, miltä tämä näyttäisi 30-vuotiaana ammattilaispelaajana.

Kiyan Prince on pelattavana hahmona Kick-Off pelitilassa PC:llä nyt ja huomisesta toukokuun 19. päivästä lähtien konsoleilla. Ultimate Team -pelitilassa on saatavilla Kiyan Prince aiheisia kosmeettisia varusteita kuten pelipaitoja ja maalin takana nähtävä TIFO -koriste.

Ubisoft ilahduttaa Xbox-pelaajia, nämä valitut pelit saa nyt ilmaiseksi myös PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft ilahduttaa Xbox-pelaajia, nämä valitut pelit saa nyt ilmaiseksi myös PC:lle

ja ovat laajentaneet yhteistyötään uudella edulla, joka tarjoaa Xbox-pelaajille ilmaiset -versiot useista suosituista peleistä. Kampanja on voimassa heti, ja pelit lisätään käyttäjien -kirjastoon viimeistään 4. elokuuta, kunhan Xbox- ja Ubisoft-tilit on yhdistetty.

Tarjouksen piiriin kuuluvat muun muassa Assassin’s Creed Mirage, , Avatar: Frontiers of Pandora, , , sekä . Myös myöhemmin Xboxille ostetut kampanjaan kuuluvat pelit avautuvat automaattisesti PC:lle, mutta etu toimii vain yhteen suuntaan, eli PC:ltä ostettu peli ei siirry Xboxille.

Uudistus on erityisen tervetullut pelaajille, jotka ovat siirtyneet Xboxilta PC:lle. Samalla Ubisoft on tuonut useiden peliensä Premium-versiot saataville myös Xboxin PC-sovellukseen, mikä vahvistaa Microsoftin viimeaikaista panostusta tietokonepelaamiseen.

Viime viikkoina Xbox on julkaissut myös valikoituja alkuperäisen Xboxin taaksepäin yhteensopivia pelejä PC:lle, ja huhujen mukaan kehittää järjestelmää, joka mahdollistaisi jopa fyysisten pelikirjastojen digitalisoinnin. Virallista vahvistusta suunnitelmille ei vielä ole, mutta kehitys viittaa siihen, että seuraava Xbox-sukupolvi voi olla aiempaa lähempänä perinteistä PC:tä.

Stalker 2 saa elokuussa massiivisen 2.0-päivityksen ja ensimmäisen tarinalaajennuksensa Kommentit pois päältä artikkelissa Stalker 2 saa elokuussa massiivisen 2.0-päivityksen ja ensimmäisen tarinalaajennuksensa

S.T.A.L.K.E.R. 2

on vahvistanut, että : Heart of Chornobyl saa ensimmäisen suuren tarinalaajennuksensa Cost of Hope 20. elokuuta 2026. Samana päivänä julkaistaan myös kaikille pelaajille ilmainen 2.0-päivitys, joka uudistaa peliä merkittävästi.

Cost of Hope jatkaa päähenkilö Skifin tarinaa, kun salaperäinen PDA-signaali johdattaa hänet keskelle Zonella käytävää valtataistelua. Tarinassa vastakkain ovat tutut Duty- ja Freedom-faktiot, joiden välinen hauras rauha alkaa murentua. GSC Game World lupaa laajennuksen tarjoavan kymmeniä tunteja uutta pelattavaa.

Ilmainen 2.0-päivitys tuo mukanaan siirtymisen Unreal Engine 5.5.4 -pelimoottoriin aiemman 5.1-version sijaan. Kehittäjän mukaan päivitys sisältää myös uutta sisältöä ja useita parannuksia, joista kerrotaan tarkemmin lähempänä julkaisua.

Stalker 2 julkaistiin :lle ja Series X|S -konsoleille marraskuussa 2024 sekä heti Xbox Game Passiin. -versio seurasi vuotta myöhemmin. Peli nousi nopeasti menestykseksi myymällä miljoona kappaletta kahdessa päivässä, ja tähän mennessä sen parissa on vieraillut jo yli kuusi miljoonaa pelaajaa.