Nämä sarjat ja leffat nähdään Prime Videolla joulukuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Nämä sarjat ja leffat nähdään Prime Videolla joulukuussa

Your Christmas or Mine?

Suoratoistopalvelu Prime Video on julkaissut sarjoja ja leffoja joita tullaan näkemään palvelussa joulukuussa. Mukana on mm. joulukomedia Your Christmas or Mine, komedialeffa Something From Tiffany’s, piilokameraohjelma Saara Aalto pränkkää Suomea sekä kauhuleffa Nanny.

Your Christmas or Mine

2.12.2022

Your Christmas or Mine on sydäntä lämmittävä brittiläinen alkuperäiskomedia, jossa esiintyy loistava kattaus eturivin brittinäyttelijöitä. Elokuvassa seurataan nuorta paria, Jamesia (Asa Butterfield Sex Education -sarjasta) ja Hayleyta (Cora Kirk), joiden joulusuunnitelmat kääntyvät päälaelleen yllättävän tapahtuman seurauksena. He joutuvat viettämään joulun toistensa perheiden seurassa, jonka seurauksena tutut jouluperinteet kääntyvät ylösalaisin, salaisuudet paljastuvat ja perheiden sisäisiä asioita puidaan ääneen hauskoin seurauksin. Pariskunta tajuaa, etteivät he oikeastaan tiedä toisistaan paljoakaan. Voisivatko he vain palata ajassa takaisin joulupäivään? Ja selviääkö Hayleyn ja Jamesin tuore suhde vuodenvaihteen yli?

Something From Tiffany’s

9.12.2022

Mikään ei ole verrattavissa lomaan New Yorkissa, jonka kadut loistavat taianomaisesti ja ikkunoista heijastuvat valot häikäisevät silmiä, ja jossa Tiffanylta hankittu pieni laatikko voi muuttaa yhden – tai useamman – ihmisen elämän. Rachel (Zoey Deutch) ja Gary (Ray Nicholson) ovat hyvin onnellisia, mutta eivät ole vielä valmiita ottamaan viimeistä askeltaan kohti suurempaa sitoutumista. Ethan (Kendrick Smith Sampson) ja Vanessa (Shay Mitchell), jotka ovat yhdessä kuin täydellinen valokuva, ovat juuri tekemässä suhteestaan virallisen, kun inhimillinen tapaus, jossa lahjapaketit menevät sekaisin, saa heidän polkunsa risteämään. Käynnistyy odottamattomien sattumusten sarja, joka lopulta johtaa pariskunnat sinne, missä heidän on tarkoitettukin olla. Koska rakkaus – kuten elämä yleensä – on täynnä yllätyksiä, niin on myös Something from Tiffany’s.

Saara Aalto pränkkää Suomea

16.12.2022

Saara Aalto pränkkää Suomea

Saara Aalto pränkkää Suomea on piilokamera-lajityypin sarja, jossa juontaja Saara Aalto “pränkkää” ystäviään ja kaduilta poimittuja suomalaisia. Katsojat pääsevät seuraamaan kuinka Saara Aalto muuttuu tunnistamattomiksi hahmoiksi ja selviytyy mitä omituisimmista tilanteista pränkätessään eturivin julkkiksia Jukka Hildéniä, Sauli Koskista, Oona Kivelää, Petteri Koposta sekä Juho Nummelaa. Julkkiksia pränkätään joka jaksossa, mutta myös tavan kansalaiset joutuvat sarjan aikana pilailun kohteeksi. Sarjan on tuottanut ITV Studios Finland, ja se ilmestyy Suomessa Prime Video -palveluun 16. joulukuuta.

Nanny

16.12.2022

Tässä syrjäytymisestä kertovassa psykologisessa kauhutarinassa Aisha (Anna Diop) on juuri muuttanut Senegalista New Yorkiin ja saanut työn varakkaan pariskunnan (Michelle Monaghan ja Morgan Spector) tyttären hoitajana. Pitkä välimatka kotiin jääneeseen nuoreen poikaan painaa Aishan mieltä ja hän toivoo työpaikan mahdollistavan myös pojan pääsyn Yhdysvaltoihin. Samalla perheen epävakaa kotielämä kasvattaa huolenaihetta entisestään, ja pojan saapumisen lähestyessä väkivallan läsnäolo tunkeutuu paitsi Aishan uniin, mutta on myös läsnä todellisuudessa, mikä uhkaa muuttaa hänen käsitystään amerikkalaista unelmasta.

Jack Ryan kausi 3

21.11.2022

Odotetun toimintatrillerin kolmannella tuotantokaudella Jack Ryan (John Krasinki) työskentelee CIA:n upseerina Roomassa. Hänelle kerrotaan, että 50 vuotta uinunut Sokol-projektiksi kutsuttu salainen suunnitelma Neuvostoliiton palauttamiseksi ollaan herättämässä henkiin. Jack lähtee matkaan tehtävänään vahvistaa asiaan liittyvät tiedustelutiedot. Asiat menevät kuitenkin nopeasti pieleen, ja hän joutuu virheellisesti keskelle suurempaa salaliittoa. Maanpetoksesta syytettynä ja punainen pidätysmääräys niskassaan Jack pakotetaan pakenemaan pitkin Eurooppaa entiset liittolaiset sekä uudet viholliset kannoillaan. Samalla hän taistelee aikaa vastaan pysäyttääkseen konfliktien sarjan, joka toteutuessaan johtaisi globaaliin katastrofiin.

Lemmenlöylyt

26.11.2022

Lemmenlöylyt - Kausi 1 Finland

Henny Harjusolan juontamassa Lemmenlöylyt -treffisarjassa nähdään mitä tapahtuu, kun “superdeittailija” joutuu saunaan kolmen tuntemattoman sinkun kanssa. Treffeillä on kolme kierrosta, joihin sisältyy erilaisia haasteita, kuten kysymyskortteja tai fyysisiä tehtäviä. Jokaisella kierroksella jännitys lisääntyy ja tunnelma kuumenee, kunnes on aika tehdä päätös. “Superdeittailijan” on valittava kenet sinkuista hän haluaa pitää, ja valitun sinkun on päätettävä, lähteäkö vai jäädä. Deittaileminen voi olla hankalaa, mutta Lemmenlöylyt -sarja tekee kokemuksesta helpomman lisäämällä yhtälöön saunomisen elementin, minkä ansiosta vieraat voivat rentoutua ja pitää hauskaa. Sarjan ovat tuottanut Moskito, ja se ilmestyy Suomessa Prime Video -palveluun 26. joulukuuta.

Liam Neesonin tähtittämä The Naked Gun saapuu kohtisohville jo syyskuussa? Kommentit pois päältä artikkelissa Liam Neesonin tähtittämä The Naked Gun saapuu kohtisohville jo syyskuussa?

Klassikkokomedia The Naked Gunin uusi versio on, jossa Liam Neeson näyttelee Frank Drebinin poikaa, Frank Drebin Jr:ää ilmestyy jo hyvinkin pian kotisohville katsottavaksi.

Elokuva sai ensi-iltansa teattereissa 1. elokuuta ja on kerännyt tähän mennessä noin 76 miljoonaa dollaria lipputuloja, ei mikään maailmanvalloitus, mutta varsin kelpo tulos 42 miljoonan dollarin budjetilla, ja etenkin komediaksi, joita enää harvemmin leffateattereihin asti edes julkaistaan.

Nyt The Naked Gun on saamassa digijulkaisunsa. Luotettavan When to Stream -sivuston mukaan elokuva tulee premium-videovuokraamojen (PVOD) kautta katsottavaksi 2. syyskuuta. Päivä ei kuitenkaan ole vielä Paramount Picturesin virallisesti vahvistama.

Falloutin kakkoskausi syventyy Ghoulin menneisyyteen Kommentit pois päältä artikkelissa Falloutin kakkoskausi syventyy Ghoulin menneisyyteen

Prime Video on julkaissut odotetun trailerin Falloutin toiselle tuotantokaudelle, ja luvassa on todellinen matka niin ydintuhon varjoihin kuin neonvalojen loisteeseenkin. Trailerin keskiössä on Walton Gogginsin esittämä Cooper Howard, eli The Ghoul, jonka tarina näyttää kietoutuvan tiukasti yhteen Las Vegasin arvoituksellisen valtiaan Robert Housen kanssa.

Vaikka peli Fallout: New Vegas on monille sarjan ystäville rakas, kakkoskausi ei suoraan adaptoi sen tarinaa. Sarja sijoittuu vuoteen 2296, siis 15 vuotta pelin tapahtumien jälkeen, mutta vilauttaa silti useita tuttuja elementtejä, kuten ikonisen Dinky the T-Rex -patsaan ja Lucky 38 -kasinohotellin. Mr. Housen päämaja vilahtaa tarinassa vahvasti, ja hänen kohtalonsa voi hyvinkin paljastua kauden aikana.

Trailerissa nähdään myös välähdyksiä muista tutuista ryhmistä, Brotherhood of Steel, Caesar’s Legion ja jopa legendaarinen Deathclaw. Mutta suurin koukku piilee siinä, miten Coop ajautuu polulle, joka tekee hänestä lopulta Ghoulin. Mr. House näkee miehessä väkivaltaisen puolen ja vihjaa, että Coop saattaisi yrittää pysäyttää tulevan apokalypsin tai ainakin kostaa niille, jotka sen aiheuttivat.

Jännittävää on myös se, mitä tämä merkitsee pelien ”viralliselle” jatkumolle. Onko Mr. House sittenkin yhä elossa? Vai onko Caesar’s Legion vienyt voiton ja jättänyt Vegasiin vain raunioiden loiston? Näihin kysymyksiin saadaan vastauksia, kun Falloutin toinen kausi julkaistaan 17. joulukuuta Prime Videossa.