Näitä asioita toimittaja toivoo näkevänsä uudessa Obi-Wan Kenobi -sarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Näitä asioita toimittaja toivoo näkevänsä uudessa Obi-Wan Kenobi -sarjassa

Star Warsin ikonisen jediritari Obi-Wan Kenobin oma minisarja saapuu vihdoin ja viimein suoratoistopalvelu :aan ensi viikosta alkaen. Virallinen julkaisupäivä on 27.toukokuuta, jolloin palvelu julkaisee sarjan kaksi ensimmäistä jaksoa katsottavaksi kyseisestä kuusiosaisesta minisarjasta.

Tarina alkaa 10 vuotta : Revenge of the Sith -elokuvan dramaattisten tapahtumien jälkeen, jossa koki suurimman tappionsa – hänen paras ystävänsä ja jedi-oppilaansa Anakin Skywalker kääntyi pimeälle puolelle muuttuen pahaksi sithlordi Darth Vaderiksi.

Sarjan pääosassa nähdään Ewan McGregor, joka palaa ikonisen jedimestarin rooliin, ja sarja merkitsee myös Hayden Christensenin paluuta Darth Vaderin rooliin. Muissa rooleissa nähdään Moses Ingram, Joel Edgerton, Bonnie Piesse, Kumail Nanjiani, Indira Varma, Rupert Friend, O'Shea Jackson Jr., Sung Kang, Simone Kessell ja Benny Safdie.

Obi-Wan Kenobin on ohjannut Deborah Chow ja vastaavina tuottajina toimivat Kathleen Kennedy, Michelle Rejwan, Deborah Chow, Ewan McGregor ja Joby Harold.

Allekirjoittanut myöntää olevansa vahvastikin kallellaan Star Warsin kaukaisiin galakseihin, joten miksipäs tässä ei sitten antaisi ilmi omaa vahvaa nörttiyttään (tai vahvaa voimaa?) maailmalle pienen toivelistan kera. Näitä asioita toivon näkeväni tulevalta Disney+ spektaakkelilta!

Obi-Wanin ja Darth Vaderin tunteellinen kohtaaminen

Esiosissa Anakin Skywalkeria näytellyt Hayden Christensen palaa sarjassa ikonisen Darth Vaderin rooliin. Näyttelijä Ewan McGregor on myös vihjaillut vahvasti, että kaksikko tullaan näkemässä jonkin sortin uusinta mittelössä tulevan sarjan tapahtumissa. Mikäs olisikaan sen mahtavampaa, kuin nähdä kohtaus, jossa Obi-Wan kohtaa jälleen entisen jedioppilaansa, joka yllätyksekseen onkin elossa, mutta myöskin muuttunut jo ”puoleksi koneeksi, puoleksi ihmiseksi”. Oikein toteutettuna tästä kohtaamisesta voisi tulla yksi Star Wars-maailman eeppisimmistä, mutta myöskin tunteellisimmista hetkestä.

Qui-Qonn Jinn palaa voimahaamuna

Näyttelijä Liam Neeson palasi Star Warsin pariin lyhyesti ääninäyttelemällä Obi-Wanin jedimestari Qui-Qon Jinniä ”The Clone Wars” -sarjassa. Olisi myös loogista, että yksin Tatooinella aikaansa viettävä Obi-Wan silloin tällöin ottaisi yhteyttä voimahaamuna esiintyvään edesmenneeseen jedimestariinsa. Virallista sanaa Liam Neesonin paluusta ei ole tosin annettu, mutta olisihan tämä melkoinen jytky varmasti muillekin, kuin allekirjoittaneelle mikäli hahmo tekisi paluun. Jos edes pienen cameon saisimme?

Alkuperäisen trilogian lisäksi nyt nuoleskeltaisiin myös esiosien ystäviä

Star Warsin uudelleentulemisen myötä sarjan alkuperäisen trilogian faneja on mielistelty jo vähän liiankin varman päälle. Toki myönnettäköön, että pieniä hatunnostoja esiosien maailmaankin on nähty. Ehkäpä nyt kun ollaan ajassa hyvin lähellä ”Sithin Koston” aikakautta, tyylin sopisi olevan vielä sopiva sekoitus uutta- sekä vanhaa. Trailereiden perustella meillä onneksi jokseenkin on odotettavissa myös kevyttä episodi 1-3 ”lookkia”. Kun Disney tietyllä tapaa munasi uuden trilogian lupaavista lähtökohdista huolimatta, on esiosien arvostus noussut katsojien keskuudessa täysin uusiin sfääreihin.

Obi-Wanin hahmo saa syvällisen käsittelyn – tarina & käsikirjoitus edellä, jookos?

Olkoon hahmokehitys vahva tulevassa sarjassa! Toivottavasti näemme laadukasta käsikirjoittamista etenkin hahmokehityksen osalta. Täällä ainakin odotetaan suurella innolla, kuinka jediritari Obi-Wanista hitaasti ja varmasti kehittyy lopulta se erakkomainen hahmo, joka pelastaa Luke Skywalkerin Tuskenien kynsistä ”Uudessa Toivossa”.

Darth Vaderista olemmekin saaneet jo lupaavaa infoa. Katsojilla ei siis ole lupa odottaa sitä samaa arvovaltaansa vakiinnuttanutta Sithin Lordia, minkä näemme alkuperäistrilogiassa. Sen sijaan näemme kasvutarinaa läpi käyvän Anakin Skywalkerin, joka hitaasti ja varmasti sisäisineen konflikteineen on ohjautumassa kohti tuota lopullista minäänsä.

Ja hei, vielä yksi juttu. Arvon Lucasfilmin/Disneyn väki. Olettehan tällä kertaa menneet tarina edellä, ettei vaan kävisi kuten esimerkiksi uuden trilogian kanssa kävi? Tiedättehän…

Marvel korjasi Star Wars -fanien pitkäaikaisen toiveen Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel korjasi Star Wars -fanien pitkäaikaisen toiveen

Marvelin uusi -sarjakuvasovitus tekee sen, mihin itse elokuva ei uskaltanut ryhtyä, nimittäin tuoden Jedien Voimahaamut fyysisesti mukaan taisteluun. Kuusi vuotta elokuvan ensi-illan jälkeen julkaistu sarjakuva ei tyydy pelkkään kerronnan toistoon, vaan tarjoaa faneille aiemmin kaivatun muutoksen elokuvan huipennukseen.

Sarjakuvan viidennessä ja viimeisessä numerossa Rey kohtaa Palpatinen Exegolilla kuten elokuvassakin, mutta tällä kertaa hän ei ole yksin. Äänten sijaan hänen tuekseen ilmestyy joukko edesmenneitä Jedi-mestareita fyysisinä Voimahaamuina – mukaan lukien , Mace Windu, Ahsoka Tano ja monet muut. Elokuvassa nämä hahmot kuultiin vain ääninä, mikä sai monet fanit pettymään.

Muutos tekee loppukohtauksesta vaikuttavamman ja visuaalisesti kunnianhimoisemman. Samalla se kuitenkin herättää kysymyksiä: miten niin moni vanhan ajan jedi pystyy ilmestymään haamuna, kun aiemmin on painotettu, että Voimahaamuksi tuleminen vaatii erityiskoulutusta? Ja miksi esimerkiksi Obi-Wan ja Anakin näkyvät nuorina, mutta Luke on edelleen harmaantunut erakko?

Erityisesti Ahsoka Tanon mukanaolo herättää spekulaatiota – onko hahmo siis kuollut tässä vaiheessa aikajanaa, vai käyttääkö hän Luke Skywalkerin tapaan pelkkää voimaprojektiota? ei ole vielä tarjonnut selkeää vastausta.

Sarjakuvan kautta fanit pääsevät kurkistamaan siihen, millainen Rise of Skywalker olisi voinut olla ilman tuotannollisia rajoitteita. Etenkin Carrie Fisherin kuoleman jälkeen moni Leiaan liittyvä kohtaus jäi vajaaksi elokuvassa.

Mark Hamill on virallisesti kieltäytynyt palaamasta Star Wars -saagaan Kommentit pois päältä artikkelissa Mark Hamill on virallisesti kieltäytynyt palaamasta Star Wars -saagaan

, Luke Skywalkerin näyttelijä, on virallisesti kieltäytynyt palaamasta -saagaan, erityisesti hahmonaan voima-haamuna. Hamill korostaa, että on aika siirtyä menneistä hahmoista ja keskittyä tulevaisuuden tarinoihin ja uusiin hahmoihin. Hän muistuttaa, että Luke jätti robensa vuoden 2017 elokuvassa The Last Jedi, eikä aio palata ”alastomana voima-haamuna”.

Haastattelussa Hamill kiittää George Lucasta siitä, että sai olla mukana alkuperäisissä Star Wars -elokuvissa, joita alun perin pidettiin pienibudjettisina kokeiluina. Hän kokee oman aikansa sarjassa olevan ohi ja toivoo, että sarja keskittyy nyt uusiin hahmoihin ja tarinoihin.

Star Wars -elokuvan tulevaisuudessa pääosassa on Rey, joka palaa uuden elokuvan New Jedi Order päähenkilönä. Elokuva kertoo Reyn pyrkimyksistä rakentaa jediritarien järjestö uudelleen noin 15 vuotta episodin 9 tapahtumien jälkeen. Reyn näyttelijä Daisy Ridley on kuvaillut elokuvaa mielenkiintoiseksi ja erilaiseksi suuntauksensa puolesta.

Star Wars -universumissa on myös muita tulossa olevia tuotantoja: The Mandalorianin elokuvaversio ilmestyy vuonna 2026, ja Ryan Goslingin tähdittämä Star Wars: Starfighter, ohjaajana Shawn Levy, julkaistaan vuonna 2027.