Natseja turpaan kaverin kanssa – Wolfenstein: Youngblood ilmestyy heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Natseja turpaan kaverin kanssa – Wolfenstein: Youngblood ilmestyy heinäkuussa

Wolfenstein: Youngblood on pelisarjan ensimmäinen moderni co-op -peli. Pelin on tuottanut MachineGames ja Arkane Studios Lyon ja sen julkaisee Bethesda heinäkuussa.

Pelissä pelaaja ja tämän kaveri pääsevät 80-luvun Pariisiin taistelemaan natsi-Saksan sotakoneistoa vastaan. Pelihahmona toimivat pelisarjan päähahmo BJ Blazkowiczin kaksostytöt Jess ja Soph. Pelata voi joko yksin tietokonepelaajan kanssa tai toisen pelaajan kanssa.

Pelin Deluxe version omistajat saavat kutsua kaverinsa pelaamaan ilmaiseksi Buddy Pass -ominaisuuden kautta. Ominaisuuden kautta kutsutut voivat siis ladata pelin ilmaiseksi ja halutessaan päivittää täysiversioon myöhemmin.

Wolfenstein: Youngblood ilmestyy Playstation 4, Xbox One sekä Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle heinäkuun 26. päivä.

Bethesdan johtaja toputtelee The Elder Scrolls VI:n julkaisuhypeä Kommentit pois päältä artikkelissa Bethesdan johtaja toputtelee The Elder Scrolls VI:n julkaisuhypeä

The Elder Scrolls VI tekee paluun Bethesdan klassiseen tyyliin, kertoo studion johtaja Todd Howard. Howardin mukaan studio on ottanut viime vuosina luovia sivupolkuja Starfieldin ja Fallout 76:n kanssa, mutta nyt suunta on takaisin siihen, mistä fanit studion parhaiten tuntevat, eli yksinpelattavaan, vahvasti tutkittavaan fantasiamaailmaan.

Howard myöntää, että pelin julkistaminen jo vuonna 2018 saattoi olla turhan aikaista. Odotus on venynyt lähes kahdeksaan vuoteen, ja peli on yhä pitkän matkan päässä. Kehitys kuitenkin etenee. Suurin osa studiosta työskentelee nyt projektin parissa, ja sisäisesti on saavutettu merkittävä virstanpylväs.

Suurin osa Skyrim-tiimistä on yhä täällä. – Howard vakuuttaa viitaten The Elder Scrolls V: Skyrimin tekijöihin.

Teknisesti katse on tulevassa. Starfieldin pohjana toiminut Creation Engine 2 on kehittymässä Creation Engine 3:ksi, jonka varaan Elder Scrolls 6 rakennetaan. Howardin mukaan tavoitteena on hioa tuttua kaavaa paremmaksi, ei keksiä pyörää uudelleen, vaan tehdä siitä entistä sulavampi.

Faneille viesti on kaksijakoinen. Peliä voi jo pelata studion sisällä, mutta julkaisua saadaan odottaa. Howard vertaa kehitystä kalkkunaan uunissa, missä liian aikaisin ulos vedettynä lopputulos jää raa’aksi. Bethesdan mukaan Elder Scrolls 6 saa kypsyä rauhassa, jotta siitä tulee juuri niin herkullinen kuin fanit toivovat.

Nintendo Direct räjäytti pankin: Switch 2 saa Indyä, Falloutia ja FF7:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Direct räjäytti pankin: Switch 2 saa Indyä, Falloutia ja FF7:tä

Nintendo Direct: Partner Showcase tarjoili ison kasan uusia ja klassisia pelejä Nintendo Switch 2:lle ja Nintendo Switchille – ja lista oli kaikkea muuta kuin vaatimaton. Lavalle marssivat muun muassa Indiana Jones and the Great Circle, Fallout 4: Anniversary Edition, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered sekä Final Fantasy VII Rebirth. Käytännössä Nintendo-fanit saivat kerralla sekä nostalgiahittiä että tuoretta tykitystä.

Bethesda teki erityisen vahvan paluun Nintendo-alustoille: Todd Howardin mukaan Switch-yhteistyö on ollut niin hyvä kokemus, että nyt pelejä tuodaan kunnolla myös Switch 2:lle. Indiana Jones saapuu jo toukokuussa, Fallout 4 helmikuussa ja Oblivion Remastered vuoden 2026 aikana – eli luvassa on seikkailua, ydinsotaa ja fantasiaa samassa paketissa.

Mukana oli myös täysin uusia nimiä, kuten Switch 2 -yksinoikeuspeli Orbitals, retroanimehenkinen kahden pelaajan seikkailu, sekä TOKYO SCRAMBLE, selviytymispeli Tokion alla. Lisäksi Capcomin PRAGMATA, Resident Evil Requiem ja Monster Hunter Stories 3 laajentavat Switch 2:n tarjontaa vahvasti toiminnan ja kauhun suuntaan.

Kokonaisuus tekee yhden asian selväksi: Nintendo Switch 2:sta rakennetaan täysiveristä “isoa pelikonsolia”, ei vain perheystävällistä Mario-konetta. Klassikot palaavat, uudet IP:t syntyvät ja isot julkaisijat ovat mukana.