Myös EA ja Facebook olivat kiinnostuneet Activisionin ostosta Kommentit pois päältä artikkelissa Myös EA ja Facebook olivat kiinnostuneet Activisionin ostosta

Activision Blizzard

Microsoft ylätti pelimarkkinat hankkimalla Activision Blizzardin hiljattain lähes 70 miljardin dollarin hintaan. Myös EA ja Facebook olivat kiinnostuneet pelifirman ostamisesta.

Tämä käy ilmi Bloombergin artikkelista, jonka mukaan Activision Blizzardin toimitusjohtaja Bobby Kotick ei alunperin olisi halunnut edes myydä yritystään.

Activision Blizzard on ollut viime kesästä huomion kohteena toksisen työilmapiirin vuoksi ja erityisesti sopimattoman käytöksen yrityksen naistyöntekijöitä kohtaan. Kotickin mukaan myyntiaikeet ovat olleent pinnalla jo ennen kyseistä kohua.

Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä

Dead Space

Electronic Artsin kuuluisasta kauhupelisarjasta Dead Space ei ole tulossa uusia osia lähitulevaisuudessa. Insider Gamingin mukaan EA on laittanut sarjan jäädytystilaan, eikä uusia pelejä, remakeja tai rebootteja ole suunnitteilla.

Dead Space sai ensi-iltansa vuonna 2008 ja nousi nopeasti fanien suosikiksi selviytymiskauhupelien genressä. Vuoden 2023 remake sai myös kiitosta, mutta Dead Space 4 -idea ei mennyt läpi EA:n päätöksenteossa. Sarjan kehittäjät, kuten pelin ohjaaja Glen Schofield ja luovaohjaaja Bret Robbins, olivat ehdottaneet neljättä osaa, mutta julkaisija hylkäsi sen.

Raporttien mukaan osa EA:n sisäpiiristä on pohtinut IP-oikeuden myymistä, mikä voisi auttaa yhtiötä kattamaan velkojaan ja palauttamaan rahaa vuoden 2026 kaupan yhteydessä.

Vaikka tulevaisuus Dead Spacen suhteen näyttää nyt hiljaiselta, alkuperäisen ja remaken pelit muistuttavat miksi sarja vakiinnutti paikkansa kauhupelien klassikkojen joukossa. Fanit voivat siis edelleen palata alkuperäisten pelien maailmaan, vaikka uutta sisältöä ei ole luvassa.

Master Chiefin ikoninen ulkoasu syntyi vasta yhdeksän yrityksen jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Master Chiefin ikoninen ulkoasu syntyi vasta yhdeksän yrityksen jälkeen

Halo Infinite

Halo-sarjan legendaarinen Master Chief ei syntynyt yhdessä yössä, eikä edes viidellä luonnoksella. Pelisarjan pitkäaikainen luoja Marcus Lehto paljasti haastattelussa, että supersoturin lopullinen ulkoasu hahmoteltiin vasta yhdeksän suuren suunnittelukierroksen jälkeen. Lehdon mukaan Bungie kokeili ihan kaikkea, ennen kuin oikea asenne, tyyli ja siluetti loksahtivat kohdilleen.

Varhaisista luonnoksista osa on jo kiertänyt internetissä, mutta Bungie piti niitä liian taiteellisina. Lehto haki lopulta inspiraatiota huomattavasti tukevammista lähteistä, kuten M1 Abrams -panssarivaunun massasta, Apache-helikopterin terävistä linjoista sekä yllättäen BMX-kypärän muodosta, joka on yhä nähtävissä Master Chiefin ikonisen kypärän sivuprofiilissa. Lehdon kuvataideopinnot auttoivat purkamaan designin perusmuotoihin ja jatkamaan.

Haastattelussa Lehto muisteli myös pelin dramaattista taustatarinaa. Halo oli alun perin Mac-peli, jota esiteltiin jopa Steve Jobsin lavalla. Microsoft ei kuitenkaan halunnut luovuttaa seuraavaa suurta hittiä Applelle, joten yhtiö osti Bungien, lennätti studion Tyynenmeren luoteeseen ja teki Halosta Xboxin lippulaivan.

Nykyisin Halo ja Bungien uuteen alkuun pyrkivä Marathon seisovat jälleen eri leireissä. Microsoft pohtii Halon tulevaisuutta Halo Infiniten jälkeen, ja Sony puolestaan valvoo Bungien seuraavaa suurprojektia. Vaikka sarjojen tulevaisuus on epävarma on varmaa, että Master Chiefin syntytarina on lähes yhtä eeppinen kuin hänen seikkailunsa.