Need For Speed Heat tuo Miami Vice vibat katukisailuun Kommentit pois päältä artikkelissa Need For Speed Heat tuo Miami Vice vibat katukisailuun

Electronic Arts on lanseerannut vihdoin viimeisimmän Need For Speed -pelinsä ja se kantaa nimeä Heat. Jo 90-luvun alusta hengissä pysyneen pelisarjan uusimmassa installaatiossa suunnataan Floridaan ja tuttuun tapaan kisataan kadulla ja ajetaan virkavaltaa karkuun. Pelin näyttävän trailerin voi syynätä tästä:

Luvassa on jälleen nopeita tilanteita tällä kertaa neon valoilla höystettynä. Peli saa ensimmäisen pelivideonsa ensi viikolla Saksan Kölnissä järjestettävillä Gamescom -messuilla.

Need For Speed Heat ilmestyy marraskuun 8. päivä Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Origin Access -palvelun kautta peliä pääsee pelaamaan jo marraskuun 5. päivä.

Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Koe Battlefield 6 ilmaiseksi viikon ajan – ammuskelu alkaa jo tänään

Jos olet aina halunnut sukeltaa Battlefieldin maailmaan ilman lompakon nykimistä, nyt on tilaisuutesi. DICE, EA ja Battlefield Studios tarjoavat Battlefield 6:n ilmaisen kokeilujakson, joka pyörii 25. marraskuuta – 2. joulukuuta.

Kokeilun aikana pelaajat pääsevät kokemaan kolme karttaa neljässä eri pelitilassa, joten vauhtia ja toimintaa riittää niin solo- kuin moninpeliin tottuneille. Tarjous koskee PlayStation 5, Xbox Series X|S ja PC -pelaajia.

Free Trial Week on täydellinen tapa testata, miltä Battlefield 6:n räiskintä tuntuu ilman sitoutumista. Oli kyseessä sitten intensiivinen tiimityö tai villi kahakka verkossa, viikon kokeilujakso antaa hyvän maistiaisen pelin tarjoamasta adrenaliinista.

Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen Kommentit pois päältä artikkelissa Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen

Baldur's Gate 3

Pelialan kuuma peruna, generatiivinen tekoäly, nousi jälleen otsikoihin ja tällä kertaa Baldur’s Gate 3:n julkaisujohtaja Michael Douse ei peitellyt mielipidettään. X:ssä julkaisemassaan kannanotossa Douse ampuu suoraan ja kovaa: hänen mukaansa niin kutsutut AI-taiteilijat eivät ole kapinallisia visionäärejä, vaan ihmisiä, joiden ideat ovat LinkedIn- kopio-liitä tyyliä ilman mitään uutta.

Douse vertasi tekoälyhypettä satavuotiaisiin älyllisiin oivalluksiin ja totesi, että jos joku intoilisi vasarasta samalla energialla, hänet lähetettäisiin hoitokotiin. Larian Studios ei käytä generatiivista tekoälyä pelikehityksessään, ja Dousen kommenteista päätellen linja tuskin muuttuu lähiaikoina.

Kannanotto erottuu jyrkkyydellään pelialan muuten huomattavasti varovaisemmasta keskustelusta. Esimerkiksi Helldivers 2:n kehittäjän Arrowheadin toimitusjohtaja Shams Jorjani etsii teknologian käytöstä kultaisen keskitien, ja PUBG:n luoja Brendan Greene kertoo hyödyntävänsä tekoälyä harkiten tuotantoprosessissaan. Hideo Kojima taas näkee tekoälyn ystävänä, jolle voi delegoida pitkäveteiset työvaiheet.

Samaan aikaan monet suuret studiot kuten EA, ovat raportoidusti ottaneet tekoälysovelluksia käyttöön niin luovissa tehtävissä kuin johtamisessa. Toisaalla Arc Raiders ja Black Ops 7 ovat saaneet osakseen kritiikkiä epäillyistä tekoälyavusteisista sisällöistään.

Keskustelun taustalla kytee edelleen suuri kysymys, kuka omistaa tekoälymallien koulutuksessa käytetyn alkuperäisen taiteen, ja millä ehdoin sitä saa hyödyntää? Dousen mukaan vastaus on selvä, Larian pitää ihmisluovuuden etusijalla, eivätkä tekoälymallit saa heiltä vihreää valoa toistaiseksi lainkaan.