My Fantastic Ranch -maatilapeli ilmestyi PC:lle ja konsoleille – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa My Fantastic Ranch -maatilapeli ilmestyi PC:lle ja konsoleille – katso traileri

Finlandin jakelema ja NACONIn julkaisema -peli antaa pelaajalle mahdollisuuden hoivata ja opettaa värikkäitä fantasiaolentoja omalla virtuaalimaatilallaan.

My Fantastic Ranch tarjoaa pelaajalle työkalut unelmien fantasiaeläintilan luomiseen täynnä vilskettä, väriä ja tekemistä. Helppokäyttöisten hallinta- ja rakentelutyökalujen avulla pelaaja loihtii kokonaisen maatilan kasaan nopeasti. Helppouden ansiosta peli sopiikin myös lapsille ja lapsenmielisille pelaajille.

Pelimaailman keskiössä ovat söpöt ja värikkäät yksisarviset ja lohikäärmeet sekä näille opetettavat temput. Pelaaja pääsee kouluttamaan ja opettamaan fantasiaeläimiä monin eri tavoin erilaisissa tehtävissä ja aktiviteeteissa. Erilaisia fantasialentoja on kahdeksaa erilaista, joista jokaisella on omat piirteensä ja ominaisuutensa. Kouluttamisen ohella pelaajan täytyy myös ruokkia eläimet sekä huolehtia muilla tavoin näiden hyvinvoinnista.

Eläimille tulee myös löytää sopivat ratsastusoppilaat, jotta erilaisten temppujen ja tehtävien tekeminen onnistuu. Harjoittelun kautta pelaaja voi valmistautua prinssin ja prinsessan järjestämiin kisoihin, joissa onnistunut harjoittelu ja koulutus lopulta palkitaan.

Lisäksi eläintilalle voi rakennuttaa taloja ja muita rakennuksia 24 erilaisen rakennelman valikoimasta. Näistä jokaisella on oma yksilöllinen tarkoituksensa, joten mukana on myös kevyitä strategisia piirteitä.

Pelin värikäs ja söpö graafinen tyyli on luotu ennen kaikkea nuoremmat pelaajat etusijalla. Värikylläinen grafiikka ja kaunis äänimaailma tekevätkin pelimaailmasta kauniin ja rentouttavan kokea. Pelissä on myös kaksi eri pelimuotoa, joita ovat normaali rakentelu- ja koulutustila sekä vapaampi Dreamer-pelitila.

My Fantastic Ranch on nyt saatavilla , , ja Nintendo -konsoleille että :lle. Pelin Xbox One -versio on yhteensopiva myös ja S -pelikonsolien kanssa. Pelin ikäraja on PEGI 3.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.