N64 klassikko Shadow Manista ilmestyy remasteroitu versio ensi vuoden puolella Kommentit pois päältä artikkelissa N64 klassikko Shadow Manista ilmestyy remasteroitu versio ensi vuoden puolella

Acclaimin kehittämästä ja julkaisemasta Shadow Manista ilmestyy remasteroitu versio ensi vuoden puolella. Alkuperäinen Valiant’s Shadowman -sarjakuvaan perustuva Shadow Man julkaistiin 1999. Remasteroidun version kehittämisestä vastaa puolestaan ja se tullaan julkaisemaan Nintendo Switchille, Windowsille, :lle ja Xbox Onelle.

Juoni lyhyesti molemmissa versioissa menee näin: Shadow Man on yliluonnollinen sankari, joka suojelee ihmiskuntaa demoneilta jotka pyrkivät meidän maailmaamme Deadsiden puolelta.

Remasteroidusta versiosta tulee kehittäjän mukaan löytymään parannuksia niin grafiikan kuin äänimaailman puolella, mutta myöskin pelimekaniikkaa ollaan viilattu parempaan suuntaan ja jonkinlaista alkuperäisestä pelistä pois jätettyä sisältöä tullaan näkemään. Parannellun pelin lisäksi luvassa on myös uusi sarjakuvakirjasarja ja niistä ensimmäinen Shadowman #1 julkaistaan 20.5.

Alkuperäisen 1999 julkaistun Shadow Manin peliarvostelun englanniksi voit käydä lukemassa esimerkiksi täältä.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, :llä ja Series X|S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja :llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.

Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Syyskuun tulevat PlayStation Plus -pelit

-tilaajille on jälleen luvassa uusi pelikolmikko, mutta tällä kertaa ei ehtinyt kertoa uutisia itse. Syyskuun PlayStation Plus Monthly Games -pelit ovat nimittäin vuotaneet verkkoon ennen virallista julkistusta. Vuodon perusteella kuukauden pääpelinä nähdään .

Vuonna 2025 julkaistu toimintapeli vie pelaajat natsien miehittämään Eurooppaan vuoteen 1944. Pelaajan tehtävänä on brittiläisenä agenttina hiipiä vihollislinjojen taakse ja hoitaa kohteet pois päiväjärjestyksestä pitkän kantaman kiväärin avulla.

Toinen kuukauden peleistä on , vuonna 2022 julkaistu retrohenkinen japanilainen roolipeli. Secret of Manan, Chrono Triggerin ja Final Fantasy IV kaltaisista klassikoista vaikutteita ammentava peli tarjoaa vuoropohjaista taistelua ja vahvasti vanhan koulukunnan tunnelmaa.

Kolmikon täydentää , värikäs avoimen maailman hiekkalaatikko, jossa kavereiden kanssa voi tehdä töitä, tienata rahaa ja hankkia oman talon. Kaikki kolme peliä ovat vuodon mukaan saatavilla 1. syyskuuta–6. lokakuuta PlayStation Plus Extra- ja Premium-tilaajille ja konsoleilla.

Elokuun pelit ehtii vielä lunastaa 1. syyskuuta asti. Tarjolla ovat , ja . Sony ei ole vielä virallisesti vahvistanut syyskuun kokoonpanoa, joten vuotoon kannattaa suhtautua pienen varauksen kera.