Nämä sarjat ja leffat nähdään Prime Video palvelussa syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Nämä sarjat ja leffat nähdään Prime Video palvelussa syyskuussa

Taru sormusten herrasta: Mahtisormukset

Amazonin Prime Video -suoratoistopalvelu on saamassa uutta sisältöä jälleen syyskuussa. Luvassa on mm. odotettu Taru sormusten herrasta: Mahtisormukset -sarja, pohjoismaihin sijoittuva uusi Grand Tour -leffa sekä Goodnight Mommy -kauhuelokuva.

Taru sormusten herrasta: Mahtisormukset

2. syyskuuta

Prime Videon Taru sormusten herrasta: Valtasormukset -sarja paljastaa ensimmäistä kertaa Keski-Maan historian tarunomaisen Toisen ajan ja sen sankarilliset legendat. Tämä eeppinen tarina sijoittuu aikaan tuhansia vuosia ennen J.R.R. Tolkienin Hobitti ja Taru sormusten herrasta -tarinoita, ja se se vie katsojat aikakauteen, jolloin suurvaltoja taottiin, valtakunnat nousivat loistoonsa ja tuhoutuivat, epätodennäköisiä sankareita laitettiin koetukselle, ja jolloin yksi suurimmista vihollisista, joka koskaan on Tolkienin kynästä syntynyt, uhkasi peittää koko maailman pimeyteen. Suhteellisen rauhan ajasta alkava sarja seuraa sekä tuttujen että uusien hahmojen tarinoita heidän kohdatessaan pitkään pelätyn pahan nousun Keski-Maassa. Sarjassa liikutaan Mistyn vuorien synkimmistä kohdista tonttupääkaupunki Lindonin majesteettisiin metsiin ja siitä henkeäsalpaavan Númenor -saarivaltakunnan kautta aina kartan kaukaisimmille alueille. Nämä valtakunnat ja hahmot tulevat luomaan perintöjä, jotka elävät pitkään.

The Grand Tour Presents: A Scandi Flick

16. syyskuuta

Ensimmäisellä pandemian jälkeisellä matkallaan Jeremy, Richard ja James suuntaavat kohti Skandinavian napapiirin jäisiä maisemia. Kolmen suosikkiralliautonsa voimin pojat lähtevät katastrofintäyteiselle seikkailulle, joka pitää sisällään kylmän sodan aikaisia tukikohtia, kilpa-ajoa jäätyneen järven jäällä, kosolti kolarointia ja jopa kaaoksen hiihtokeskuksessa. Samalla he vetävät perässään itse tehtyjä asumuksiaan pitkin Norjan rannikkoa aina Venäjän rajalle asti.

Goodnight Mommy

16. syyskuuta

Kun kaksoisveljet saapuvat kotiinsa ja huomaavat heidän äitinsä muuttuneen käytöksen ja kasvoillaan leikatut sideharsot, alkavat he pian epäillä, ettei tämä nainen ehkä olekaan heidän äitinsä.

Angelyne

23. syyskuuta

Visionäärinen vastaava tuottaja Sam Esmail (”Mr. Robot”, ”Homecoming”) esittää törkeän ja poikkeavan tositarinan Angelynesta (Emmy Rossum), arvoituksellisesta mainostauluissa poseeraavasta kuningattaresta, joka oli kuuluisa jo kauan ennen tosi-tv-julkkisten ja sosiaalisen median vaikuttajien yleistymistä. Tämä dokumenttityylinen draama hämärtää faktan ja fiktion välistä rajaa ja kertoo Angelynen poikkeuksellisesta elämästä hänen omasta, ainutlaatuisesta näkökulmastaan sekä henkilöistä, jotka olivat mukana hänen matkassaan kohti julkisuutta. Kuka lopulta on Angelyne? Jotta tämän voi ymmärtää, on katsottava itse.

My Best Friend’s Exorcism

30. syyskuuta

On vuosi 1988 ja lukion toisen vuoden opiskelijoiden Abbyn ja Gretchenin, jotka ovat olleet parhaita ystäviä jo neljännestä luokasta lähtien, välit muuttuvat yllättäen pieleen menneen naku-uinnin seurauksena. Gretchen alkaa käyttäytymään oudosti. Hän vaikuttaa ärtyisältä ja hänen mielialansa vaihtelee jatkuvasti. Myös kummallisia asioita alkaa tapahtumaan aina hänen ollessa läsnä. Abby päättää tutkia tilannetta ja hän löytääkin jotain hämmästyttävää. Kun heidän tarinansa tulee kauhistuttavaan käännekohtaan, ratkaistaan Abbyn ja Gretchenin kohtalon yhdellä kysymyksellä: Onko ystävyys tarpeeksi vahva voittaakseen paholaisen?

God of War -sarja laajenee: Max Parker nähdään Heimdallina live-action-sarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -sarja laajenee: Max Parker nähdään Heimdallina live-action-sarjassa

Amazonin ja Sonyn live-action-versio suositusta God of War -pelisarjasta saa uuden kasvon, kun näyttelijä Max Parker liittyy mukaan näyttelemään Asgardin valppaana suojelijana tunnettuja Heimdallia. Parker tunnetaan muun muassa sarjoista Boots ja Doctor Who, ja hän tuo tv-versioon hahmon nopeuden ja terävän älyn.

Hänen liittymisensä vahvistaa, että ensimmäinen kausi keskittyy enemmän uusimpiin tarinoihin pelisarjassa kuin Kratoksen kreikkalaisiin alkuperäisiin seikkailuihin. Heimdallin ja Sifin tarinat tulevat mukaan vasta God of War Ragnarökissa, joten katsojat voivat odottaa enemmän pohjoismaiseen mytologiaan perustuvia juonenkäänteitä.

God of War seuraa isä-poika-paria, Kratosta ja Atreusta, kun he lähtevät levittämään vaimonsa ja äitinsä Faye’n tuhkaa. Matkan varrella Kratos yrittää opettaa pojalleen paremmuutta jumalana, ja Atreus puolestaan yrittää opettaa isälleen, mitä tarkoittaa olla parempi ihminen.

Sarjan näyttelijakaarti kasvaa hiljalleen, ja mukana ovat jo Ryan Hurst Kratoksena sekä Teresa Palmer Sifinä. Tulevilla kausilla katsojat voivat odottaa tapaavansa myös hahmoja kuten Thor, Atreus, Freya ja Mimir, mutta tarkkaa julkaisuajankohtaa ei vielä ole tiedossa.

God of War -live-action-sarjan odotus kasvaa, ja fanit ympäri maailman seuraavat innolla, miten pelien eeppiset tarinat ja mytologia käännetään televisioon.

Amazon panostaa God of Wariin: Thorin vaimo Sif saapuu sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon panostaa God of Wariin: Thorin vaimo Sif saapuu sarjaan

Amazonin tuleva God of War -live-action-sarja kasvattaa näyttelijäkaartiaan, ja nyt mukaan astuu Teresa Palmer. Hänet on kiinnitetty esittämään Sifiä, Thorin vaimoa ja perheen jumalatarta ja tuttua hahmoa God of War Ragnarökista. Valinta vihjaa, että sarja ei seuraa pelkästään Kratoksen synkkää matkaa, vaan sukeltaa laajemmin pohjoismaisen jumalmaailman ihmissuhteisiin.

Sifin mukaan tuominen kertoo, että tarinassa nähdään Kratoksen tekojen vaikutuksia myös muiden jumalien ja hahmojen näkökulmasta. Palmer on tuttu muun muassa sarjasta A Discovery of Witches ja elokuvasta Warm Bodies, joten kokemusta sekä draamasta että fantasian puolelta löytyy jo valmiiksi.

Sarjaa tehdään yhteistyössä Sony Pictures Televisionin ja Amazon MGM Studiosin kanssa. Kratosta esittää Ryan Hurst, joka on jo aiemmin lainannut äänensä Thorille God of War Ragnarökissa. Ensimmäiset kaksi jaksoa ohjaa Frederick E.O. Toye, jonka meriitteihin kuuluvat muun muassa Amazonin Fallout-sarja sekä The Walking Dead.

Projektin keulahahmona toimii showrunner Ronald D. Moore, Battlestar Galacticasta tuttu nimi, joka liittyi mukaan loppuvuodesta 2024 alkuperäisen tiimin lähdettyä. Amazon luottaa sarjaan vahvasti, sillä toinen kausi on jo saanut vihreää valoa, vaikka ensimmäisen kauden ensi-illalle ei ole vielä julkaistu aikataulua.

God of War kertoo Kratoksen ja hänen poikansa Atreuksen matkasta, jonka varrella jumalat, perhesuhteet ja kohtalo ottavat rajusti yhteen. Uusien hahmojen myötä näyttää siltä, että sarja aikoo iskeä kirveensä entistä syvemmälle mytologian ytimeen, eikä vain Mjölnir heiluen.