NACON esitteli 12 tulevaa peliään Connect -tapahtumassa Kommentit pois päältä artikkelissa NACON esitteli 12 tulevaa peliään Connect -tapahtumassa

NACON Connect - Spring 2025

Pelijulkaisija esitteli eilisessä NACON Connect -verkkotapahtumassa laajan valikoiman tulevia pelejään. Esittelyssä oli yhteensä 12 peliä, jotka edustavat monipuolisesti eri genrejä. Tässä tarkempaa tietoa jokaisesta pelistä:

Cthulhu: The Cosmic Abyss

Big Bad Wolfin kehittämä psykologinen trilleri vie pelaajat kosmisen kauhun syövereihin. Ensimmäisen persoonan kuvakulmasta pelaaja ohjaa Ancile-agentti Noahia, jonka tehtävänä on selvittää salaperäisesti kadonneiden kaivostyöläisten kohtalo. Tutkimukset johtavat hänet syvälle uponneeseen kaupunkiin, jossa uskotaan Cthulhun olevan vankina. Pulmienratkonnan ja tutkimustyön lisäksi pelaaja joutuu tekemään vaikeita päätöksiä ja vastustamaan Cthulhun mieltä turmelevaa vaikutusta. Peli julkaistaan vuoden 2025 aikana :lle, /S:lle ja :lle.

The Mound: Omen of Cthulhu

Tämä ensimmäisen persoonan kauhupeli tarjoaa moninpelimahdollisuuden jopa neljälle pelaajalle. H.P. Lovecraftin ”Hautakummun salaisuus” -lyhytkertomuksesta inspiraationsa saanut peli asettaa pelaajat konkistadorien rooliin, jotka etsivät maanalaisen kaupungin huhuttuja rikkauksia. Aavemaisessa ja painostavassa viidakossa pelaajat tutkivat ympäristöä ja kohtaavat kammottavia olentoja, jotka uhmaavat järkeä ja henkeä. Yhteistyö on avain selviytymiseen tässä jännittävässä pelissä. Peli julkaistaan vuonna 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

Styx: Blades of Greed

Suosittu peikko Styx tekee paluun rakastettujen seikkailujensa kolmannessa osassa. Cyanide Studion kehittämä peli yhdistää toiminnan, hiippailun ja salakavalan veijarimenon kutkuttavassa keskiaikaishenkisessä fantasiamaailmassa. Styxille uskollisena pelissä on avoimia peliympäristöjä, hauskoja voimia ja erilaisia työkaluja, joiden avulla pelaaja voi suorittaa varastelutehtäviä monin eri tavoin. Peli julkaistaan syksyllä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

RENNSPORT

Äärimmäisen realistista kilpa-ajoa tarjoava vie pelaajat kilparadoille upealla grafiikalla ja kehittyneellä teknologialla. Competition Companyn ja Teyonin kehittämä peli mahdollistaa omien käyttäjäprofiilien ja pelitapahtumien hallinnan mobiilisovelluksen avulla. Peli tukee ristiinpeluuta eri alustojen välillä, ja se julkaistaan syksyllä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

RoboCop: Rogue City – Unfinished Business

RoboCop palaa uuden lisäosan myötä. ”Unfinished Business” vie pelaajat takaisin Detroitin kaupunkiin, jossa RoboCop kohtaa palkkasotureita uusine aseineen. Uudet tehtävät ja yhteenotot rikollisten kanssa odottavat. Pelaajat pääsevät myös pelaamaan Alex Murphya, RoboCopin edeltäjää, ensimmäistä kertaa videopelissä. Unfinished Business julkaistaan kesällä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

Edge of Memories

Japanilaistyylistä roolipelaamista on luvassa tässä jatko-osassa Edge of Eternitylle. Peli yhdistää nopeatempoisen reaaliaikaisen taistelun ja jännittävät taistelukombot. Eläväinen ja värikäs pelimaailma on täynnä tapahtumia, kiehtovia hahmoja ja taistelua pahuutta vastaan. Julkaisunsa peli saa syksyllä 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

The Occultist

Daedalic Entertainmentin ja DALOARin kehittämä ensimmäisen persoonan kauhupeli vie pelaajan tutkimaan pelihahmon isän outoa katoamista. Paranormaalit ilmiöt, mystiset esineet ja aavemaiset ympäristöt nostavat karvat pystyyn. Selviytymiskauhua, pulmanratkontaa ja painajaismaisia kohtaamisia on luvassa tässä hyytävässä kokemuksessa. Peli julkaistaan vuoden 2026 aikana.

…The Fading of Nicole Wilson

Tarinavetoinen kauhuseikkailu kertoo teini-ikäisestä Britistä, joka aloittaa kummituksenmetsästäjänä aavemaisessa hotellissa. Britin työnantajan jouduttua sairaalaan hänen on jatkettava työtään yksin. Kameran ja paranormaalien varusteiden avulla hän saa huomata, että luvassa on jotain paljon vaarallisempaa kuin pelkät yliluonnolliset voimat. Peli upottaa pelaajansa ainutlaatuiseen äänimaailmaan, tutkimiseen, pulmien ratkomiseen ja jännittävään tarinaan. Peli julkaistaan vuoden 2025 aikana.

Hell Is Us

on tutkimiseen ja taisteluun painottuva toimintapeli, joka vie pelaajan outoon maahan täynnä salaisuuksia. Peli ei ohjaa pelaajaa karttamerkein ja opastein, vaan rohkaisee pelaajaa tutkimaan ympäristöä itse. Rauhallinen tutkiminen ja intensiivinen taistelu yhdistyvät tässä persoonallisessa ja jännittävässä pelissä. Hell Is Us julkaistaan 4. syyskuuta 2025 PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle.

Dragonkin: The Banished

tarjoaa vauhdikasta toimintaa ja hirviönmätkintää. Pelaaja valitsee yhden neljästä sankarista vastustaakseen hirviölaumoja ja lohikäärmeuhkaa. Eko Softwaren kehittämä peli tarjoaa taitojärjestelmän, jolla hahmoa voidaan muokata monipuolisesti. Hahmon lohikäärmekumppani tuo taisteluun oman strategisen ulottuvuutensa. Pelin julkaisupäivä ja pelialustat vahvistetaan myöhemmin.

Test Drive Unlimited Solar Crown

Avoimen maailman ajopeli aloittaa kolmannen ajokautensa 19. maaliskuuta. Uusi pelikausi tuo mukanaan uusia pelitiloja (navigointikisat ja toimitustehtävät), peliparannuksia yksinpelikisoihin ja tekoälyn vaikeustasoasetuksiin. Mukana on myös uusia autoja ja uusittu Solar Pass -tasoporrastus, jossa on nyt 50 tasoa aiemman 25 sijasta.

Ravenswatch

Toimintapeli vie pelaajat armottomaan fantasiamaailmaan täynnä taisteluita ja selviytymiskamppailua. Pelissä on laaja valikoima taitoja ja varusteita. Roguelike-pelimekaniikka takaa alati eteenpäin vievän kokemuksen. Uusi päivitys tuo peliin kaksi uutta sankaria: Romeon ja Julian. Nämä Shakespearelta lainatut hahmot tuovat oman jännittävän lisänsä pelimaailman taisteluihin. Pelin lisäosa on pelaajille ilmainen.

The Division Resurgence saapuu myös PC:lle elokuussa – kokeiluversio jo saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapuu myös PC:lle elokuussa – kokeiluversio jo saatavilla

The Division: Resurgence

Ubisoftin ilmaiseksi pelattava laajenenemassa mobiililaitteilta :lle elokuussa. Tarjolla on jo nyt varhainen testiversio.

Mobiilihitti hyppää ruudulta toiselle

Tom Clancy’s -sarjan uusin tulokas sai alkunsa mobiilipelinä, mutta nyt se valloittaa myös pc-pelaajien näytöt. on julkistanut The Division Resurgencen PC-version sekä paljastanut, mitä peliin on luvassa lähikuukausina.

Lähitulevaisuuden New Yorkiin sijoittuva taktinen toimintapeli yhdistää roolipelielementtejä ja looter shooter -genren rakastettuja piirteitä. Avoin pelimaailma kutsuu pelaajat kolutamaan suurkaupungin kaduilla joko yksin tai kavereiden kanssa. Ennen kaikkea kyseessä on ilmaiseksi pelattava kokonaisuus, jossa kynnys päästä mukaan on matala.

Kokeiluversio ladattavissa nyt

PC-version varhaisversio on nyt ladattavissa Ubisoft Connect -palvelusta. Varsinainen julkaisu ajoittuu elokuulle, mutta uteliaat pelaajat pääsevät käsiksi testivaiheeseen välittömästi.

Yksi merkittävimmistä uudistuksista on alustojen välinen ristiinpelaaminen. Pelin edistyminen tallentuu käyttäjätilille, joten pelaaja voi vaihtaa puhelimen ja tietokoneen välillä saumattomasti. Tästä syystä työmatkalla aloitettu pelisessio jatkuu kotona suuremmalta ruudulta. Lisäksi testivaiheessa kerätty edistyminen siirtyy elokuun julkaisun yhteydessä alkavalle toiselle kaudelle.

Kolme kautta vuodessa, uutta sisältöä jatkuvasti

Ubisoft on rakentanut pelille selkeän kausirakenteen. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, eli vuoden mittaan pelaajat saavat kolme isompaa sisältöpakettia. Jokainen kausi on lisäksi jaettu kuuden viikon vaiheisiin, jotka tuovat peliin tasaisesti uutta tekemistä.

Ensimmäisen kauden seuraava vaihe käynnistyy 12. toukokuuta. Tarjolla on rajoitetun ajan Dark Zone- ja Speed Run -haasteita sekä tuoreita kosmeettisia lisäyksiä asuihin ja aseisiin. Samalla julkaistaan Classified Ops pass 1.2, joka sisältää uuden eksoottisen aseen, Pyromaniac-varustekokonaisuuden ja Hot Rod -asepinnoitteen.

Kesäkuussa vuorossa on Classified Ops pass 1.3. Silloin pelaajille avautuu jälleen uusi eksoottinen ase, Freemen-varustepaketti sekä Boombox-skin.

Elokuun julkaisu ja talven lisäsisällöt

Elokuussa alkava toinen kausi merkitsee PC-version virallista julkaisua. Mukana tulee myös myöhemmin paljastettavaa lisäsisältöä. Tätä seuraa kolmas kausi talvella, ja silloin pelimaailma laajenee isolla tarinakokonaisuudella.

Jokaiselle kaudelle on tiedossa omat vaiheensa ja sisältöpäivityksensä. Toisin sanoen pelaajilla on edessään pitkä ja jatkuvasti kasvava matka.

Tuttu maailmaa uudesta näkökulmasta

The Division Resurgence sijoittuu samalle aikajanalle aiempien The Division -pelien kanssa, mutta tarjoaa täysin uuden tarinalinjan. Mukana on tuoreita hahmoluokkia ja vihollisryhmittymiä, ja maailmanlaajuisen kriisin runtelema New York toimii tapahtumapaikkana.

Kolmannen persoonan kuvakulmasta koettava peli yhdistää taktisen ammuskelun, strategiset valinnat ja roolipelimäisen kehityksen. Toisaalta sarjan veteraanit löytävät tutut elementit, mutta lähestyvät niitä uudesta näkökulmasta.

Saatavuus

The Division Resurgence on ladattavissa PC-tietokoneille Ubisoft Connect -palvelusta sekä – ja -laitteille Apple App Storesta ja Google Playstä. PC-version varsinainen julkaisu tapahtuu elokuussa 2026, kun toinen kausi käynnistyy. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. 5:llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.