Nälkäpeli-tähti Tom Blyth Watch Dogs -elokuvan pääosaan Kommentit pois päältä artikkelissa Nälkäpeli-tähti Tom Blyth Watch Dogs -elokuvan pääosaan

Hunger Games: Ballad of Songbirds and Snakes

Vaikka uusia -pelejä ei ole tulossa, ei sarja ole kuitenkaan kuollut. ja ovat värvänneet uuden tähden elokuvaansa, joka pohjautuu suosittuun hakkeriaiheiseen videopelisarjaan.

Pelisarjan suosio ei noussut aivan Assassin’s Creed -sarjan tasolle kolmen ison julkaisun jälkeen, mutta nyt Ubisoft on päättänyt antaa sarjalle uuden mahdollisuuden elokuvan muodossa. Aiemmin tänä vuonna pääosaan kaavailtiin Sophie Wildea (Talk to Me). Nyt hänen rinnalleen on varmistunut myös Tom Blyth (-sarja).

Uutinen julistettiin Deadline-sivustolla 5. kesäkuuta. Ohjaajaksi on valittu ranskalainen genre-elokuvien tekijä Mathieu Turi (The Deep House, Meander). Käsikirjoituksesta vastaa Christie LeBlanc (Oxygen) ja Victoria Bata (Best Dressed).

On kuitenkin epäselvää, kuinka kiinnostunut valtavirtayleisö on Watch Dogs -maailmasta, jossa hakkerit käyvät salaista sotaa rikollisia ja sortohallintoja vastaan. Assassin’s Creed -elokuvan tapaan Watch Dogs -filmi saattaisi toimia parhaiten itsenäisenä tarinana pelimaailman sijaan. Tällainen lähestymistapa toimi hyvin myös -televisiosarjassa.

Watch Dogs -universumi ei rajoitu pelkästään peleihin ja tulevaan elokuvaan. Aiemmin on julkaistu myös manga nimeltä ””. Se sijoittuu Tokioon, jossa Blume Japanin kehittämä J-ctOS-järjestelmä on mullistanut kaupungin infrastruktuurin. Järjestelmän kätevyyden varjopuolelta paljastuu kuitenkin kontrolli ja korruptio, joita vastaan taistelee DedSec-hakkeriryhmä. Manga seuraa komisario Goda Gordonia, joka joutuu pohtimaan omaa oikeudentajuaan taistelussa järjestelmän väärinkäyttöjä vastaan.

Tulevan elokuvan julkaisupäivämäärää ei ole vielä ilmoitettu.

Heroes of Might and Magic III palaa – rakastettu strategiaklassikko saa uusioversion Kommentit pois päältä artikkelissa Heroes of Might and Magic III palaa – rakastettu strategiaklassikko saa uusioversion

Yksi strategiapelien rakastetuimmista klassikoista tekee paluun. julkisti Opening Night Livessä Heroes of Might and Magic III Remaken, joka tuo vuonna 1999 julkaistun klassikon nykypäivään uusitulla grafiikalla, uusilla ominaisuuksilla ja ensimmäistä kertaa myös pelikonsoleille.

Uusversiossa alkuperäisen pelin tuttu yhdistelmä vuoropohjaista strategiaa, sankarien kehittämistä ja taktisia ruudukkotaisteluita säilyy ennallaan. Pelin grafiikka rakennetaan kuitenkin kokonaan uudelleen Ubisoftin Snowdrop-moottorilla. Alkuperäinen isometrinen näkymä saa seurakseen yksityiskohtaisemman 3D-maailman, vapaan kameran, 4K-tarkkuuden, dynaamisen valaistuksen, vaihtuvat sääolosuhteet ja vuodenajat.

Sisältöä ei myöskään olla säästämässä. Remake sisältää alkuperäisen Heroes of Might and Magic III:n sekä sen kaksi laajennusta, Armageddon’s Bladen ja The Shadow of Deathin. Mukana ovat kaikki yhdeksän ryhmittymää ja alkuperäiset kampanjat, joiden rinnalle lisätään uusi avauskampanja. Sen tarkoituksena on auttaa uusia pelaajia pääsemään helpommin mukaan Erathian maailmaan.

Myös moninpeli saa päivityksiä. Verkkopelissä voi ottaa mittaa jopa kahdeksan pelaajan voimin, ja mukana on uudistettu peliseuran hakutoiminto sekä yhtäaikaiset vuorot. Lisäksi tuttu Hot Seat mahdollistaa pelaamisen samalla tietokoneella vuorotellen eli klassinen tapa selvittää kaveriporukan keskinäinen strateginen paremmuus säilyy edelleen hengissä.

Erityisen kiinnostava uutinen on yhteisön luoman sisällön tuki. Remake säilyttää yhteensopivuuden tuhansien vuosien aikana syntyneiden karttojen ja kampanjoiden kanssa, ja uudistetut muokkaustyökalut tekevät oman sisällön luomisesta ja jakamisesta helpompaa. julkaistaan vuonna 2027, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu.

Paradox paljasti tulevan Afterworld-strategiapelinsä vahingossa juuri ennen Gamescomia Kommentit pois päältä artikkelissa Paradox paljasti tulevan Afterworld-strategiapelinsä vahingossa juuri ennen Gamescomia

onnistui tekemään sen, mitä peliyhtiöt yleensä yrittävät viimeiseen asti välttää, se paljasti uuden pelinsä vahingossa. Yhtiön omalle foorumille ilmestyi hetkeksi tiedot tulevasta -pelistä, joka on post-apokalyptiseen maailmaan sijoittuva selviytymis- ja grand strategy -peli.

Afterworldissa pelaajat johtavat selviytyjien heimoa, rakentavat ja hallitsevat joutomaan asutuksia, etsivät kadonneen maailman teknologiaa sekä käyvät sotia muiden ryhmittymien kanssa. Mukana on myös poliittista valtapeliä ja resurssien hallintaa. Konseptin voisi siis tiivistää melko osuvasti muotoon kohtaa -maailman.

Paljastus tapahtui Paradoxin foorumilla, jossa Afterworld ilmestyi julkisesti nähtäville julkaisemattomien pelien listaukseen. Yhtiö oli samaan aikaan jo kiusoitellut tulevaa peliä sosiaalisessa mediassa, mutta varsinainen paljastus oli tarkoitus tehdä Gamescomin Opening Night Live -lähetyksessä 25. elokuuta.

Vaikka peli ei ole vielä saanut virallista täysimittaista esittelyä, kuvauksen perusteella kyseessä on Paradoxille uusi aluevaltaus. Yhtiö tunnetaan ennestään muun muassa Stellarisin ja Crusader Kingsin kaltaisista strategiapeleistä, joten post-apokalyptinen selviytymisteema vaikuttaa kiinnostavalta yhdistelmältä tuttua strategiaa ja uutta maailmaa.

Afterworldin virallinen paljastus nähdään näillä näkymin Gamescomin Opening Night Livessä. Paradoxilta voidaan siis odottaa ensimmäistä traileria ja lisää tietoa pelin ominaisuuksista. Tällä kertaa yhtiö tosin ehti kertoa pelistään ennen virallista paljastusta internetin tehokkain markkinointiosasto, eli vahingossa vuotanut tieto, teki jälleen työnsä.