Näin peliteollisuus osallistuu taisteluun koronavirusta vastaan Kommentit pois päältä artikkelissa Näin peliteollisuus osallistuu taisteluun koronavirusta vastaan

Koronavirus

Kun koronavirus eli COVID-19 jyllää ympäri maailmaa, ovat peliyritykset osallistuneet taisteluun sitä vastaan. Useat yritykset ovat lahjoittaneet rahaa ja lääkintätarvikkeita kuten hengitysmaskeja niitä tarvitseville.

Maailman suurin pelifirma Tencent on lahjoittanut yli 38 miljoonaa euroa koronaviruksesta aiheutuviin kuluihin. Myös Plague Inc. pelin kehittäjä Ndemic Creations on lahjoittanut yli 228 000 euroa eri solidaarisuusrahastoille.

Cyberpunk 2077 ja The Witcher -pelien kehittäjäö CD Projekt on lahjoittanut lähes 900 000 euroa koronaviruksen taltuttamiseen Puolassa. Myös Nintendo ja Razer ovat osallistuneet lahjoittamalla hengitysmaskeja.

CES 2026 on tykitellyt mitä uskomattomempia uutuuksia – rullautuvia näyttöjä, tekoälyä ja jopa aivokäyriä Kommentit pois päältä artikkelissa CES 2026 on tykitellyt mitä uskomattomempia uutuuksia – rullautuvia näyttöjä, tekoälyä ja jopa aivokäyriä

CES 2026 on virallisesti käynnissä Las Vegasissa, ja tuttuun tapaan messut tarjoavat sekä oikeasti kiinnostavaa tekniikkaa että ideoita, jotka näyttävät siltä kuin ne olisi keksitty myöhään yöllä kahvikupin ääressä. Tapahtuma jatkuu 9. tammikuuta asti, mutta jo nyt nähty kertoo, että luvassa on vähintäänkin värikäs teknologinen vuosi.

Yksi messujen puhutuimmista laitteista on Lenovon konseptimallinen peliläppäri, jossa rullautuva OLED-näyttö venyy tavallisesta 16:9-kuvasuhteesta ultralaajaan 21:9- tai jopa 24:9-muotoon. Ajatus on täydellinen isoihin roolipeleihin, vaikka kyseessä onkin vielä prototyyppi. Jos tämä joskus päätyy kauppoihin, hintalappu tuskin jää vaatimattomaksi.

Lenovo toi myös hyviä uutisia käsipelaajille: Legion Go 2 saa vihdoin SteamOS-version. Windows 11:n kanssa kipuillut laite muuttuu näin selvästi pelikäyttöön sopivammaksi, tosin hieman korkeammalla hinnalla. SteamOS-malli maksaa noin 1 100 euroa, kun Windows-versio on ollut lähempänä 1 010 euroa.

Myös muut valmistajat pistivät parastaan. Nvidia esitteli DLSS 4.5 -tekniikan, joka pystyy luomaan jopa viisi tekoälyn generoimaa ruutua yhtä oikeasti renderöityä kuvaa kohti. AMD puolestaan hioi jo valmiiksi erinomaista Ryzen 7 -peliprosessoriaan hieman nopeammaksi, ja Intel ilmoitti kehittävänsä kokonaan omaa prosessoria käsikonsoleihin. Kilpailu käy kuumana, ja se on pelaajien kannalta aina hyvä asia.

Ehkä erikoisimmasta päästä olivat Razerin AI-painotteiset konseptit ja HyperX:n ja Neurablen aivoaaltoja mittaava pelikuulokemalli, joka lupaa auttaa keskittymään kilpailupeleissä. CES 2026 näyttää jälleen, että peliteknologia ei ole vain tehokkaampia numeroita, joskus se on myös kysymys siitä uskalletaanko mennä hieman yli.

Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa

Jackie Welles on monille Cyberpunk 2077:n rakastetuin hahmo, jonka kohtalo iskee kovaa ja nopeasti. Osa pelaajista olisi mielellään viettänyt hänen kanssaan enemmän aikaa ennen tapahtumien vyörytystä, mutta Cyberpunk 2:n luova johtaja Igor Sarzynski ei lämpene ajatukselle. Hänen mukaansa Jackie ei varsinaisesti ollut tarinan ydin, vaikka pidetty hahmo olikin.

Sarzynski vertasi tilannetta Star Warsiin. Hänen mielestään olisi yhtä turhaa viettää enemmän aikaa Tatooinella farmari-Luken kanssa ennen jediseikkailuja. Ajatus pidemmästä alusta ei hänen mukaansa tekisi pelistä parempaa, vaan veisi fokusta pois olennaisesta. Cyberpunk 2077:n ensimmäinen näytös on tarkoituksella tiivis, jotta tarina pääsee nopeasti kunnolla käyntiin.

Ohjaaja muistutti myös, että osa pelaajista vietti avausalue Watsonissa jopa kymmeniä tunteja, vaikka toiset etenivät tarinassa hyvinkin nopeasti. Jos alkua olisi venytetty lisää, kokemuksesta olisi hänen mukaansa tullut helposti poukkoileva ja vailla selkeää suuntaa. Sarzynski tyrmäsi myös väitteet siitä, että Jackien ympärille rakennettu prologi olisi syntynyt leikatusta sisällöstä, se oli kuulemma suunniteltu juuri sellaiseksi kuin se nähtiin.

Keskustelu sivusi myös Cyberpunk 2077:n tuttua ristiriitaa. Tarina painottaa kiirettä ja selviytymistä, mutta sivutehtävät houkuttelevat hengailemaan Night Cityssä tuntikausia. Sarzynski myönsi ongelman ja sanoi, että tekisi nyt asioita hieman toisin, esimerkiksi sitomalla sivusisällön vahvemmin V:n tarinaan ja mahdollisesti lukitsemalla tiettyjä loppuja niiden taakse.

Vaikka väittely Jackiesta on lähinnä akateemista, se antaa mielenkiintoisen vilauksen Cyberpunk 2:n ajatusmaailmaan. CD Projektin pelit eivät Sarzynskin mukaan tavoittele GTA-tyylistä hiekkalaatikkoa, vaan vahvaa tarinaa ja hahmoja. Ja vaikka fanien palautetta kuunnellaan, yhtä asiaa hän korostaa: jatko-osa ei ole sama tarina, mutta korjattuna palautteen perusteella. CD Projektilla on jo melko selkeä kuva siitä, minne Night Cityssä seuraavaksi suunnataan.