Näyttelijä Jon Bernthal tähdittää uutta Ghost Recon Breakpoint esittelyvideota Kommentit pois päältä artikkelissa Näyttelijä Jon Bernthal tähdittää uutta Ghost Recon Breakpoint esittelyvideota

Ghost Recon Breakpoint -toimintapelin uudella esittelyvideolla sivutaan pelin taustatarinaa ja siinä keskeisenä hahmona nähdään näyttelijä Jon Bernthalin tähdittämä sotilas, joka menettää uskonsa kotimaansa toimiin.

Uuden esittelyvideon ohella Ubisoft julkisti lisätietoa pelin beetatestivaiheesta ja julkaisun jälkeisistä suunnitelmista.

Pelin beetatestivaihe alkaa torstaina 5. syyskuuta ja jatkuu aina sunnuntaihin 8. syyskuuta asti. Pelin beetatestiversion voi jo esiladata valmiiksi omalle pelikoneelleen. Suljettu beetatestivaihe on saatavilla pelin ennakkotilaajille, UPLAY+ -tilaajille ja pelin tekniikkatestiin osallistuneille sekä satunnaisotannalla otetuille pelaajille, jotka rekisteröityivät pelin beetatestiin Ubisoftin sivustolla.

Beetatestivaiheessa pelaaja pääsee testaamaan myös erityistä Man Down -pelitilaa, joka toimii varainkeruu- ja hyväntekeväisyystempauksena kansainväliselle Child’s Play -järjestölle.

Beetatestissä pelaajat voivat tutkia useita pelialueen monista provinsseista ja suorittaa tehtäviä yksin tai ryhmässä. Mukana on kaksi tarinalinjan tehtävää sekä erilaisia sivutehtäviä. Lisäksi pelaajat pääsevät testaamaan pelin sotilaslennokkeja ja maadrooneja. Man Down -pelitapahtumaan osallistumalla pelaaja auttaa Child’s Play -järjestöä. Mitä useampi pelaaja osallistuu tapahtumaan, sitä enemmän Ubisoft lahjoittaa järjestölle rahaa.

Pelin julkaisun jälkeisistä suunnitelmista Ubisoft on julkistanut tiedon kolmesta eri tehtäväepisodista, jotka julkaistaan neljän kuukauden välein. Näistä jokainen sisältää runsaasti uutta tekemistä, uuden seikkailun, uutta loppupelisisältöä ja muita päivityksiä. Näihin kuuluvat myös pelaajien väliset päivitykset ja pelitilauudistukset.

Jon Bernthal tähdittää uutta esittelyvideota

-pelissä pelaajan Ghost-sotilaat kohtaavat vertaisensa vastustajan, sillä vastassa ovat Yhdysvaltain armeijasta loikanneet erikoissotilaat. Saman koulutuksen ja kokemuksen läpi käyneet Wolves-joukot ovat vallanneet Auroan saariston, joka on myös armeijan käyttämän Skell Technology -aseyrityksen keskuspaikka. Sen ansiosta Wolves-joukot on varustettu Skellin huipputason sotilaslennokeilla ja muilla huipputason kalustolla.

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint -toimintapeli julkaistaan sekä – ja -pelikonsoleille, :lle että -pelipalvelulle 4. lokakuuta 2019. Lisäksi peli tulee saataville myös Ubisoftin uuteen Uplay+ -tilauspalveluun. Pelin Gold-, Ultimate- tai keräilijänversion omistajat pääsevät nauttimaan pelistä kolme päivää etuajassa.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, :lle sekä Xbox Series X|S -konsoleille.

Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen

Harry Krueger, joka tunnetaan erityisesti -toimintapelin ohjaajana, on perustanut uuden pelistudion Suomeen. Uuden studion nimi on Cosmic Division, ja tavoitteet ovat heti alusta asti kunnianhimoiset. Työn alla on täysin uusi yksinpelattava toimintapeli :lle ja konsoleille.

Krueger työskenteli lähes 15 vuotta suomalaisella Housemarque-studiolla ja oli mukana muun muassa peleissä , ja . Lisäksi hän oli mukana muovaamassa tulevaa -projektia ennen lähtöään studiosta vuonna 2023.

Uuden studion ensimmäistä peliä kuvaillaan pelattavuus edellä rakennetuksi kokemukseksi, jossa yhdistyvät vahva toiminta ja tunteisiin vetoava tarina. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkää räiskintää ja räjähdyksiä, vaan myös jotain, mikä yrittää osua pelaajaa suoraan tunnekeskukseen, ehkä vähän kuin Returnal teki, mutta ilman avaruuspainajaisista heräämistä joka viides minuutti.

Cosmic Division kertoo jo saaneensa alkuvaiheen rahoituksen kasaan, mutta etsii edelleen lisää yhteistyökumppaneita, sijoittajia ja uusia työntekijöitä. Suomalaiseen pelikenttään saatiin siis jälleen yksi kiinnostava nimi lisää, eikä lähtöasetelma ole ihan vaatimaton, kun ruorissa on yksi viime vuosien kehutuimmista toimintapeliohjaajista.