Need For Speed: Hot Pursuit -uusinto ilmestyi verkkokaupan sivuille Kommentit pois päältä artikkelissa Need For Speed: Hot Pursuit -uusinto ilmestyi verkkokaupan sivuille

Need For Speed: Hot Pursuit

Vuonna 2010 alunperin ilmestynyt näyttäisi olevan saamassa uusinnon. Julkaisusta huhuttiin jo viime kuussa, mutta nyt peli on ilmestynyt australialaisen verkkokaupan sivuille.

Need For Speed: Hot Pursuit

Sittemmin poistetuissa ilmoituksissa oli erilliset versiot , ja Nintendo -konsoleille. Näissä ei kuitenkaan mainittu tarkkaa julkaisuajankohtaa, eikä niissä ollut mainintaa uusinnosta.

Huhujen lisäksi on varmistanut, että uusi Need For Speed -peli on tuloillaan ja sitä on työstämässä . Samainen firma vastasi alkuperäisen Hot Pursuit -pelin kehityksestä.

Pelisarjan viimeisin osa ilmestyi viime vuonna Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.

NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa

Sports hyödyntää generatiivista tekoälyä -pelin selostajien äänien tuottamiseen. Asian paljasti kokenut urheiluselostaja John Buccigross, joka kertoo kuulleensa tekoälyn tuottamia versioita omasta äänestään pelin kehityksen aikana.

Buccigrossin mukaan tekoälyllä tuotettu puhe kuulosti yllättävän hyvältä, mutta täydellinen se ei vielä ole. Kehitystyössä vastaan tuli esimerkiksi tilanne, jossa tekoäly puhui katsomon tuoleista, vaikka jääkiekkokielessä puhutaan luonnollisesti istuimista. Pieni ero, mutta urheiluselostuksessa juuri tällaiset yksityiskohdat ratkaisevat.

Tekoälyn käyttö on yleistynyt pelialalla, ja myös on hyödyntänyt sitä tänä vuonna muissa urheilupeleissään. -, – ja -peleissä tekoälyn käytöstä kerrotaan jo -sivuilla. NHL 27 ei kuitenkaan ole Steamissä, joten vastaavaa ilmoitusta ei ole saatavilla.

EA ei ole vielä kommentoinut tarkemmin, kuinka laajasti tekoälyä NHL 27 äänituotannossa hyödynnetään. Peli julkaistaan ja 11. syyskuuta. Selostuksen pitäisi siis kuulostaa tutulta, kunhan tekoäly muistaa, että jääkiekkokatsomossa istutaan istuimilla, ei tuoleilla.