NACON esitteli 12 tulevaa peliään Connect -tapahtumassa Kommentit pois päältä artikkelissa NACON esitteli 12 tulevaa peliään Connect -tapahtumassa

NACON Connect - Spring 2025

Pelijulkaisija esitteli eilisessä NACON Connect -verkkotapahtumassa laajan valikoiman tulevia pelejään. Esittelyssä oli yhteensä 12 peliä, jotka edustavat monipuolisesti eri genrejä. Tässä tarkempaa tietoa jokaisesta pelistä:

Cthulhu: The Cosmic Abyss

Big Bad Wolfin kehittämä psykologinen trilleri vie pelaajat kosmisen kauhun syövereihin. Ensimmäisen persoonan kuvakulmasta pelaaja ohjaa Ancile-agentti Noahia, jonka tehtävänä on selvittää salaperäisesti kadonneiden kaivostyöläisten kohtalo. Tutkimukset johtavat hänet syvälle uponneeseen kaupunkiin, jossa uskotaan Cthulhun olevan vankina. Pulmienratkonnan ja tutkimustyön lisäksi pelaaja joutuu tekemään vaikeita päätöksiä ja vastustamaan Cthulhun mieltä turmelevaa vaikutusta. Peli julkaistaan vuoden 2025 aikana :lle, /S:lle ja :lle.

The Mound: Omen of Cthulhu

Tämä ensimmäisen persoonan kauhupeli tarjoaa moninpelimahdollisuuden jopa neljälle pelaajalle. H.P. Lovecraftin ”Hautakummun salaisuus” -lyhytkertomuksesta inspiraationsa saanut peli asettaa pelaajat konkistadorien rooliin, jotka etsivät maanalaisen kaupungin huhuttuja rikkauksia. Aavemaisessa ja painostavassa viidakossa pelaajat tutkivat ympäristöä ja kohtaavat kammottavia olentoja, jotka uhmaavat järkeä ja henkeä. Yhteistyö on avain selviytymiseen tässä jännittävässä pelissä. Peli julkaistaan vuonna 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

Styx: Blades of Greed

Suosittu peikko Styx tekee paluun rakastettujen seikkailujensa kolmannessa osassa. Cyanide Studion kehittämä peli yhdistää toiminnan, hiippailun ja salakavalan veijarimenon kutkuttavassa keskiaikaishenkisessä fantasiamaailmassa. Styxille uskollisena pelissä on avoimia peliympäristöjä, hauskoja voimia ja erilaisia työkaluja, joiden avulla pelaaja voi suorittaa varastelutehtäviä monin eri tavoin. Peli julkaistaan syksyllä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

RENNSPORT

Äärimmäisen realistista kilpa-ajoa tarjoava vie pelaajat kilparadoille upealla grafiikalla ja kehittyneellä teknologialla. Competition Companyn ja Teyonin kehittämä peli mahdollistaa omien käyttäjäprofiilien ja pelitapahtumien hallinnan mobiilisovelluksen avulla. Peli tukee ristiinpeluuta eri alustojen välillä, ja se julkaistaan syksyllä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

RoboCop: Rogue City – Unfinished Business

RoboCop palaa uuden lisäosan myötä. ”Unfinished Business” vie pelaajat takaisin Detroitin kaupunkiin, jossa RoboCop kohtaa palkkasotureita uusine aseineen. Uudet tehtävät ja yhteenotot rikollisten kanssa odottavat. Pelaajat pääsevät myös pelaamaan Alex Murphya, RoboCopin edeltäjää, ensimmäistä kertaa videopelissä. Unfinished Business julkaistaan kesällä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

Edge of Memories

Japanilaistyylistä roolipelaamista on luvassa tässä jatko-osassa Edge of Eternitylle. Peli yhdistää nopeatempoisen reaaliaikaisen taistelun ja jännittävät taistelukombot. Eläväinen ja värikäs pelimaailma on täynnä tapahtumia, kiehtovia hahmoja ja taistelua pahuutta vastaan. Julkaisunsa peli saa syksyllä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

The Occultist

Daedalic Entertainmentin ja DALOARin kehittämä ensimmäisen persoonan kauhupeli vie pelaajan tutkimaan pelihahmon isän outoa katoamista. Paranormaalit ilmiöt, mystiset esineet ja aavemaiset ympäristöt nostavat karvat pystyyn. Selviytymiskauhua, pulmanratkontaa ja painajaismaisia kohtaamisia on luvassa tässä hyytävässä kokemuksessa. Peli julkaistaan vuoden 2026 aikana.

…The Fading of Nicole Wilson

Tarinavetoinen kauhuseikkailu kertoo teini-ikäisestä Britistä, joka aloittaa kummituksenmetsästäjänä aavemaisessa hotellissa. Britin työnantajan jouduttua sairaalaan hänen on jatkettava työtään yksin. Kameran ja paranormaalien varusteiden avulla hän saa huomata, että luvassa on jotain paljon vaarallisempaa kuin pelkät yliluonnolliset voimat. Peli upottaa pelaajansa ainutlaatuiseen äänimaailmaan, tutkimiseen, pulmien ratkomiseen ja jännittävään tarinaan. Peli julkaistaan vuoden 2025 aikana.

Hell Is Us

on tutkimiseen ja taisteluun painottuva toimintapeli, joka vie pelaajan outoon maahan täynnä salaisuuksia. Peli ei ohjaa pelaajaa karttamerkein ja opastein, vaan rohkaisee pelaajaa tutkimaan ympäristöä itse. Rauhallinen tutkiminen ja intensiivinen taistelu yhdistyvät tässä persoonallisessa ja jännittävässä pelissä. Hell Is Us julkaistaan 4. syyskuuta 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

Dragonkin: The Banished

tarjoaa vauhdikasta toimintaa ja hirviönmätkintää. Pelaaja valitsee yhden neljästä sankarista vastustaakseen hirviölaumoja ja lohikäärmeuhkaa. Eko Softwaren kehittämä peli tarjoaa taitojärjestelmän, jolla hahmoa voidaan muokata monipuolisesti. Hahmon lohikäärmekumppani tuo taisteluun oman strategisen ulottuvuutensa. Pelin julkaisupäivä ja pelialustat vahvistetaan myöhemmin.

Test Drive Unlimited Solar Crown

Avoimen maailman ajopeli aloittaa kolmannen ajokautensa 19. maaliskuuta. Uusi pelikausi tuo mukanaan uusia pelitiloja (navigointikisat ja toimitustehtävät), peliparannuksia yksinpelikisoihin ja tekoälyn vaikeustasoasetuksiin. Mukana on myös uusia autoja ja uusittu Solar Pass -tasoporrastus, jossa on nyt 50 tasoa aiemman 25 sijasta.

Ravenswatch

Toimintapeli vie pelaajat armottomaan fantasiamaailmaan täynnä taisteluita ja selviytymiskamppailua. Pelissä on laaja valikoima taitoja ja varusteita. Roguelike-pelimekaniikka takaa alati eteenpäin vievän kokemuksen. Uusi päivitys tuo peliin kaksi uutta sankaria: Romeon ja Julian. Nämä Shakespearelta lainatut hahmot tuovat oman jännittävän lisänsä pelimaailman taisteluihin. Pelin lisäosa on pelaajille ilmainen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, |S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki

on julkistanut -palvelun heinäkuun 2026 kuukausipelit, ja kärkinimenä nähdään . Kyseessä on vuonna 2023 julkaistu versio, eli ei vuoden 2011 klassikko, joka sai aikanaan varsin ristiriitaisen vastaanoton etenkin yksinpelikampanjansa vuoksi.

Vaikka peli keräsi kritiikkiä julkaisussaan, sen lisääminen Plussaan osuu hyvään hetkeen. Pelaajat ehtivät käydä tarinan läpi ennen :n julkaisua, joka on määrä nähdä lokakuussa. Heinäkuun pelit tulevat tilaajien ladattaviksi 7. heinäkuuta ja ovat saatavilla 3. elokuuta asti.

Toisena kuukausipelinä tarjolle saadaan , vuoropohjainen roolipelijatko-osa, joka yhdistelee lautapelimäistä taistelua, roguelite-elementtejä ja satunnaisesti rakentuvaa maailmaa. Kolmantena mukana on , vauhdikas 2D-toimintaroolipeli, joka ammentaa inspiraatiota 16-bittisten pelien aikakaudelta yhdistämällä pulmia, luolastoja ja toimintaa.

Kaikki kolme peliä ovat saatavilla sekä – että -konsoleille. Heinäkuun kattaus tarjoaa siis varsin monipuolisen valikoiman, jossa luvassa on niin räiskintää, taktista seikkailua ja nostalgista pikseligrafiikkaakin.